پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - 2023 January 31
کد خبر: ۳۸۶۱۳۵
تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۴
سید صولت مرتضوی، وزیر کار در نشست استانداران سراسر کشور با بیان اینکه حدود ۱ میلیون شغل از ابتدای دولت ایجاد شده‌است، گفت: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲، نگاه وسیعی به اشتغال داشته است و از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ۱ میلیون فرصت شغلی و بیمه شده جدید ایجاد شده است. ایشان تاکید کردند: اولویت سال ۱۴۰۲ برای ما اشتغال است، زیرا اشتغال، جرات مسکن دار شدن و ازدواج را فراهم میکند؛ بستر اشتغال فراهم شده است و رئیس جمهوری و دولت حجت را بر ما تمام کرده است.

شعار سال: چند سالی است که بیکاری به عنوان یکی از چالش‌های اقتصاد کشور، به مرز بحران رسیده است. این شرایط صرفاً متأثر از سیاست‌های یک دولت نیست، بلکه به علت سیاست‌های ناکارآمد اشتغال‌زایی در دولت‌های مختلف پدید آمده است، چراکه طرح‌های اشتغال‌زایی در دولت‌های مختلف موفق نشدند دردی از مشکل اشتغال را دوا کنند. نگاهی به عملکرد این طرح‌ها، بیانگر عدم کارایی و اثرگذاری آن‌ها در افزایش فرصت‌های شغلی و کاهش بیکاری است.

اما دولت سیزدهم با نگاهی متفاوت برای اشتغال اقدام کرده است. بخشی از اقدامات دولت سیزدهم در زمینه ایجاد اشتغال شامل طراحی و ابلاغ زیست بوم ملی اشتغال، راه‌اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب و کار کشور، تدوین اطلس ملی الگو‌های اشتغالزایی، تدوین و تصویب برنامه ملی تقویت کسب و کار، معیشت مرزنشینان و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی، کاهش زمان صدور سه روزه مجوز رشته‌های تأیید مجوز مشاغل خانگی، تصویب و آغاز اجرای سند مهارت‌آموزی و اشتغال سربازان و ... است.

سید صولت مرتضوی، وزیر کار در نشست استانداران سراسر کشور با بیان اینکه حدود ۱ میلیون شغل از ابتدای دولت ایجاد شده‌است، گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ۱ میلیون فرصت شغلی و بیمه شده جدید ایجاد شده است.

دولت سیزدهم در سال جاری یک میلیون شغل ایجاد کرده است؟ تو بگو، ما هم باور می‌کنیم!
وی اظهار داشت: رئیس جمهور در چند حوزه دستوراتی صادر کرد که یکی از سر فصل ها، بحث اشتغال بود. عملکرد استان‌ها در ۱۰ ماهه اول امسال طبق آنچه در سامانه رصد ثبت شده، بیش از پیش بینی‌ها اشتغال محقق شده است؛ از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ۱ میلیون فرصت شغلی و بیمه شده جدید ایجاد شده است.

وزیر کار در ادامه بیان کرد: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲، نگاه وسیعی به اشتغال داشته است. ساختار تبصره ۱۸ به کمیته‌ای محول شده که من و وزیر کشور در آن عضو هستیم. این تبصره ۱۸ با گذشته قابل قیاس نیست و منابعی که دیده شده، بسیار مطلوب و برنامه محور است و تفکیک اختیار به دستگاه اجرایی و استان‌ها صادر شده است. ۴۵ همت از محل هدفمندی منابع پیش‌بینی شده است و ۲۰۰ هزار میلیارد از تبصره ۱۶ به تبصره ۱۸ منتقل شده است.

وی گفت: باید به جای مدرک دادن هنر و مهارت بیاموزیم. به معاونت اشتغال گفته‌ایم اطلس اشتغال استان را که خروجی آن تعداد بیکاران و تعداد شاغلین و میزان فرصت‌های شغلی و استعداد استان برای کارآفرینی است را به ما بدهند. اولویت سال ۱۴۰۲ برای ما اشتغال است، زیرا اشتغال، جرات مسکن دار شدن و ازدواج را فراهم میکند؛ بستر اشتغال فراهم شده است و رئیس جمهوری و دولت حجت را بر ما تمام کرده است. بحث دوم مسکن است که خود مسکن هم اشتغال‌زاست. بحث سوم طرح جوانی جمعیت است که در این زمینه با تهدید مواجه هستیم. جهاد تبیین هم‌که یک وظیفه و رسالت همگانی است.

مرتضوی اظهار داشت: علاوه بر شرکت‌های وزارتخانه، سایر شرکت‌ها و سایر دستگاه‌های متولی اشتغال را در این زمینه دعوت می‌کنیم تا موضوع اشتغال را ساماندهی کنیم. استان به استان سند توسعه اشتغال را تنظیم خواهیم کرد. ملزم کردن دستگاه‌های اجرایی به تعهدی که در رابطه با اشتغال دارند و ارائه برنامه اشتغال‌زایی در سال ۱۴۰۲ از موضوعات مهم است. جلسات شورای اشتغال استان را باید شخص استاندار اداره کند. بانک‌های عامل گاهی از پاسخگویی فرار می‌کنند و این‌ها باید ملزم به پاسخگویی شوند.

دولت سیزدهم در سال جاری یک میلیون شغل ایجاد کرده است؟ تو بگو، ما هم باور می‌کنیم!
وزیر کار با اشاره به طرح کالابرگ الکترونیک گفت: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ قانون گذار دولت را مکلف کرده است که به جای پرداخت نقدی یارانه، به شیوه کالابرگ الکترونیکی مواد پروتئینی که حداقل نیاز یک فرد را تامین می‌کند در اختیار مردم قرار داد، این بستر فراهم نبود، ولی اکنون فراهم شد از استان هرمزگان کار را آغاز کردیم. قیمت‌ها بر اساس قیمت شهریور ۱۴۰۰ است. خواهش می‌کنم استانداران در این طرح ملی کمک شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنام تعادل، تاریخ انتشار:۳ بهمن ۱۴۰۱، کدخبر: 197059، www.taadolnewspaper.ir

اخبار مرتبط
برچسب ها: سیاست‌های ناکارآمد اشتغال‌زایی در کشور ، عدم کارایی سیاست های اشتغالزایی دولت ها ، سیاست های اشتغالزایی دولت ها در ایران ، نگاه دولت سیزدهم به اشتغال ، سیاست های دولت سیزدهم برای اشتغالزایی ، اقدامات دولت سیزدهم در زمینه ایجاد اشتغال ، طراحی و ابلاغ زیست بوم ملی اشتغال ، راه‌اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب و کار کشور ، تدوین اطلس ملی الگو‌های اشتغالزایی ، تدوین و تصویب برنامه ملی تقویت کسب و کار ، معیشت مرزنشینان ، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی ، اهش زمان صدور سه روزه مجوز رشته‌های تأیید مجوز مشاغل خانگی ، تصویب و آغاز اجرای سند مهارت‌آموزی ، اشتغال سربازان ، سید صولت مرتضوی وزیر کار ، ادعای ایجادحدود ۱ میلیون شغل از ابتدای دولت سیزدهم ، ایجاد حدود ۱ میلیون شغل در دولت سیزدهم ، اطلس اشتغال استان ، ادعای تنظیم استان به استان سند توسعه اشتغال ، سند توسعه اشتغال ، طرح کالابرگ الکترونیک ، بودجه تامین اشتغال در سال1402 ، تامین اعتبار برای اشتغالزایی در بودجه1402 ، اشتغال در بخش مسکن ، اهمیت بحث اشتغال در دولت سیزدهم ، شعارهای اشتغالزایی رئیسی ، صولت مرتضوی از کدام ایجاد اشتغال حرف می زند؟ ، آمار ایجاد اشتغال در کشور ، آمار بیکاری کشور
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین