پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۰۲۰۶
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۳:۵۸
دادستان دادگاه عمومی و انقلاب ملایر با اشاره به تخریب بنا تاریخی یخچال میرفتاح در بارندگی‌های اخیر، گفت: پرونده رسیگی قضایی این اثر تاریخی تشکیل شده و به احتمال قصور یا رعایت نکردن مقررات قانونی میراث فرهنگی رسیدگی می‌شود.

شعارسال: دادستان دادگاه عمومی و انقلاب ملایر با اشاره به تخریب بنا تاریخی یخچال میرفتاح در بارندگی‌های اخیر، گفت: پرونده رسیگی قضایی این اثر تاریخی تشکیل شده و به احتمال قصور یا رعایت نکردن مقررات قانونی میراث فرهنگی رسیدگی می‌شود.

یخچال میرفتاح از آثار دوره قاجاریه در شهر ملایر توسط شخصی به نام میرفتاح ساخته شده است. این بنا که در اسفند ۱۳۷۹ به ثبت ملی رسیده است ۱۲ فروردین ماه زیر بارندگی‌های شدید تخریب شد.

احمد ترابی، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان بلافاصله پس از این تخریب اعلام کرد: شدت بارش باعث فرو ریختن بخشی از این بنای تاریخی شده است.

سعید احمدی‌فر، دادستان دادگاه عمومی و انقلاب ملایر پس از گذشت چند روز از تخریب این بنای قاجاری در این زمینه، گفت: در حال حاضر پرونده رسیدگی قضایی علت تخریب بنای «یخدان میرفتاح» تشکیل شده و در شورای پنج دادیاری در جریان رسیدگی است.

وی افزود: ما کار تحقیقاتی خود را انجام می‌دهیم و چنانچه به این نتیجه برسیم که در تخریب یخدان میرفتاح کسی قصوری داشته و یا برابر وظایف قانونی خود عمل نکرده است، فرد یا افراد احضار می‌شوند و رسیدگی قضایی را انجام می‌دهیم.

دادستان دادگاه عمومی و انقلاب ملایر تاکید کرد: هر کسی که در زمینه تخریب بنای تاریخی «یخدان میرفتاح» مقصر باشد، احضار می‌شود.

احمدی‌فر گفت: ما به عنوان مدعی العموم موظف هستیم اگر سایر بناهای تاریخی مورد تخریب و آسیب قرار گیرند، موضوع را مورد رسیدگی قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بارش‌های دیگری را طی روزهای آتی در پی داریم، امروز دستور دادیم اقدامات لازم حفاظتی برای سایر بناهای تاریخی این شهرستان انجام شود.

دادستان دادگاه عمومی و انقلاب ملایر با بیان این‌که چنان‌چه آثار تاریخی دیگری در این شهرستان همچون «یخدان میرفتاح» در اثر عوامل طبیعی و انسانی مورد تخریب قرار گیرد، دستگاه قضایی به عنوان مدعی‌العموم می‌تواند ورود کند، گفت: در راستا تخریب یخدان میرفتاح کسی به ما شکایتی نکرده است، بلکه ما به عنوان مدعی العموم ورود پیدا کردیم و مستندسازی و تشکیل پرونده نیز انجام شده است.

دادستان دادگاه عمومی و انقلاب ملایر: هر کسی که در زمینه تخریب بنای تاریخی «یخدان میرفتاح» مقصر باشد، احضار می‌شود

معاون استاندار همدان و فرماندار ویژه ملایر نیز درباره شکایت دادستان ملایر از میراث فرهنگی، گفت: هر دستگاهی وظیفه خاص خود را دارد و دستگاه قضایی نیز احساس می‌کند که در رابطه با تخریب این بنا اعلام جرم کند.

باب‌الله فتحی ادامه داد: دستگاه قضایی به وظیفه قانونی خود عمل می‌کند و نمی‌توانیم در کار قضایی دخالت کنیم که چرا در زمینه تخریب یخدان میرفتاح اعلام شکایت شده است.

وی اضافه کرد: کسی در رابطه با تخریب یخدان میرفتاح مقصر نیست و رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر به خوبی وظیفه خود را در راستای حفظ و نگهداری بناهای تاریخی شهرستان انجام داده است.

فرماندار ویژه ملایر تاکید کرد: در شکایتی هم که از سوی دادستان ملایر طرح شده است، اداره میراث فرهنگی و کارشناسان حقوقی این سازمان حضور پیدا می‌کنند و توضیحات لازم را ارایه می‌دهند.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری اسکان، تاریخ انتشار: 19فروردین 1398 ، کدخبر: 18558،www.eskannews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین