site traffic analytics امرار معاش با سود سپرده‌های بانکی هیچ‌ جای دنیا معمول نیست / کاهش نرخ سود، مسکن را گران نمی کند | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۰۴۴۹
تاریخ انتشار : ۰۵ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت:‌ امرار و معاش از طریق سپرده گذاری در بانکها در هیچ جای دنیای معمول و به نفع کشور نیست.

شعارسال: پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره تصمیم خودجوش بانک‌ها مبنی بر کاهش نرخ سود سپرده بانکی از 18 به 15 درصد گفت:" پیام این اقدام ایجاد تطابق بیشتر میان نرخ‌های سود با واقعیت‌های اقتصاد کلان است که آثار مثبتی را در جنبه مصرف و سرمایه‌گذاری در خانوارها و سرمایه‌گذاری بنگاه‌ها و فعالان اقتصادی در کشور دارد".

در ادامه مدیرعامل بانک مسکن در ارتباط تلفنی با این برنامه در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش نرخ سود سپرده بر قیمت مسکن تأثیر دارد؟ گفت: "با کاهش نرخ سود سپرده بخش واقعی اقتصاد به ویژه ساخت مسکن نیازی نیست با سود سپرده‌های بانکی که بدون ریسک بازدهی بالایی دارد رقابت کند".

محمدهاشم بت شکن افزود: "اکنون انبوه‌ساز می تواند بجای سپرده‌گذاری پول خودش، ‌واحدهای نیمه تمام خود را تکمیل کند. با کاهش نرخ سود تسهیلات هم طرف عرضه و هم طرف تقاضای مسکن تقویت می شود و در نتیجه به تدریج شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود".

مدیر عامل بانک مسکن گفت:" با توجه به اینکه بخش مسکن چند سال در رکود و ثبات قیمتی است کاهش نرخ سود تسهیلات به تدریج بر روی قیمت‌ها اثر می گذارد و روند معاملات را بهتر می کند".

در ادامه قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: "شرایط فعلی بازار مسکن ما به گونه‌ای است که میان عرضه و تقاضا تعادل مطلوب و به میزان کافی عرضه وجود دارد. امسال علائمی از رونق ملایم غیر تورمی در بازار مسکن مشاهد می شود که می‌تواند بسیاری از فعالیت‌های وابسته را به حرکت وا دارد".

قربانی گفت: "کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات زمینه را برای تسهیل دوره رونق فراهم می‌کند امّا دچار تلاطم یا افزایش و جهش قیمت نخواهیم شد همان‌گونه که کاهش نرخ سود از 20 به 18 درصد تأثیر زیادی نداشته است. با توجه به تک رقمی شدن نرخ تورم هنوز هم نرخ سود سپرده‌های بانکی بیشتر از 5 واحد درصد از تورم بالاتر است".

قربانی افزود: "کاهش نرخ تورم ، نرخ رشد اجاره‌بها را هم در سال های آینده کم خواهد کرد".

وی با بیان اینکه ‌علاوه بر کاهش نرخ سود سپرده باید نرخ سود تسهیلات هم کاهش یابد، گفت: "بانک مرکزی در حال رصد بازار است و در آینده نزدیک این موضوع اتفاق خواهد افتاد".

قربانی افزود:" بانک مرکزی در یک تا 2 جلسه آینده شورای پول و اعتبار،‌ گزارش لازم را به این شورا ارائه خواهد کرد و تصمیم لازم با رعایت همه ملاحظات اتخاذ خواهد شد و بانک مرکزی در این جهت اقدم خواهد کرد".

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: "اقتصاد ما بانک محور است و تأمین مالی خارجی و بازار سرمایه در سال های اخیر محدودیت زیادی داشته و همه بار بر روی نظام بانکی بوده است".

وی درباره تأثیر کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بر روی بازار ارز و طلا گفت: "پیش بینی ما این است که نرخ تورم سال 95، تک رقمی خواهد بود".

قربانی افزود: "اکنون هم نرخ سودهای سپرده بانکی به اندازه کافی جذابیت دارد و نرخ سود سپرده‌های بانکی منطقی‌تر شده است و تلاطم نخواهد داشت".

در ادامه نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران هم در ارتباط تلفنی با این برنامه، مطالبات معوقه بالا، بدهکاری فراوان دولت به نظام بانکی، رقابت ناسالم با مؤسسات مالی غیر مجاز، صورت‌های مالی غیرشفاف و بنگاه‌داری بانک ها را از جمله مشکلات بزرگ نظام بانکی برشمرد.

پدرام سلطانی گفت: در این شرایط کاهش نرخ سود بانکی باید به نفع اقتصاد کشور و بخش واقعی اقتصاد باشد امّا در عمل چنین نیست زیرا شکاف تأمین مالی در کشور را به شدت افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: تعادل عرضه و تقاضای تسهیلات به هم خورده و بخش کمی از نقدینگی، قابل عرضه به بخش واقعی اقتصاد است.

سلطانی افزود: در حالی که حجم نقدینگی کشور بیش از یک تریلیون و 50 هزار میلیارد تومان است امّا مانده بدهی نظام بانکی رقمی در حدود یک سوم این میزان است سؤال اینجاست که بقیه نقدینگی در کجاست.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین ، تاریخ انتشار خبر 2 تیر 1395، کدمطلب: 549019 ،www.khabaronline.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین