پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۱۸۱۶
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۴
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب گیلان، بر اهمیت تالاب انزلی به لحاظ زیست محیطی و اولویت اجرای پروژه‌های تصفیه فاضلاب شهر‌های منتهی به تالاب شامل رشت، صومعه سرا، فومن و انزلی تاکید کرد.

شعار سال: مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب گیلان، بر اهمیت تالاب انزلی به لحاظ زیست محیطی و اولویت اجرای پروژه‌های تصفیه فاضلاب شهر‌های منتهی به تالاب شامل رشت، صومعه سرا، فومن و انزلی تاکید کرد.

تکمیل پروژه فاضلاب انزلی، نیازمند ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار
مازیار علیپور با بیان اینکه برای اجرا و ساماندهی پروژه‌های آب و فاضلاب استان گیلان نیازمند حداقل اعتبار ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی در سال هستیم، اظهار کرد: دولت و مجلس برای رفع مشکلات زیست محیطی گیلان در حوزه پسماند و فاضلاب باید اهتمام بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به اهمیت جمع آوری و تصفیه فاضلاب شهر‌های منتهی به تالاب بین المللی انزلی، تصریح کرد: تالاب انزلی اهمیت بین المللی دارد و فاضلاب می‌تواند به محیط زیست این تالاب آسیب وارد کند لذا اولویت پروژه‌های تصفیه فاضلاب با شهر‌هایی مانند رشت، صومعه سرا، فومن و انزلی (شهر‌های منتهی به تالاب) است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گیلان عنوان کرد: اعتبارات سالانه تخصیص داده شده به استان گیلان پاسخگوی انتظارات حوزه فاضلاب نیست.

علیپور، با اشاره به امضای توافق نامه ۵۰۰۰ میلیارد تومانی آبفا با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) جهت ساماندهی فاضلاب شهر رشت از محل تهاتر نفت، خواستار همراهی بیشتر تمام نمایندگان گیلان در مجلس برای رفع مشکل فاضلاب استان شد و بیان کرد: با اعتبار سالانه ۳۵۰۰ میلیارد تومانی می‌توانیم تا پنج سال آینده ساماندهی فاضلاب ۱۱ شهر استان را به نتیجه قابل قبول برسانیم.

وی ۱۱ شهر گیلان را نیازمند ساماندهی فوری فاضلاب دانست و تاکید کرد: برای تصفیه فاضلاب این ۱۱ شهر کد اجرایی داریم که در یک دوره ۵ ساله در صورت تخصیص کافی و به موقع اعتبار، قابلیت اجرایی دارد؛ البته فاضلاب بیشترین آسیب را به تالاب انزلی وارد می‌کند و لذا حداقل باید انزلی را در اولویت قرار دهیم و به اتمام برسانیم.

مدیرعامل آبفای گیلان تکمیل و راه اندازی پروژه فاضلاب در شهر انزلی را نیازمند اعتباری بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان دانست و اضافه کرد: در حال حاضر تصفیه خانه غرب انزلی در هر شبانه روز ۲۰ هزار مترمکعب فاضلاب را تصفیه می‌کند، اما تصفیه خانه شرق انزلی در منطقه غازیان پیشرفت ۸۱ درصدی دارد و هم اکنون پیمانکار جدید برای تکمیل باقیمانده تصفیه خانه، تجهیز و عملیات اجرای را آغاز نموده است.

وی با بیان اینکه پروژه ساماندهی فاضلاب رشت از سال ۶۹ آغاز شده و تاکنون پیشرفت ۵۷ درصدی داشته است، افزود: برای ساماندهی فاضلاب شهر رشت در فاز اول قراردادی به ارزش هزار و ۱۵۹ میلیارد تومان منعقد شد که یکی از ۷ فاز اصلی اجرای تاسیسات و خطوط و شبکه شهر رشت است و به دنبال اعتبار جهت تکمیل ۶ فاز دیگر هستیم.

علیپور تاکید کرد: شبکه اجرا شده جمع آوری فاضلاب رشت تاکنون به طول ۴۵۳ کیلومتر بوده و با اجرای فاز اول پروژه فاضلاب مذکور، علاوه بر اینکه قسمت اعظم شبکه‌های اجرا شده وارد مدار می‌شوند، به میزان ۱۰ هزار مترمکعب دیگر فاضلاب به تصفیه خانه هدایت می‌شود.

مدیرعامل آبفای گیلان ساماندهی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود شهر رشت را مورد تاکید رئیس جمهور محترم دانست و خاطرنشان کرد: عامل اصلی آلودگی رودخانه‌های رشت شامل فاضلاب‌های خانگی و بیمارستانی و صنعتی و زهکش‌های مزارع کشاورزی و فاضلاب زندان و شیرابه دفنگاه سراوان است لذا از اداره کل حفاظت محیط زیست استان انتظار داریم که جهت تخصیص اعتبار بیشتر برای تمامی اجزای آلوده کننده محیط زیست، مکاتبات و پیگیری‌های لازم را در کنار دستگاه‌های متولی در دستور کار فوری خود قرار دهد تا امکان نتیجه گیری برای اخذ اعتبارات مکفی میسر گردد.

وی در پایان گیلان را دومین استان محروم کشور از نظر آب شرب روستایی دانست و عنوان کرد: از ۲۵۲۰ روستای گیلان، حدود ۱۷۵۰ روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب هستند و لذا طرح محرومیت زدایی را با اعتبار ۱۸۵۷ میلیارد تومانی در دست اجرا داریم که پیشرفت ۳۰.۵ درصدی دارد.

علیپور خواستار تخصیص اعتبار ویژه برای تصفیه فاضلاب شهر‌های ساحلی استان گیلان شد و اظهار کرد: گیلان استانی گردشگرپذیر بوده و لذا نیازمند تخصیص سرانه آب و فاضلاب سایر استان‌ها به گیلان هستیم.

وی خواستار تخصیص اعتبار از محل کاهش سرانه اعتبار استان‌های دیگر و تخصیص آن به پروژه‌های آب و فاضلاب استان گیلان به دلیل ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از جمعیت شناور توریستی و سیل مهاجرت از استان‌های دیگر به این استان شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه تحلیلی خبری سایه، تاریخ انتشار:۲۱ شهریور ۱۴۰۲، کدخبر: ۲۳۱۲۸، sayehgilan.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین