site traffic analytics آیا مردم باید باز هم منتظر تحقق وعده های اقتصادی مشاور روحانی بمانند؟ | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۶۴
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۱
با گذشت نزدیک به یک سال از وعده مشاور اقتصادی دولت یازدهم مبنی بر این که پذیرش آمار رشد 4.6 درصدی اقتصاد کشور و خروج از رکود از سوی مردم زمان می‌برد، گویا هنوز زمان آن فرا نرسیده است.

شعارسال: دولت یازدهم در اوج فشارهای اقتصادی به مردم در سال‌های 91 و 92، با شعارها و وعده‌های گوناگون اقتصادی بر سر کار آمد: وعده‌های 15 روزه، 30 روزه و 100 روزه؛ اما به تدریج که مسئولان دولت جدید زمام امور را به دست گرفتند، از این وعده‌ها کوتاه آمدند و موعد تحقق آنها را طولانی‌تر کردند.
اینک در حالی که دولت تدبیر به نیمه عمر خود رسیده، و بسیاری از آن وعده‌های اقتصادی که قرار بود 100 روزه محقق شوند، به به سرانجام نرسیده است

اما این فقط وعده‌های انتخاباتی دولت یازدهم نیست که محقق نشده، بلکه وعده‌هایی که مسعود نیلی مشاور اقتصادی و از برنامه‌ریزان اصلی اقتصادی دولت در 2 سال اخیر درباره خروج از رکود و آغاز رونق اقتصادی داده، هنوز نافرجام باقی مانده است.


در واقع، این اقتصاددان لیبرال، وعده خروج از رکود و رونق اقتصادی کشور را هر چند ماه یک بار به چند ماه بعد موکول کرده است.

* وعده چندماهه

شهریورماه سال گذشته به ناگاه بانک مرکزی از مثبت شدن رشد اقتصادی کشور در بهار 93 پس از دو سال رشد منفی خبر داد و حسن روحانی نیز اعلام کرد که به مدد سیاست‌های مدبرانه دولت یازدهم، اقتصاد کشور از رکود خارج شده است. رقمی که بانک مرکزی برای رشد اقتصادی بهار 93 اعلام کرد نیز دور از انتظار بود: 4.6 درصد.


به همین دلیل حتی کارشناسان اقتصادی اصلاح‌طلب و حامی دولت نیز نسبت به این آمار انتقاد کردند. متعاقبا مقامات دولتی برای دفاع از این آمار وارد کار شدند و پیشگام همه آنها مسعود نیلی مشاور اقتصادی روحانی بود.

او اواسط مهرماه 93 به برنامه تلویزیونی پایش آمد و به دفاع تمام‌قد از آمار بانک مرکزی درباره رشد 4.6 درصدی اقتصاد کشور پرداخت. در آن برنامه، نیلی در پاسخ به این سوال که اگر این آمار درست است چرا مردم آن را احساس نمی‌کنند، گفت: برای اینکه مردم خروج از رکود را احساس کنند مدتی زمان لازم است.

اینک با گذشت یک سال از وعده مسعود نیلی، همچنان مردم به احساس خروج از رکود نرسیده‌اند، چرا که وضعیت کسادی در اکثر بازارهای کشور نسبت به 2 سال اخیر، وخیم‌تر هم شده است.

بنابراین انتظار می‌رود مشاور اقتصادی دولت یازدهم پاسخ دهد که زمان موعود خروج از رکود تمامی بازارهای کشور و احساس رونق اقتصادی کی فراخواهد رسید؟

* مواضع دوگانه درباره تحریم‌ها

مسعود نیلی نسبت به تحریم‌ها نیز مواضع دوگانه‌ای اتخاذ کرده است. او قبل از توافق هسته‌ای، همچون سایر دولتمردان مدعی بود که با حصول توافق، بخش زیادی از مشکلات اقتصادی کشور رفع می‌شود. تا قبل از توافق هسته‌ای، در تمامی سخنرانی‌ها و مواضع نیلی، ردپای تحریم‌ها به عنوان یکی از دلایل رکود اقتصادی کشور بیان می‌شد.

اما بلافاصله پس از توافق هسته‌ای اعلام کرد که امسال سخت‌ترین سال اقتصاد کشور است و اثرات توافق هسته‌ای را باید از سال 95 دید. او گفته است: سال 1395 را بدون وجود هرگونه تحریم اقتصادی آغاز خواهیم کرد. لذا می‌توان امیدوار بود که با نگاه خوش‌بینانه، نتایج عملی لغو تحریم‌ها در سال آینده اقتصاد ایران خود را نشان دهد.

مسعود نیلی اردیبهشت ماه امسال در دانشگاه شریف اعلام کرد که با لغو تحریمها، یک ساله به شرایط پیش از تحریم باز می گردیم و اقتصاد ایران به رونق خواهد رسید.

* اما سخنان وی چند ماه بعد و در دانشگاه تهران کاملا متفاوت بود. وی بار دیگر مانند اسحاق جهانگیری، محمد باقر نوبخت و محمد نجفی تاکید کرد که در سال ۹۴ سخت ترین سال را برای اقتصاد کشور خواهد بود و نباید منتظر رونق اقتصادی بعد از لغو تحریم‌ها باشیم.


* وی چند وقت بعد پا را فراتر گذاشت و با این که قبلا اعلام کرده بود با توافق هسته ای ایران به کشورهای قدرتمند اقتصادی جهان نزدیک خواهد شد.
اعلام کرد که کسی نباید فکر کند که بعد توافق به کشوری مانند کره جنوبی تبدیل خواهیم شد.

با اندكي اضافه و تلخيص برگرفته از سایت مشرق نیوز، تاریخ انتشار ۳ مهر ۱۳۹۴، کد مطلب: ۴۷۰۵۴۳ : www.mashreghnews.ir

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین