پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۲۲۵۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۲:۲۶
دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش از ارائه طرح "تربیت جنسی دانش آموزان" به شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد.مهدی نوید ادهم (دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به توجه آموزش و پرورش به ابعاد مختلف تربیتی به ویژه تربیت جنسی دانش‌آموزان و آگاهی رساندن به آنها در خصوص محافظت و مراقبت از بدن خود گفت: با توجه به تحولاتی که در جامعه ما در دهه اخیر به وجود آمده، امروز بیش از گذشته پرداختن به این نوع تربیت یعنی تربیت جنسی مورد توجه آموزش و پرورش قرار گرفته است.

شعار سال: مهدی نوید ادهم (دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به توجه آموزش و پرورش به ابعاد مختلف تربیتی به ویژه تربیت جنسی دانش‌آموزان و آگاهی رساندن به آنها در خصوص محافظت و مراقبت از بدن خود گفت: با توجه به تحولاتی که در جامعه ما در دهه اخیر به وجود آمده، امروز بیش از گذشته پرداختن به این نوع تربیت یعنی تربیت جنسی مورد توجه آموزش و پرورش قرار گرفته است.

وی ادامه داد: در گذشته یکسری آموزش‌های پیشگیری یا آموزش‌های مهارتی به دانش‌آموزان داده می‌شد که این نوع آموزش‌ها در همه زمینه‌ها از جمله آسیب‌های جنسی، دانش‌آموزان را مصون می‌کرد، در واقع هدف از آن آموزش‌ها مصون‌سازی بود، لذا وقتی راجع به فرهنگ عفاف و حجاب دختران یا حتی پسران صحبت می‌شد، یا در مواقعی که به خویشتن‌داری می‌پردازیم یا حتی در جاهایی که بر مهارت نه گفتن تاکید می‌شود، هدف به نوع مصون ماندن از آسیب‌ها است.

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش به نقش فضای مجازی در آسیب‌پذیری دانش‌آموزان اشاره کرد و گفت: به دلیل تحولاتی که در دهه اخیر به وجود آمده و به دلیل وجود شبکه‌های مجازی که متاسفانه موجب شده بسیاری از بچه‌ها به انواع و اقسام سایت‌ها و مطالب دسترسی داشته باشند، فضای عمومی جامعه آسیب‌پذیر شده، از این رو لازم دانستیم تا آموزش و پرورش ورود مستقیم، جدی و شفاف‌تری در این حوزه داشته باشد.

در صورت تایید طرح، صریح‌تر و سریعتر به موضوع تربیت جنسی می‌پردازیم

نویدادهم تصریح کرد: بر اساس این نیاز ما کاری را در شورای عالی آموزش و پرورش آغاز کردیم و طرح " تربیت جنسی" در این شورا مطرح شد، زیرا طرح‌ها، برنامه‌ها و سیاست‌های آموزش و پرورش ذیل سیاست‌های کلان کشور معنا پیدا می‌کند.

او با اعلام اینکه طرح "تربیت جنسی" به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شده است، گفت: در حال حاضر متنی با عنوان "طرح تربیت جنسی" آماده شده که در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد. در تدوین این متن نقش اساسی و جدی داشته‌ایم و امیدواریم زمانی که این طرح به تصویب رسید، ذیل آن، برنامه‌هایمان را پیاده کنیم. گرچه طی این سال‌ها برنامه‌هایی در راستای پیشگیری‌ و هوشیارکردن دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان در زمینه آسیب‌های تربیت جنسی داشته‌ایم، اما با این مصوبه می‌توانیم سریع‌تر و صریح‌تر به موضوع تربیت جنسی بپردازیم.

گنجاندن مقوله تربیت جنسی در کتب درسی جدی‌تر می‌شود

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش درباره گنجاندن مقوله تربیت جنسی در کتب درسی گفت:‌ ما به طور غیرمستقیم آموزش‌هایی را در این زمینه در کتاب‌های درسی‌مان داریم، اما زمانی که در این راستا بخواهیم وارد بحث آموزش شویم، این مساله نیز جدی‌تر می‌شود.

ادهم خاطرنشان کرد: آگاهی رساندن به دانش‌آموزان در این زمینه باید متناسب با فرهنگ ما، رعایت موازین اخلاقی و تربیت اسلامی باشد و با ملاحظات این کار را انجام خواهیم داد.مشروط بر اینکه آنچه در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی است، هرچه سریع‌تر به تصویب برسد و در ذیل و چارچوب آن مصوبه، ما اقدامات خودمان را انجام خواهیم داد.

امیدواریم طرح "تربیت جنسی دانش آموزان"به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد

او با تاکید بر اینکه دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان باید هوشیار باشند، گفت: امیدواریم این طرح به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد و در چارچوب آن مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش اقدامات خود را عملیاتی و اجرایی کند،.ضمن اینکه یک بُعد قضیه خانواده‌ها هستند، زیرا آموزش قبل از اینکه در مدرسه شکل بگیرد، در خانواده شکل گرفته است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: مسئولیت اصلی تربیت به عهده پدر و مادر است و باید آنها بستر لازم را جهت این آگاهی‌سازی آماده کنند. والدین همچنین باید آموزش‌هایی را ارائه دهند تا بچه‌ها حافظ خود و بدنشان باشند و اجازه ندهند، هرکسی به آنها نزدیک شود.

وی در پاسخ به این سوال که "طرح تربیت جنسی" چه زمانی در آموزش و پرورش به مرحله اجرا خواهد رسید، گفت: این طرح جزو دستورکارهای اولویت‌دار شورای عالی انقلاب فرهنگی است و باید منتظر تصویب آن باشیم تا در چارچوب آن ما نیز کارمان را شروع کنیم.

کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی‌ مربوطه را انجام داده‌ایم/ رعایت همه اصول اخلاقی و اسلامی

ادهم همچنین در واکنش به این سوال که به نظر شما بسترسازی لازم برای انجام این کار فراهم شده است یا خیر؟ گفت: ما کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی‌مان را انجام داده‌ایم، حتی بخشی از منابع را آماده کرده‌ایم. در آموزش‌هایی که به مشاوران خانواده‌ داریم، سعی شده با رعایت همه اصول اخلاقی و اسلامی این موارد قید شود.

دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان به اجرای سند ۲۰۳۰ در برخی مهدکودک‌ها اشاره کرد و گفت: طی چند سال اخیر در برخی از مهدکودک‌ها اقداماتی متاثر از سند ۲۰۳۰ انجام شده که متاسفانه آن را به پای آموزش و پرورش نوشتند، این اقدمات به هیچ وجه مورد تایید ما نیست، آموزش و پرورش این نوع آموزش‌ها را انجام نداده و بر اساس ضوابط و دستورات آموزش و پرورش نیز نبوده است. کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم در چارچوب همان طرحی است که در آینده نزدیک در شواری عالی انقلاب فرهنگی به تصویب خواهد رسید.

تربیت جنسی نیاز به دقت بسیار بالا دارد/ باید مرجع قانونگذاری سطحِ بالا به موضوع ورود کند

علیرضا کاظمی (معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش) در این خصوص به خبرنگار ایلنا گفت: این موضوع در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد تا سند تربیت جنسی را تدوین کنند. این مساله بحث حساسی است که اگر دقت نشود، آسیبهایی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به اینکه مطالعات لازم انجام می‌شود تا اقدامات لازم در این خصوص صورت بگیرد، افزود: این امر نیاز به دقت بالایی دارد به همین دلیل باید یک مرجع قانونگذاری سطحِ بالا به آن ورود کند و تدوین تکالیف و چارچوب هر دستگاه به آنها واگذار شود تا از روی بی‌توجهی و فقدان ضوابط و مقررات آسیبی از این ناحیه به دانش‌آموزان وارد نشود.

معاون پرورشی آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه موضوع تربیت باید در کتاب‌های درسی، فعالیت‌های تربیتی کارگاه‌های آموزشی لحاظ شود، گفت: این موضوع به بخش‌های مختلف مرتبط است که یکی از آن بخش‌ها معاونت پرورشی است. موضوع تربیت توسط تمام معلمان و تمام شبکه‌های آموزشی و پرورشی در کشور رقم می‌خورد، لذا ما آن چیزی را انجام می‌دهیم که به ما تکلیف شده باشد و خارج از آن نمی‌توانیم کاری را انجام دهیم.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری کار ایران ، تاریخ انتشار 31تیر98، کد خبر: 788061، www.ilna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
یک معلم
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
0
0
آفای ادهم شماجوش نخور،بچه هاخودشون ازشمابهترحالیشونه ،پای ماهواره هایادگرفتن .بودجه اش راهزینه کارهای دیگرکنید آره
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین