پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 07
کد خبر: ۳۹۲۰۰۲
تاریخ انتشار : ۰۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۳
مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس گفت: پس از ۱۳ سال، چندین موافقت اصولی برای تاسیس شرکت‌های کارگزاری طی دو سال گذشته صادر شده است، و تعداد ۱۰ شرکت کارگزاری به مرحله تاسیس و ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها رسیده‌اند.

شعار سال: منوچهر میرزایی، با اشاره به ابلاغ قانون اصلاح مواد یک و ۷ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ که به موجب آن تسهیلاتی برای صدور مجوز‌ها تجویز کرده بود، گفت: پس از ۱۳ سال، تعداد ۱۰ شرکت کارگزاری به مرحله تاسیس و ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها رسیده‌اند.

جزئیات شکسته شدن طلسم صدور مجوز کارگزاری‌ها پس از ۱۳ سال

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس و اوراق بهادار عنوان کرد: تعداد ۷ شرکت کارگزاری هم به مرحله دریافت مجوز‌های فعالیت رسیدند و برای هر کدام از این شرکت‌های کارگزاری جدید، مجوز‌های فعالیت هشتگانه‌ای تعریف و صادر شده که شامل مجوز معاملات اوراق تامین مالی، مجوز معاملات کالا، اوراق مشتقه مبتنی بر اوراق بهادر و اوراق مشتقه مبتنی بر کالا، مجوز کال سنتر و مجوز معاملات برخط و مجوز مشاور عرضه و مجوز مشاور پذیرش اوراق بهادار است.

وی با اشاره به این که نسبت تعداد شرکت‌های کارگزاری و حجم معاملات قابل قیاس با سایر کشور‌ها نیست، ادامه داد: شرایط دریافت، مجوز تاسیس و مجوز فعالیت به صورت دقیق، کامل و شفاف در دستورالعمل مربوطه در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه در دسترس فعالان بازار است.

مدیر نظارت بر کارگزاران سازمان بورس با تاکید به اینکه به هیچ عنوان در این پروسه نه بحث امضای طلایی مطرح است و نه اعمال سلیقه اشخاص، تصریح کرد: در حال حاضر کاربر‌های مربوط به صدور مجوز تاسیس و فعالیت شرکت‌های کارگزاری و هم بقیه انواع نهاد‌های مالی که از سوی سازمان بورس تهیه و از سوی مرکز ملی تایید نهایی شده، در درگاه مجوز‌ها به نشانی G۴B.IR در دسترس است.

وی گفت: بنابرین هر فرد متقاضی بالقوه‌ای با مراجعه به مرکز ملی مجوز‌ها یا تارنمای قوانین و مقررات بازار سرمایه می‌تواند به صورت شفاف و دقیق مشاهده کند که شرایط صدور مجوز هر کدام از انواع و اقسام نهاد‌های مالی از جمله شرکت‌های کارگزاری به چه صورت است.

میرزایی مطرح کرد: در حال حاضر بنا به حکم قانونی که ذکر شد، فرایند صدور مجوز‌های کسب و کار به صورت متمرکز برای همه دستگاه‌های متولی صدور مجوز از طریق درگاه ملی مجوز‌های کشور در حال انجام است و پس از مطالعه کاربر‌ها و شرایط، متقاضیان می‌توانند از طریق درگاه ملی، درخواست خود را برای صدور مجوز از جمله مجوز‌های مربوط به تاسیس و فعالیت نهاد‌های مالی به سازمان بورس ارسال کنند.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار:۳ مهر ۱۴۰۲، کدخبر: ۲۹۶۱۱۱۱، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین