پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 07
کد خبر: ۳۸۹۷۳۲
تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۷
امروزه با استفاده از نرم افزار‌های تخصصی که توسط شرکت‌های مختلف طراحی و ارائه می‌شود، می‌توان با سرعت و روند بهتری اقدام به ایجاد کار پوشه در سامانه مودیان مالیاتی کرد. اما نکته مهم ایجاد کار پوشه در سامانه مودیان مالیاتی است که در ادامه این مطلب به طور کامل‌تر به آموزش کارپوشه مودیان مالیاتی می‌پردازیم.

شعارسال: یکی از مهم‌ترین قوانین مرتبط با سازمان و اداره امور مالیاتی کشور ما، ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی است. در واقع کلیه افرادی که به صورت خرده فروشی محصولاتی را به عموم مردم می‌فروشند و به صورت مستقیم با خریداران (مصرف کنندگان نهایی) ارتباط دارند؛ همچنین کلیه صنف‌های دولتی و خصوصی، برای ارسال و صدور صورتحساب الکترونیکی به پایانه‌های فروشگاهی، باید در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کنند. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، این است که هر فرد در این سامانه یک کارپوشه دارد که با استفاده از آن می‌تواند علاوه بر صدور صورتحساب‌های مالیاتی، برای ثبت شکایات و پیشنهادات نیز استفاده کرد. خوشبختانه امروزه با استفاده از نرم افزار‌های تخصصی که توسط شرکت‌های مختلف طراحی و ارائه می‌شود، می‌توان با سرعت و روند بهتری اقدام به ایجاد کار پوشه در سامانه مودیان مالیاتی کرد. اما نکته مهم ایجاد کار پوشه در سامانه مودیان مالیاتی است که در ادامه این مطلب به طور کامل‌تر به آموزش کارپوشه مودیان مالیاتی می‌پردازیم.

آموزش کارپوشه مودیان مالیاتی

*کارپوشه مودیان مالیاتی چیست؟ و کاربردآن؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که زمان ثبت نام در سامانه مودیان مالیاتی برای آن باید اقدام کنید، ایجاد کردن یک کارپوشه مالیاتی است. کار پوشه یک درگاه و پل ارتباطی بین مودیان مالیاتی و سازمان امور مالیاتی کشور است. بدین صورت که مودیان مالیاتی می‌توانند با استفاده از کار پوشه خود در این سامانه، اطلاعات مالی مختلف مربوط به خود از جمله اظهارنامه مالیاتی، عوارض ارزش افزوده و ... را مشاهده و بررسی نمایند. علاوه بر این، امکان پیگیری کردن پرونده‌ها و درخواست‌های مالی و مالیاتی برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد. در واقع اهمیت ایجاد کار پوشه مالیاتی به صورتی است که همه اشخاص حقیقی و حقوقی که پرونده‌های مالیاتی دارند، برای پیگیری و بررسی این پرونده‌ها لازم است که کار پوشه مالیاتی داشته باشند. چرا که همه فعالیت‌های این افراد در کار پوشه‌ها ذخیره و نگه داری می‌شود. همچنین با استفاده از کار پوشه مالیاتی می‌توان به صورت دقیق و صحیح میزان هزینه پرداخت مالیات را مشخص و تعیین کرد. 

*روش تخصیص دادن کار پوشه مالیاتی به مودیان مالیاتی

همان طور که در پاراگراف‌های پیشین هم ذکر شد، کلیه مودیان مالیاتی که در واحد‌های صنفی فعالیت می‌کنند، لازم است که یک کار پوشه مالیاتی داشته و در سامانه ثبت نام کنند. در واقع با توجه به پیوست تبصره ۵ ماده ۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، به منظور جلوگیری از جریمه شدن توسط سازمان امور مالیاتی کشور لازم است که همه افراد مشمول پرداخت مالیات برای خود یک کار پوشه مالیاتی تعریف کنند. به طور کلی می‌توان گفت کلیه افرادی که در سازمان امور مالیاتی کشور، پرونده مالیاتی دارند، به صورت خودکار برای آن‌ها کار پوشه مالیاتی به صورت اختصاصی اختصاص داده شده و تعریف می‌شود؛ بنابراین در صورتی که مودیان مالیاتی بخواهند برای پیگیری پرونده‌های مالیاتی یا شکایات خود وارد کار پوشه اختصاصی خود شوند، باید به صورت زیر اقدام کنند:

۱-مودی مالیاتی باید وارد سایت http://tp.tax.gov.ir شوند.

۲-نام کاربری و رمز عبور مختص خود را وارد کنند.

۳-سپس وارد قسمت کار پوشه خود شده و سایر پرونده‌های مالیاتی مربوط به خود را مشاهده کنند.

۴-پرونده مالیاتی خود را انتخاب کرده و در قسمت عضویت کار پوشه در سامانه مودیان مالیاتی، اطلاعات کاربری مورد نیاز را تکمیل کنند.

۵-پس از انجام این مراحل شناسه یکتای کار پوشه به آن اختصاص داده شده و قابل مشاهده است.

*نحوه عضویت در سامانه مودیان مالیاتی و ایجاد کار پوشه

برای این که به کلیه مودیان مالیاتی در سامانه مودیان کار پوشه اختصاص داده شود، لازم است که فرد ابتدا در سامانه مودیان مالیاتی ثبت نام کند. ثبت نام در این سامانه کار بسیار آسانی است و حتی در صورت لزوم به منظور افزایش سرعت و سهولت در روند ثبت نام می‌توانید از نرم افزار تخصصی کاربرد کامیپوتر نیز استفاده کنید. نحوه عضویت در سامانه مودیان مالیاتی به شرح زیر است:

۱-در نظام مالیاتی کشور از طریق جستجوی این سامانه در گوگل، ثبت نام کنید.

۲-اطلاعات کاربری خود را به صورت دقیق در این سامانه ثبت کنید.

۳-وارد سایت https://tp.tax.gov.ir/ شده و برای تکمیل ثبت نام در این سامانه اقدام کنید.

۴-اطلاعات سازمانی مورد نیاز که در کار پوشه مشاهده می‌کنید را تکمیل کنید.

*نحوه وارد شدن به کار پوشه مالیاتی

برای دسترسی داشتن و ورود به کار پوشه مالیاتی باید از طریق مراحل زیر اقدام کنید:

۱-به سامانه https://iran.gov.ir/ مراجعه کنید.

۲-نام کاربری و رمز عبور خود را به صورت صحیح و دقیق وارد کنید.

در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده اید، کد امنیتی که مشاهده می‌کنید را در قسمت مربوطه وارد کنید تا بتوانید مجددا رمز عبور جدید را تعیین کنید. پس از آن وارد یک پنل اختصاصی می‌شوید و می‌توانید با استفاده از این پنل جدید اطلاعات مالی و مالیاتی خود را از طریق کلیک روی گزینه کار پوشه درج و وارد نمایید.

*جمع بندی

طبق قانون کل کشور، کلیه افراد فعال در صنف‌های مختلف به منظور جلوگیری از جریمه شدن، باید در سامانه مودیان مالیاتی برای صدور صورتحساب الکترونیکی اقدام کنند. در این مقاله به آموزش کامل ایجاد کار پوشه اختصاصی و اهمیت و کاربرد آن پرداختیم. با مطالعه این مقاله می‌توانید طبق مراحل معرفی شده ابتدا در سامانه ثبت نام کرده و یک کار پوشه مالیاتی بسازید.

در این مسیر شرکت مهندسی کاربرد کامپیوتر توانسته است با تکیه بر دانش کارشناسان زبده خود در خصوص ارائه هرچه بهتر این سرویس در کلیه برنامه‌های نرم افزاری و خدمت رسانی به صنوف و فعالان اقتصادی کشور گام بردارد.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت گسترش، تاریخ انتشار: 3تیر1402، کدخبر: 298222، www.gostaresh.news

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین