پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - 2023 June 08
کد خبر: ۳۸۷۳۷۰
تاریخ انتشار : ۰۵ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۶
وحید شقاقی شهری، استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی درباره ریشه یابی تورم در ایران گفت: ما باید برای مهار تورم، ریشه‌های تورم را در اقتصاد ایران بررسی کنیم، مهمترین آفتی که دلار به اقتصاد ایران تحمیل کرده از منظر تحریم‌ها بوده است.

شعار سال: وحید شقاقی شهری، استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی درباره ریشه یابی تورم در ایران گفت: ما باید برای مهار تورم، ریشه‌های تورم را در اقتصاد ایران بررسی کنیم، مهمترین آفتی که دلار به اقتصاد ایران تحمیل کرده از منظر تحریم‌ها بوده است.

وی افزود: طبیعتاً وقتی اقتصاد آمریکا دلار محور و جهان هم تحت سیطره دلار آمریکا قرار دارد، می‌تواند به راحتی کشور‌ها را تحریم کند. ولی بخشی از ریشه‌های تورم در اقتصاد ایران داخلی است یعنی از آن پنج ناترازی حداقل سه ناترازی مرتبط با داخل اقتصاد ایران است.

شقاقی شهری ادامه داد: پنج ناترازی که عامل تورم است که می‌توان به کسری بودجه، ناترازی بانک ها، ناترازی ارزی و شکاف تولید اشاره کرد. در آن ناترازی ارزی ما هم کسری حساب سرمایه داریم، هم کسری‌های تجاری داریم که هر دو موجب ناترازی ارزی می‌شود.

استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی عنوان کرد: اگر می‌خواهیم دلار را با وضعیت تورم اقتصاد ایران مرتبط کنیم باید از منظر ناترازی ارزی این مسأله را عملاً کنکاش و بررسی کنیم. چون اولین اقدامی که آمریکا یا جهان غرب در بحث تحریم بر کشوری اعمال می‌کند از منظر تحریم دلاری و نفتی است.

وی خاطر نشان کرد: از این منظر ناترازی ارزی کشور را تشدید می‌کند. وقتی ناترازی ارزی تشدید می‌شود بر قیمت دلار فشار می‌آورد و قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند و با افزایش قیمت دلار تقریباً بازار دارایی‌ها افزایش پیدا می‌کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت نود اقتصادی، تاریخ انتشار:۴ فروردین ۱۴۰۲، کدخبر: ۲۱۵۱۶۰۳، www.90eghtesadi.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین