پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 05
کد خبر: ۳۹۳۸۳۷
تاریخ انتشار : ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۱
برخی از منتقدین معتقدند که حریم دانشگاه به بهانه های مختلف دچار آلودگی سیاسی- امنیتی شده و این درهم آمیزش با ساحت علم، نتیجه ای جز وانهادن دیدگاه های تقابلی در علم و کنار نهادن پارادایم ها و واگشت به آموزش مدرسه ای ، ندارد. بررسی اشتراکات همین فهرست کوتاه از اساتید اخراجی نشان می‌دهد، اغلب این اساتید اخراجی اگر متولد سال‌های نزدیک به انقلاب نباشند، دست‌کم سال‌های کودکی‌شان را در سال‌های دهه شصت گذرانده‌اند. اغلب اساتید رشته‌های علوم انسانی بوده‌اند و بیشترشان فعالیت سیاسی یا حزبی خاصی نداشته و عموما حامی دانشجویان و خواستار فشار کمتر به دانشجویان بوده‌اند.

شعارسال: احمد شکرچی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی، با انتشار نامه‌ای از عدم تمدید قرارداد و اخراج خود در تاریخ یازدهم بهمن ماه ۱۴۰۲، توسط هیئت اجرایی دانشگاه بهشتی خبر داد.

ادامه چراغ خاموش اخراج اساتید دانشگاه +«نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»

مصطفی آذرخشی، عضو هیئت علمی دانشکده الهیات و ادیان و استادیار دانشگاه شهید بهشتی، اوایل بهمن ماه ۱۴۰۲ از دانشگاه اخراج شد. همچنین او در مهر ماه سال جاری نیز به دلیل امضای یک بیانیه با درخواست آزادی دانشجویان معترض بازداشتی، از تدریس تعلیق شده بود.

محسن خلیلی، متولد سال ۱۳۴۶، استاد دانشگاه فردوسی، نهم بهمن ماه سال جاری، از اخراج خود بعد از ۱۸ سال تدریس در دانشگاه خبر داد.

آبتین گلکار، متولد سال ۱۳۵۶، مترجم سرشناس و استاد گروه زبان روسی دانشگاه تربیت مدرس، اواخر دی ماه ۱۴۰۲، از تدریس کناره‌گیری کرد و استعفا داد. این کناره‌گیری در حالی است که گلکار به دلیل مواضعش در جریان اتفاقات سال گذشته، از سوی حراست دانشگاه تحت فشار قرار گرفته بود.

نوید برزنجه، متولد سال ۱۳۵۷ و با مدرک دکترای فلسفه هنر، استاد دانشگاه آزاد پرند در تهران در دی ماه سال جاری از دانشگاه اخراج شد. گفته می‌شود او در پی اخراج از دانشگاه، اقدام به خودکشی کرد.

شهرام عباسی، استاد تمام گروه فیزیک در دانشگاه فردوسی مشهد، با بیش از ۲۰ سال سابقه، به دلیل حمایت از دانشجویان معترض، اوایل دی ماه ۱۴۰۲ از دانشگاه اخراج شد و حکم قطع حقوق و مزایا دریافت کرد.

علیرضا آزاد، متولد ۱۳۵۸، استاد الهیات دانشگاه فردوسی مشهد به دنبال حمایت از حقوق دانشجویان، اوایل دی ماه سال جاری، از اخراج خود از این دانشگاه خبر داد.

مهشید گوهری کاخکی، متولد سال ۱۳۵۷، استاد ادبیات دانشگاه فردوسی مشهد با انتشار متنی در مهر ماه ۱۴۰۲، از قطع همکاری ناگهانی دانشگاه با او بدون هیچگونه اطلاع‌رسانی قبلی خبر داد.

مهدی کلاهی، استادیار جامعه‌شناسی محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد، اواخر آبان ۱۴۰۲ اعلام کرد «به دلیل شرکت در اعتراضات دانشجویان در سال ۱۴۰۱»، از دانشگاه اخراج شد.

دکتر سید اکبر جعفری، جوان‌ترین استاد تمام فیزیک دانشگاه شریف، متخصص مواد کوانتومی و عضو هیئت مدیره انجمن فیزیک ایران که در پی حمایت از دانشجویان در وقایع سال گذشته احضار و بازجویی شده بود، اواخر آذر ماه با ارسال نامه‌ای به اعضای هیئت علمی دانشگاه شریف، از استعفای خود خبر داد.

حسن باقرینیا، روان‌درمانگر و استاد دانشگاه حکیم سبزواری، اوایل آذر ماه ۱۴۰۲، از «بازنشستگی اجباری» خود خبر داد.

ادامه چراغ خاموش اخراج اساتید دانشگاه +«نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»

این یازده نفر جدیدترین موارد اخراج و استعفای اجباری از دانشگاه‌های کشور محسوب می‌شوند، فهرست کامل، اما طولانی‌تر است، هرچند دلایل رسمی و غیر رسمی حول چنین کلماتی می‌چرخد: «همسو نبودند»، «معترض بودند»، «همکاری نمی‌کردند» و در مجموع مقصر اصلی از نگاه اخراج‌کنندگان خود اخراج‌شوندگان محسوب می‌شود.

اما اشتراکات همین فهرست کوتاه نشان می‌دهد، اغلب این اساتید اخراجی اگر متولد سال‌های نزدیک به انقلاب نباشند، دست‌کم سال‌های کودکی‌شان را در سال‌های دهه شصت گذرانده‌اند. اغلب اساتید رشته‌های علوم انسانی بوده‌اند، و بیشترشان فعالیت سیاسی یا حزبی خاصی نداشته و بیشتر حامی دانشجویان بوده و خواستار فشار کمتر به دانشجویان بوده‌اند.

علیرضا معزی، فعال رسانه‌ای نیز در همین باره در شبکه اجتماعی ایکس/توئیتر نوشت: «در سریال تراژیک اخراج اساتید، نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند و منتقد حکمرانی پساانقلاب؛ کسانی از خانه رانده می‌شوندکه دانش‌آموخته یا کنش‌گر علوم انسانی‌اند، دغدغه‌مند توسعه و هواخواه وطن؛ گویی دشمنان توسعه، انتقام پرونده بورسیه‌ها را می‌گیرند.»

ادامه چراغ خاموش اخراج اساتید دانشگاه +«نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»


احمد شکرچی، که خبر اخراجش دیروز منتشر شد، آخرین نفر این فهرست بلندبالای اساتید اخراجی و مستعفی و تعلیقی محسوب می‌شود، اما آیا این روند ادامه دار خواهد بود؟ آیا همچنان باید شاهد اخراج اساتیدی باشیم که اخراج‌شان حتی صدای اصول‌گرایان را هم درآورده است؟

ادامه چراغ خاموش اخراج اساتید دانشگاه +«نسلی از دانشگاه بیرون می‌شوند که برونداد آموزش پس از انقلاب‌اند»

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار: 17بهمن1402، کدخبر: 1869864، www.khabaronline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین