پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 06
کد خبر: ۳۹۲۴۳۶
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۲:۲۷
در دوره قاجار مثل معروفی وجود داشت با این مضمون که اگر قصد حکومت بر ایرانی را داری، گرسنه و نادان نگاه شان بدار. آموزه‌ای که نه تنها در دنیای جدید کاربردی ندارد بلکه حتی باعث نابودی دولت‌ها هم می‌شود. گرسنه و نادان نگاه داشتن شهروندان در جامعه جدید، اثرگذاری همانندی بر طیف حداکثری جامعه همانند قبل دارد، اما در جامعه باز (در مقابل جامعه مقید شده و بسته گذشته) منجر به ایجاد پیامد‌های تغییر دهنده سیستم می‌شود. گروه حداکثری، بعد از سرسپردگی، دچار تشدید خودحواهی و درگیر‌های تقابلی با یکدیگر شده و خروجی آن، تشکیل توده ستیزه جوی برانداز با هزینه کنترل بالا خواهد بود. گروه‌های ویژه نظیر جوانان، انواع چنبش‌های بنیاد برانداز را بصورتی غیر کانونی و غیر تشکیلاتی دنباله گیری می‌کنند و در نهایت، گروه‌های مرجع مخالف، هم یابی نموده و این سه جریان، پیامد‌های غیرقابل تصوری را باعث خواهند شد. راهکار، گرایش به سمت دولت رفاه و تقویت حس مالکیت در کنار تقویت قانون گرایی و نظم اجتماعی خواهد بود. هرچند نسخه تجویزی، نسخه مناسب جامعه لیبرال بوده و در جامعه اسلامی و ارزشی، سطوح برنامه ریزی انتقالی از پیچیدگی بیشتری برخوردار است. چرا که پایه سازی تمدنی (وابسته به تعلیم و تربیت و همچنین اخلاق و فرهنگ) باید با حساسیت خاصف مدنظر باشد.

شعار سال:

امان الله قرایی مقدم در یادداشتی نوشت: فقر ارتباط مستقیمی با انواع بزهکاری‌ها در جامعه دارد؛ مانند دزدی و اعتیاد و قاچاق یا روسپیگری و فرزندفروشی و قتل. وقتی در جامعه مشکل اشتغال روز به روز افزایش می‌یابد و مشکلات اقتصادی گریبانگیر خانواده هاست طبیعی است که فقر افزایش و به دنبال آن آمار زنان سرپرست خانواده و آسیب‌ها هم مرتب زیاد شود و بدتر از آن آمار طلاق نجومی بالا رود.

توان نابودگری جامعه باز گرسنه و نادان حتی با وجود دولت‌های وابسته
این در حالی است که در گذشته اینطور نبود و خانواده‌ها به مراتب شرایط بهتری داشتند حداقل در تامین خورد و خوراکشان. اکنون خانواده‌ها با توجه به شرایط اقتصادی جامعه از پس مخارج خورد و خوراک خود برنمی‌آیند. از سوی دیگر فقر زنانه شده است، اما دلیل بر این نیست که فقر در مردان ثابت مانده یا کمتر شده بلکه فقر مردان هم در حال افزایش است.

اکنون به دلیل تورم و شرایط اقتصادی و افزایش طلاق، تعداد زنان سرپرست خانواده هم بسیار بیشتر شده است. امروزه متاسفانه خودکنترلی در میان افراد ضعیف شده است به طوری که کوچکترین مسائل را تاب نمی‌آورند. در صورتی که آسیب‌های اجتماعی اقیانوسی است که اگر فرد وارد آن شود به سختی از آن بیرون خواهد آمد. از سوی دیگر یکی از مسائل مهمی که باید به آن توجه شود، موضوع اعتیاد جوانان است که یکی از دلایلی که باعث گرایش جوانان به سمت مصرف مواد مخدر شده است، پدیده ناامیدی به آینده است.


متأسفانه برخی از جوانان نگاه سردرگمی به آینده دارند و، چون از آن بیم دارند به دنبال راهی واهی برای رسیدن به آرامش می‌گردند. به طور کلی امروز جامعه مادی شده و همه تنها دنبال پول و درآمد هستند. انسان‌ها زیر پا له شده‌اند یکی از گرسنگی و یکی از تلاش کردن و به جایی نرسیدن.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت پرسون، تاریخ انتشار:۲۵ مهر ۱۴۰۲، کدخبر: ۵۴۴۰۳۶، purson.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین