پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۵۵۵۳۴
تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۶
جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان به اظهارات سخنگوي کميسيون حقوق بشر مجلس شوراي اسلامي در ارتباط با سازمان‌هاي مردم‌نهاد پاسخ داده است.

شعار سال: جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان با انتشار بيانيه‌اي نسبت به اظهارات سخنگوي کميسيون حقوق‌بشر، مبني‌بر سوءاستفاده‌ کردن از کودکان کار در قالب انجمن‌هاي مردم‌نهاد مجلس پاسخ داده است.

در بخشي از اين بيانيه با اشاره به بيانيه اخير فراکسيون حقوق‌بشر مجلس و موارد اتهامي که متوجه يکي از سازمان‌هاي غيردولتي مدافع حقوق کودک که سابقه‌اي چندين‌ساله در طرح مسائل و مشکلات کودکان کار دارد، يعني «جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان» آمده ‌است: روز چهارشنبه، مورخ 18 اسفند سال 1395، بيانيه فراکسيون حقوق‌بشر مجلس شوراي اسلامي درزمینه هشدار درباره سوءاستفاده از کودکان کار در آستانه عيد نوروز در برخي از خبرگزاري‌ها منتشر شد که به‌دليل ذکر نام «جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان» به منظور تنوير افکار عمومي، شفاف‌سازي فعاليت‌هاي اين مرکز و همچنين اشتباهات فاحش منتشرشده و اتهامات غير‌واقعي، خود را ملزم به پاسخگويي به آن مي‌دانيم.

در بخش ديگري از اين بيانيه آمده: جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان از سال 1382 و با مجوز رسمي وزارت کشور به شماره 81.132323 در تاریخ 24/10/82 فعاليت خود را آغاز نموده و براساس اساسنامه خود، هر دو سال افراد جديدي را براي تمديد مجوز خود به نهادهاي مذکور معرفي نموده است. طي اين سال‌ها (قريب به 15 سال) طيفي از برخوردهاي سليقه‌اي و قانوني را به خود ديده و به‌همين‌دليل، بارها در جلسات متعدد درباره موانع ثبت و موانع فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد در مراجع قانوني و دولتي (مجلس، وزارت کار، شهرداري، شوراي شهر، بهزيستي) با مسئولان ذي‌ربط تشکيل جلسه داده يا در جلسات تشکيل‌شده از سوي آنان شرکت فعال نموده است.


در ادامه اين بيانيه مي‌خوانيم: جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان به‌عنوان سازماني مردم‌نهاد، محل حضور افراد و فعالان اجتماعي است که فارغ از مليت، مذهب، نژاد و قوميت خود يا کودکان تحت پوشش اين مرکز به حمايت اجتماعي و توانمندسازي آنان مشغول بوده‌اند و هرگز هيچ فردي، اجازه انتقال ايدئولوژي يا انديشه خود به کودکان را نداشته است. منافع عاليه کودکان براساس پيمان‌نامه جهاني حقوق کودک که ايران نيز آن را پذيرفته است، همواره در دستور کار جمعيت دفاع بوده و است. کودکان اين مرکز در روز، تنها دو ساعت در کلاس‌هاي درس حضور دارند و فرصتي جز آموزش مهارت‌هاي اساسي (خواندن، نوشتن و رياضيات) ندارند؛ البته در صورتي که فردي از آنها بخواهد يا بتوانند در مدارس رسمي حضور يابند، مطابق کتب رسمي آموزش‌وپرورش به آنها آموزش داده مي‌شود. قرارگرفتن کودکان در چرخه رسمي آموش‌و‌پرورش، اولين هدف آموزشي ماست.

در بخشي ديگر از اين بيانيه با اشاره اينکه به موضوع کودکان کار بايد در راستاي نابساماني‌هاي اجتماعي و اقتصادي حاکم بر طبقات فرودست مورد توجه قرار گيرد، آمده است: جمعيت دفاع از کودکان کار و خيابان و تمام فعالان اجتماعي به‌خوبي مي‌دانند موضوع کودکان کار، موضوعي درخود و بدون پيوند با ساير مسائل اجتماعي نيست. چگونه ممکن است از بيکاري و دستمزد پايين‌تر از خط فقر مطلق، به رفاه کودکان و خانواده‌هاي آنان برسيم؟ ميان مسائل که در مواضع اين مرکز همواره بر آن تأکيد شده است، موضوعي خلق‌الساعه، حاصل کشف و شهود يا جعل واقعيت نيست بلکه اين عين واقعيت است.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از پایگاه خبری-تحلیلی سلامت نیوز، تاریخ انتشار 25 اسفند 1395، کد مطلب: 208653: salamatnews.comwww.

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین