پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سه‌شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳ - 2024 July 23
کد خبر: ۲۲۲۷۸
تاریخ انتشار : ۲۶ تير ۱۳۹۵ - ۰۴:۳۷
معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری گفت: یکی از چالش‌های مالی مهم در نظام بانکی کشور عمل نکردن به قانون عملیات بانکی بدون ربا است که باید هم‌راستا با اقتصاد ملی تقویت شود نه اینکه اقتصاد ملی تحت‌الشعاع و به سود نظام بانکی کشور تضعیف شود.

شعارسال: محمدجواد ایروانی ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای اقتصاد مقاومتی در توسعه این شهرستان اظهار داشت: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یک نقشه راه اساسی برای رسیدن به پیشرفت است که این سیاست‌ها با رویکرد فعال‌سازی ظرفیت‌های درونی کشور و استحکام‌بخشی به ساخت درونی اقتصاد طراحی‌شده است.

وی افزود: به شهادت آمار هر زمان درآمدهای ارزی ایران بالا رفته اقتصاد کشور منکوب و به عقب رانده‌شده است بنابراین شرایط محدودیت شرایطی است که ما را به‌صورت طبیعی دچار افول می‌کند بر این اساس رفع محدودیت و مسدودیت حساب‌های بانکی ایران و جهش صادرات نفتی و افزایش قیمت نفت بدون آگاهی و برنامه‌ریزی صحیح تنها سبب افزایش واردات به کشور شده و ضربات سنگینی به تولید ملی وارد می‌کند.

معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به تأثیر اقشار مختلف مردم در جهت‌گیری سیاست‌های اقتصادی در کشور عنوان کرد: هریک از بندهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یک چرخ‌دنده از این ماشین بزرگ اقتصادی است که حرکت به‌موقع و مناسب آن اقتصاد ملی را در مسیر صحیح به حرکت می‌اندازد بنابراین باید نگاهی سیستمی به‌تمامی بندهای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی داشت.

وی اقدام و عمل را لازمه رسیدن به این اهداف دانست و بیان کرد: پس از دو سال از ابلاغ این سیاست‌ها باید از مرحله حرف به عمل برسیم چراکه گفتمان اقتصاد مقاومتی و مطالبه آن اولویت اول کشور است و دیگر بحث‌ها نباید این مهم را به حاشیه بکشاند.

ایروانی تصریح کرد: برای رصد حرکت صحیح در مسیر هر اقدام حیاتی باید شاخص‌هایی طراحی شود تا با پایش مستمر آن میزان عملیاتی شدن هر بند به‌صورت جداگانه‌ای ارزیابی شود و هریک از دستگاه‌های اجرایی و نهادهای فعال در استان‌های مختلف برنامه خود را برای بهبود این شاخص‌ها ارائه دهند که البته ارائه این برنامه‌ها بستگی به ظرفیت‌های موجود در استان هدف دارد که می‌توان این ظرفیت‌ها را بومی‌سازی کرد.

وی بابیان اینکه باید مرکزی تحت عنوان مرکز پایش در استانداری‌ها مسئولیت پایش مستمر شاخص‌ها و بازخورد آن‌ها را عهده‌دار شود، خاطرنشان کرد: استان لرستان دارای استعدادهای فراوانی در زمینه‌های مختلف ازجمله موقعیت مکانی و جغرافیایی ممتاز، برخورداری از معادن غنی و جاذبه‌های گردشگری فراوان طبیعی، قطب تولید حبوبات کشور، مقام برجسته تولید ماهیان سردابی در کشور، برخورداری از مراتع و عرصه‌های جنگلی در کنار وجود نیروی کار فراوان است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر هدایت منابع بانکی به سمت تولید گفت: یکی از چالش‌های مالی مهم در نظام بانکی کشور عمل نکردن به قانون عملیات بانکی بدون ربا است که باید هم‌راستا با اقتصاد ملی تقویت شود نه اینکه اقتصاد ملی تحت‌الشعاع و به سود نظام بانکی کشور تضعیف شود.

وی افزود: بنا بر قانون عملیات بانکی بدون ربا و تئوری بانکداری اسلامی نرخ سود سپرده‌ها باید متناسب با بازدهی اقتصادی وام‌های اعطایی باشد تا تعادل در این راستا برقرار شود بر این اساس با توجه به بند 9 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، حیاتی‌ترین مسئله اقتصاد ملی کشور چرخش جهت‌گیری اعتبارات بانکی به سمت بخش واقعی اقتصاد و تولید است که باید سیاست‌های اعتبار بانکی کشور اصلاح و تولید محور شود.

ایروانی با تأکید بر لزوم استفاده از منابع بانکی برای تولید بیان کرد: این موضوع با توجه به اینکه استان لرستان پیشتاز اقتصاد مقاومتی در کشور شده است باید به‌درستی در سطح استان مدیریت شود.

وی در ادامه با ارائه پیشنهادی مبنی بر تأسیس بانک‌های توسعه در استان برای استفاده مؤثر از صندوق توسعه ملی عنوان کرد: با اشراف کاملی که بر استعدادهای استان وجود دارد با اخذ عاملیت از صندوق توسعه ملی در تحقق پروژه‌های استان می‌توان گام‌های اساسی برداشت.

با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار خبر 24 تیر 1395، کدمطلب: 1130014 ،www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین