پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۴۰۸۶۰
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
نوشته روی پیراهن مهدی ترابی در بازی پرسپولیس -پیکان ، همزمان مورد تائید و انتقاد افکار عمومی قرار گرفت. ورای قضاوت در خصوص این کار،گزارش حاضر به نمونه هایی دیگر از این نوع ، اشاره دارد. گزارشی که ملاحظه آن، مسلما خالی از لطف نخواهد بود.

شعارسال:  بعد از حرکت مهدی ترابی بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس ، پس از گلزنی برابر پیکان و نشان دادن شعاری که برای روی پیراهنش نوشته شده بود، شاهد بازتاب های مثبت و منفی زیادی در رسانه ها و فضای مجازی بودیم .

برخی معتقد بودند که براساس قوانین بین المللی حاکم بر بسیاری از رشته های ورزشی، هیچ بازیکنی حق ندارد که بر روی پیراهنش شعارهای نژادپرستانه، سیاسی و مذهبی حک کند و در صورت این اقدام با جریمه نقدی مواجه خواهد شد . اما ورزش ایران شرایط متفاوتی دارد و بسیاری از بازیکنان با نمایش شعارهای مذهبی و چاپ تصاویر مختلف پیام‌های فرهنگی را به تماشاگران می رسانند.
بدون قضاوت در خصوص این کار،بررسی تاریخی نمایش عکس و یاد از رهبر و همچنین نمایش و معرفی حوزه های ارزشی کشور در سطوح بین المللی، خالی از لطف نیست..

در این میان اما فوتبالیست ها شرایط متفاوتی دارند و بر روی پیراهن هایی که زیر پیراهن خود می پوشند شعارها و یا تصاویری را حک می کنند تا پس از گلزنی به نمایش بگذارند و یک پیام را به مخاطبان انتقال دهند.

براساس قوانین بین المللی فوتبال هیچ بازیکنی حق ندارد که بر روی پیراهنش شعارهای نژادپرستانه، سیاسی و مذهبی حک کند و در صورت این اقدام با جریمه نقدی مواجه خواهد شد اما فوتبال باشگاهی ایران شرایط متفاوتی دارد و بسیاری از بازیکنان با نمایش شعارهای مذهبی و چاپ تصاویر مختلف پیام‌های فرهنگی را به تماشاگران می رسانند.

شعاری که برای روی پیراهن مهدی ترابی بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس پس از گلزنی برابر پیکان نوشته شده و به نمایش درآمد، بازتاب زیادی در رسانه ها و فضای مجازی داشته است.

مهدی ترابی بازیکن پرسپولیس و تیم ملی فوتبال ایران است که پیش از این نیز بر روی پیراهن خود شعار «منم گدای فاطمه(س)» را به نمایش درآورده بود. با این حال از شعاری که او پس از گلزنی به پیکان به نمایش گذاشت برداشت های مختلفی صورت گرفته است.

پیش از او بازیکنان دیگری نیز شعارهایی را بر روی پیراهن های خود به نمایش گذاشته بودند که اکثر آنها جملات مذهبی و اعتقادی بود و به عنوان یک اقدام فرهنگی از آن یاد می شد.

مهدی رجب زاده بازیکن پیشین تیم های فوتبال فجرسپاسی و ذوب آهن که یکی از بازیکنان بااخلاق فوتبال ایران است پس از هر بار گلزنی شعاری را به نمایش می گذاشت که محتوای مذهبی داشت. او در تمام سالهایی که فوتبال بازی می کرد این عادت را به همراه داشت.

فرشید طالبی بازیکن پیشین تیم های فوتبال فجرسپاسی، ذوب آهن، سپاهان و تراکتورسازی دیگر فوتبالیستی است که روی پیراهنش جمله مذهبی به نمایش گذاشت. طالبی مداح بود و در جمع بازیکنان با اخلاق فوتبال ایران قرار می گیرد.

هادی نوروزی بازیکن و کاپیتان فقید تیم فوتبال پرسپولیس نیز که یکی از مردان کم حاشیه و با اخلاق فوتبال ایران بود پس از گلزنی با پیراهن این تیم نمایشی با محتوای مذهبی داشت.

محمدرضا خلعتبری که در حال حاضر بازیکن تیم فوتبال ذوب آهن است و سالها در تیم های مختلف بازی می کرد هم پس از گلزنی روی پیراهنش شعار مذهبی به نمایش گذاشت.

برخی بازیکنان پرسپولیس در سالهای اخیر تصاویری از شهدای مدافع حرم را به نمایش گذاشتند. مهدی طارمی و علی علیپور به همراه سیدجلال حسینی کاپیتان سرخپوشان از جمله این بازیکنان هستند.

در این میان علی علیپور مهاجم پرسپولیس که دو بار عنوان بهترین گلزن لیگ برتر را به خود اختصاص داده است به دلیل گل های زیادی که می زد و فرصت های شادی زیادی که داشت، شعارها و تصاویر بیشتری را نسبت به سایر بازیکنان به نمایش گذاشت.

برخی بازیکنان دیگر نیز پس از گلزنی تصاویری از شهدا، پدر، دوستان و ... را به نمایش گذاشتند. برخی نیز با نوشتن جملاتی بر روی پیراهن های خود سعی در انتقال پیامی به مخاطبان و تماشاگران داشتند. از جمله، وریا غفوری کاپیتان استقلال تهران که دو ماه پیش برای حمایت او از سحر خدایاری (دختر آبی)، با نوشته‌ای به یاد او وارد زمین شد یا مچ‌بند سبز 5 بازیکن تیم ملی فوتبال ایران - مهدی مهدوی‌کیا، علی کریمی، مسعود شجاعی، جواد نکونام، محمد نصرتی- در جریانِ مسابقاتِ مقدماتیِ جامِ جهانیِ ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی همزمان با اعتراضات سال 88 (جنبش سبز)


تعداد بازدید : 7

سال ۱۳۷۷ و در حین مسابقه‌ی کشتی بین ایران و آمریکا در تهران، عباس جدیدی از کشتی‌گیر آمریکائی خواست با عکس آیت‌اله خامنه‌ای روی سکو برود.

کشتی گیر اوکراینی با لباس منقش به تصویر رهبر انقلاب روی سکو رفت

« المار نورعلی اف» کشتی گیر شیعه اوکراینی آذری الاصل در مسابقات کشتی کشور اوکراین مدال طلا را کسب نمود و با پیراهنی که تصویر رهبر انقلاب بر آن نقش بسته به روی سکوی دریافت جوایز رفت.


اختصاصی پایگاه خبری تحلیلی شعار سال (برگرفته از فضای مجازی)

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین