پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۴۶۹۴۸
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۱
عبدالناصر همتی بیشتر از اینکه دانش اقتصاد را در مدیریت بانک مرکزی به کارگیرد از سابقه فعالیت خود درصدا و سیما ونیز فعالیت سیاسی و بازی دراین میدان کمک می‌گیرد تا داستان نرخ ارز را به جایی که تمایل دارد بکشاند. همتی از همان روز‌های نخست فعالیت خود بربانک مرکزی چند دشمن برای بازار ارزی که می‌خواست را ساخته و پرداخت کرد که در راس آن‌ها صادرکنندگان قرار دارند.
شعارسال: همتی در نشست خود در اتاق بازرگانی ایران اعتراف کرد نگاهش به بخش خصوصی و صادرکنندگان نگاه بد بینانه بوده است و البته تاکید کرد اشتباه می‌کرده است و حالا به نظر می‌رسد دوباره به دشمن اصلی بازگشت کرده تا افزایش قیمت دلار دربازار آزاد را بر دوش آن‌ها بیندازد و توپ را از زمین بانک مرکزی دورکند. او می‌نویسد "آنچه که این روز‌ها در بازار ارز می‌بینیم عمدتاً ناشی از نحوه عملکرد برخی از صادرکنندگانی است که به سبب جو روانی ناشی از افزایش نرخ بنزین و حوادث بعد از آن و شروع تسویه حساب‌های تجار با خارجیان در پایان سال میلادی، تلاش می‌کنند با تعلل، ارز‌های صادراتی خود را با نرخ‌هایی بالاتر عرضه نمایند. به همین دلیل به خاطر اعلام نرخ‌های غیر واقعی، تقاضای زیادی حتی برای نرخ‌های کمتر از آن وجود ندارد. " این سخنان را همتی پس از آن گفت که با وجود کاهش قیمت رسمی ارز از سوی بانک مرکزی ایران، نرخ دلار آزاد در بازار تهران بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت. پس از آن که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران با متهم کردن صادرکنندگان به کاهش عرضه ارز در بازار، سعی کرد نوسان قیمت دلار طی ۱۰ روز گذشته را توجیه کند، محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با انتشار توئیتی ضمن رد اتهام آقای همتی از بانک مرکزی خواست اطمینان را به بازار ارز ایران باز گرداند. افزایش قیمت بنزین و بروز اعتراض‌های متعاقب آن است که از چند روز پیش آغاز شد. در این مدت قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران نزدیک به هزار تومان معادل ۸.۷ درصد افزایش یافته، به طوری که در پایان داد و ستد‌های روز چهارشنبه بهای فروش دلار آزاد به ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. این در حالی بود که بانک مرکزی ایران با کاهش ۱۰۰ تومانی نرخ عرضه دلار در سامانه رسمی صرافی‌های تحت مدیریتش سعی در ارسال سینگال ارزانی به بازار بود، ولی فعالان بازار معتقدند عرضه ارز توسط بانک مرکزی کمتر از تقاضای ماه‌های پایانی سال میلادی است.

این رییس بانک مرکزی باید بداند افرادی با کارنامه و سابقه بیشتر و روشن‌تر از او نیز درهیچ کشوری نتوانست هاند قیمت هیچ کالایی را به میل خود تنظیم کنند و بازار نشان داده است از هرنیرویی قدرتمندتر است. درصورتی که این داوری با دیدگاه رییس بانک مرکزی امروز ایران سازگار باشد درهردوره کوتاه نظرش را تغییر نمی‌دهد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری تحلیلی ساعت24 ، تاریخ انتشار: 7 آذر 1398 ، کدخبر:  471404 ، www.saat24.news

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین