پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۱۱۳۷۰
تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
ظرفیت محدود منا و عرفات با افزایش جمعیت زائران، کشورها را هر سال نگران‌تر می‌کند. عربستان با وجود اجرای طرح‌های توسعه در مکه و مدینه اما هنوز برای این دو منطقه که سنگین‌ترین روزهای حج در آن سپری می‌شود، نسخه درمانی نپیچیده است. سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده امسال سرانه اسکان هر زائر ایرانی در این مناطق حدود یک متر مربع است.
شعار سال:ظرفیت محدود منا و عرفات با افزایش جمعیت زائران، کشورها را هر سال نگران‌تر می‌کند. عربستان با وجود اجرای طرح‌های توسعه در مکه و مدینه اما هنوز برای این دو منطقه که سنگین‌ترین روزهای حج در آن سپری می‌شود، نسخه درمانی نپیچیده است. سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده امسال سرانه اسکان هر زائر ایرانی در این مناطق حدود یک متر مربع است.

 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج و زیارت، مرتضی اسدزاده سرپرست اداره کل اسکان سازمان حج و زیارت درباره برنامه‌ریزی‌ها برای اسکان در عرفات و منا، گفت: وسعت جغرافیایی منا و عرفات بگونه‌ای است که امکان گسترش آن وجود ندارد بنابراین زائران باید در همین فضای موجود ایام تشریق را سپری کنند.

وی به محدودیت‌های بالفعل پیش‌رو در بحث منا و عرفات اشاره کرد و افزود: مهمترین موضوع به محدودیت فضای اسکان در منا و عرفات باز می‌گردد و این مهم فقط مربوط به حجاج ایرانی نیست بلکه حجاج همه کشورها با این محدودیت‌ها مواجه هستند.

سرپرست اداره کل اسکان حج و زیارت با بیان این‌که امکانات منا و عرفات در ایام تشریق به حالت اردویی و برای همه زائران است، افزود: فضای منا و عرفات دارای محدودیت‌هایی است که همه زائران باید به آن توجه داشته باشند و با سعه صدر این ایام را بگذرانند.

وی با بیان این‌که موقعیت جغرافیایی چادرهای ایران در منا و عرفات مناسب است، گفت: در عرفات حدود ۱۱۷ هزار متر مربع در اختیار ما قرار دارد. در منا نیز حدود ۵ هزار و ۲۰۰ چادر تحویل ما می‌شود. بنابراین سرانه اسکان برای هر زائر در عرفات حدود یک متر و ۴۰ سانت و در منا حدود یک متر مربع در نظر گرفته شده است.

سرپرست اداره کل اسکان سازمان حج و زیارت با یادآور این‌که محدودیت‌های اسکان در عرفات و منا برای همه حجاج کشورهای اسلامی است، گفت: بهتر است زائران در این ایام به طور دقیق به توصیه‌های مدیر و روحانی کاروان توجه داشته باشند و از همراه داشتن وسایل غیر ضرور و جاگیر در مشاعر در ایام تشریق خودداری کنند.

وی همچنین به کیفیت مناسب چادرها و امکانات در نظر گرفته شده در عرفات و منا اشاره کرد و گفت: چادرهای عرفات و منا کیفیت مطلوبی دارد که مانع نفوذ گرما می‌شود. همچنین سیستم خنک‌کننده و کولرهای گازی در عرفات وجود دارد.

اسدزاده افزود: چادرها در ایام تشریق براساس ظرفیت موجود اعلام شده به صورت کاروانی و مجموعه‌ای و در چارچوب نقشه تعیین شده، تقسیم می‌شود و به مدیران کاروان‌ها اعلام خواهد شد.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت پیش‌تر گفته بود: سرانه اسکان هر زائران در شهرهای مکه و مدینه هرکدام حدود چهار مترمربع است.

شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا،تاریخ انتشار:11خرداد1398،کدخبر:98031104946،www.isna.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین