پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۹۵۲۸۳
تاریخ انتشار : ۱۱ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۳۲
علی‌آبادی در روز یکشنبه در مراسم روز ملی صنعت و معدن در سالن اجلاس سران، اظهار داشت: ۳۷ شرکت خودرویی در کشور داریم، برای اینکه محصول صنعتی تولید کنند باید به سمت کالا‌های رقابتی حرکت کنند. مادامی که شرکت‌های خودروساز ما رقیب نداشته باشند، وضعیت همین است. خودروسازان باید خود و تولیدات را تغییر دهند و انتقادپذیر باشند در غیر این صورت در همین‌جا توقف خواهند کرد و.. بنظر می‌رسد که علی ابادی وظیفه نظارتی و بازرسی خود را فراموش کرده و با زبان تعارف، صحبت می‌کند. آقای علی ابادی می‌بینیم آینده نزدیکی را که وزیر به دادگاه و پاسگاه می‌کشند و مدیران دولتی ما یاد می‌گیرند رویکرد حکمرانی را در عمل پیاده کنند. آقای عزیز، مگر خودرو ساز با تعارفات اصلاح رویه می‌کند؟ کسی که هفت جدش روزانه مورد هجوم فحش‌های رکیک شهروندان است و خم به ابرو نمی‌اورد با ووی ووی شما تغییر رفتار می‌دهد؟

شعارسال: عباس علی‌آبادی روز یکشنبه در مراسم روز ملی صنعت و معدن در سالن اجلاس سران، اظهار داشت: بعضی از صنعتگران به دنبال دریافت وام‌های ریالی هستند با اینکه ما اعلام آمادگی برای اختصاص ارز را داده‌ایم، از آنجایی که پرداخت تسهیلات ارزی با ارز است و نسبت به وام‌های ریالی بیشتر است و این به نفع آنان نیست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این گونه موارد نشان می‌دهد که صنعت ما مولد و اقتصادی نیست.

وی با تاکید بر اقتصاد دانش بنیان و دانش بنیان شدن صنعت، گفت: بدون تردید تا زمانی که صنایع ما با مراکز پیشرفته علمی و صنایع جهان ارتباط و تعامل سازنده نداشته باشند نمی‌توانند به سمت صنعتی‌سازی حرکت کنند.

رانت در بخش صنعت باید حذف شود، خودروسازان انتقادپذیر باشند  + باشعه اه ؟!

علی‌آبادی ادامه داد: با دانش بنیان شدن صنایع، بازار‌های جهانی به روی ما باز خواهد شد و قدرت رقابت‌پذیری پیدا خواهیم کرد.

وزیر صمت با تاکید بر توسعه معدن‌کاری، بیان کرد: سهم معدن در کشورمان مهم است باید از تجهیزات و فناوری‌ها به‌روز استفاده شود. امروز فناوری‌ها به قدری پیشرفت کرده که بدون ضربه زدن به محیط زیست فعالیت می‌کنند، اما ما محیط زیست را نابود کرده‌ایم.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهید به طبیعت خود احترام بگذاریم باید فناوری‌ها را ارتقا داده و از تجهیزات به‌روز استفاده کنید؛ ضمن اینکه اگر صنعتگران و معدن‌کاران از متخصصان و دانشمندان سایر کشور‌ها در صنعت جذب کنند مشوق‌ها به آن‌ها اختصاص می‌یابد.

فعالیت ۳۷ شرکت خودرویی در کشور

علی‌آبادی با بیان اینکه ۳۷ شرکت خودرویی در کشور داریم، گفت: برای اینکه محصول صنعتی تولید کنند باید به سمت کالا‌های رقابتی حرکت کنند. مادامی که شرکت‌های خودروساز ما رقیب نداشته باشند وضعیت همین است.

وزیر صمت عنوان کرد: اختصاص ارز تنها نباید به خودرو‌های لوکس و گران‌قیمت اختصاص یابد، بلکه نیاز است تا خودرو‌های ارزان قیمت وارد شود که منجر به ایجاد رقابت‌های سازنده با خودرو‌های داخلی شود.

وی تاکید کرد: خودروسازان باید خود و تولیدات را تغییر دهند و انتقادپذیر باشند در غیر این صورت در همین‌جا توقف خواهند کرد.

علی‌آبادی با تاکید بر افزایش بهره‌وری عوامل تولید به ویژه‌کار و سرمایه، گفت: در به‌کارگیری سرمایه و تجهیزات به‌گونه‌ای رفتار می‌شود که دارای بهره‌وری بالایی نیست.

وزیر صمت ابراز کرد: رشد مستمر صادرات کالا و خدمات صنعتی کشور در راستای ارتقای کیفیت کالاها، شناسایی و تحصیل بازار‌های جهانی با تاکید بر صنعتی شدن است.

وی با اشاره به اینکه صادرات مهم‌ترین مساله در تولید است، گفت: باید همه ابزار‌های مشوق، دیپلماسی و تنبیهی را در صادرات کالا‌ها در نظر گرفت و ارز باید به صنعتگرانی اختصاص یابد که به دنبال صادرات باشند.

افزایش سهم صنعت و معدن در صادرات غیرنفتی و اشتغال

علی‌آبادی خاطرنشان کرد: افزایش سهم صنعت و معدن در صادرات غیرنفتی برای ایجاد اشتغال و سهم حداکثری در تولید ناخالص اقدام راهبردی در بخش صنعت است و روزی که خدمات فنی و مهندسی صادر شود آن روز در قلعه خواهیم بودید؛ ضمن اینکه در بیشتر زمینه‌ها به این دستاورد رسیده‌ایم.

وزیر صمت، با اشاره به توسعه روابط دیپلماسی به همت شهید آیت‌الله رئیسی گفت: مذاکره‌ها و افزایش تعامل‌ها با امضای تفاهم‌نامه‌ها صورت گرفته است، اما هنوز اجرای آن آغاز نشده است که باید به سرعت فرایند‌ها اجرایی شود.

وی افزود: حمایت از سازوکار‌های جذب سرمایه‌گذاری خارجی در جهت تجاری‌سازی و ارتباط دو سویه باید مورد توجه قرار گیرد از این رو نباید سیاه‌نمایی‌هایی از کشور ارائه شود.

علی‌آبادی گفت: اگر سرمایه‌گذاران خارجی وارد کشورمان شوند و در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند و ما نیز سرمایه‌گذاری فراسرزمینی انجام دهیم، به طور قطع موفق خواهیم بود ضمن اینکه امکان عرضه و صادرات کالا با کالا در کشور فراهم شده است.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از ایرنا، تاریخ انتشار: 10تیر1403، کدخبر: 85524900، www.irna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین