پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۱۷۷۰
تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۹
فدراسیون فوتبال در چهار سال گذشته مرتکب تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی زیادی شده که در گزارش ویژه تسنیم به‌صورت مستند به آن‌ها پرداخته شده است.
شعار سال: فدراسیون فوتبال در چهار سال گذشته مرتکب تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی زیادی شده که در گزارش ویژه تسنیم به‌صورت مستند به آن‌ها پرداخته شده است.

دوره چهارساله فدراسیون فوتبال رو به پایان است، دوره چهارساله‌ای که با توجه به برگزاری انتخابات در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۸ کامل نشد و مهدی تاج به‌دلیل مشکل قلبی مجبور به استعفا شد تا در روز‌های پایانی فدراسیون تحت هدایتش حضور نداشته باشد.

آنچه در این چهار سال در فدراسیون فوتبال گذشت، پر بود از ابهام و تخلفاتی که معمولاً فدراسیون مقابل آن‌ها سیاست سکوت اختیار کرد، سیاستی که باعث شد لقب «فدراسیون سکوت» به این فدراسیون داده شود.

در این گزارش مستند قصد داریم، تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی رخ‌داده در ۴ سال اخیر (از سال ۹۵ تا ۹۸) را بررسی کنیم.

**بخش اول ــ تخلفات اساسنامه‌ای

نکته: برای خواندن بخش‌های مختلف اساسنامه فدراسیون فوتبال و ارجاع به نکات اشاره‌شده در این گزارش، می‌توانید به بخش مستندات گزارش مراجعه و اساسنامه فدراسیون فوتبال را مطالعه کنید.

محمدرضا ساکت در تاریخ ۱۷ تیرماه ۹۶ به دبیرکلی فدراسیون فوتبال رسید. طبق ماده ۶۰ اساسنامه و به‌استناد بند ۲-۲ دبیرکل باید حداقل دارای مدرک لیسانس باشد که با وجود این ابهام در خصوص ساکت مبنی بر نداشتن مدرک لیسانس، بعد‌ها مشخص شد که تصویر آخرین مدرک تحصیلی دبیرکل سابق در مدارک پرسنلی موجود نیست. او حتی در گفت‌وگویی با رسانه‌ها اعلام کرد مدرک لیسانس خود را در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه امام حسین (ع) گرفته، اما تأییدیه‌ای در این خصوص وجود ندارد و سایت فدراسیون هم با وجود این ابهامات هیچ‌گاه مدرک تحصیلی ساکت را منتشر نکرد.

با وجود این و در صورتی که محمدرضا ساکت را فاقد مدرک لیسانس بدانیم که این موضوع بعد‌ها توسط علیرضا اسدی، دبیرکل اسبق فدراسیون تأیید شد، فدراسیون فوتبال تخلفاتی به‌شرح زیر انجام داده است:

۱ ــ مهدی تاج، رئیس وقت فدراسیون فوتبال با نقض بند ۲-۲ ماده ۶۰ اساسنامه دچار تخلف شده، زیرا انتصاب دبیرکل براساس ماده ۳۸ اساسنامه از وظایف و اختیارات رئیس فدراسیون محسوب می‌شود.

۲ ــ هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با نقض بند ۶ (نصب و عزل دبیرکل با پیشنهاد رئیس فدراسیون) و بند ۹ (حصول اطمینان از اجرای صحیح اساسنامه و هماهنگی‌های لازم برای اجرا) ماده ۳۵ اساسنامه متخلف بوده‌اند و باید بازخواست شوند.

۳ ــ محمدرضا ساکت به‌علت تصدی غیرقانونی پست اجرایی، دریافت حقوق و مزایای این پست و صدور احکام اداری، مالی و اجرایی متخلف است.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

این‌ها شروع ماجراست و محمدرضا ساکت پیش از اینکه دبیرکل فدراسیون فوتبال شود، رئیس سازمان تیم‌های ملی نیز بود. همچنین با حکم مهدی تاج از تاریخ ۳۰ بهمن‌ماه ۹۵ مسئولیت مرکز ملی فوتبال به ساکت رسید تا او بر این مرکز هم ریاست کند. با این حال اساسنامه جایی نقض می‌شود که پس از رسیدن ساکت به دبیرکلی، همچنان مسئولیت‌های قبلی خود را حفظ کرد و رئیس سازمان تیم‌های ملی باقی ماند.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

طبق بند ۴ ماده ۶۰ اساسنامه فدراسیون فوتبال، دبیرکل نمی‌تواند عضو مجمع بوده یا مسئولیت هر یک از ارکان و بخش‌های مختلف فدراسیون را به‌عهده داشته باشد، با این حال ساکت علاوه بر دبیرکلی، رئیس سازمان تیم‌های ملی بود و همچنین به‌مدت ۴۰ روز تحت عنوان سرپرست کاروان ایران در جام جهانی تیم ملی را در اردوی ترکیه و روسیه همراهی کرد که به‌نوعی فعالیت‌های اجرایی فدراسیون در غیاب دبیرکل معلق‌شده بود. با توجه به رعایت نشدن این بند از اساسنامه، تخلفات زیر رخ داده است:

۱ ــ محمدرضا ساکت به‌علت تخلف از بند ۴ ماده ۶۰ اساسنامه متخلف است.

۲ ــ مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال به‌علت عدم انتصاب فردی دیگر به‌جای ساکت به‌خلاف مفاد اساسنامه رفتار کرده است.

۳ ــ اعضای هیئت رئیسه با نادیده گرفتن بند ۹ ماده ۳۵ اساسنامه (حصول اطمینان از اجرای صحیح اساسنامه) دچار تخلف شده‌اند.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

تخلفات در حوزه محمدرضا ساکت ادامه دارد. او در حالی دبیرکل فدراسیون فوتبال شد که همزمان رئیس سازمان تیم‌های ملی و مرکز ملی فوتبال، عضو کمیته بازاریابی، عضو کمیته فنی و توسعه فوتبال، عضو کمیته فنی و توسعه فوتسال و فوتبال ساحلی بود و از هیچ کدام از سمت‌های خود استعفا نکرد که این اتفاق خلاف بند ۴ ماده ۶۰ اساسنامه است که می‌گوید دبیرکل نمی‌تواند مسئولیت هریک از ارکان و بخش‌های مختلف فدراسیون را به‌عهده داشته باشد.

دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال همچنین خلاف اساسنامه، انتصابات غیرقانونی در حوزه دبیرکلی داشته است. بند ۵ ماده ۶۰ اساسنامه این اختیار را به دبیرکل می‌دهد که در امور اجرایی و هماهنگی معاون داشته باشد. پریا شهریاری معاون اجرایی و علی خطیر معاون هماهنگی محمدرضا ساکت بودند، اما دبیرکل وقت فدراسیون خلاف اساسنامه محمد اسماعیل قاسمی را به‌عنوان مشاور در امور تشکیلاتی و همچنین عادل فرید را به‌عنوان مشاور امور سیستم‌ها و روش‌ها معرفی کرد. ساکت هیچ وقت توضیح نداد که براساس کدام بند از اساسنامه چنین بخش‌هایی را تشکیل داد و برای خود مشاور انتخاب کرد. همچنین طبق اساسنامه دبیرکل فدراسیون باید دبیر تمام کمیته‌های فدراسیون بدون حق رأی باشد، اما در اخبار فدراسیون اعلام شده بود که پرستو قدسی به‌عنوان دبیر کمیته فنی و توسعه در جلسه شرکت کرده بود.

با توجه به این مسائل تخلفات زیر رخ داده است:

۱ ــ محمدرضا ساکت بند ۵ ماده ۶۰ را رعایت نکرده و دچار تخلف شده است.

۲ ــ مهدی تاج به‌علت عدم نظارت بر امور مرتبط با ماده ۳۸ مرتکب تخلف شده است.

۳ ــ اعضای هیئت رئیسه با نادیده گرفتن بند ۹ ماده ۳۵ دچار تخلف شده‌اند.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

حالا باید کمی از تخلفات محمدرضا ساکت یا در ارتباط با او عبور کنیم، اما از حوزه دبیرکلی خارج نخواهیم شد. باید به تخلف انتصاب غیرقانونی ابراهیم شکوری به‌عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال برسیم. شکوری از ۱۴ آذرماه ۹۷ به‌عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون معرفی شد تا جانشین ساکت شود که به‌دلیل بازنشستگی نمی‌توانست به فعالیت خود ادامه دهد.

طبق ماده ۳۸ اساسنامه و از اختیارات رئیس فدراسیون، مهدی تاج فقط می‌تواند برای کمیته‌ها آن هم تا زمان تعیین رئیس کمیته، سرپرست انتخاب کند، اما رئیس فدراسیون به‌خلاف اساسنامه برای دبیرکلی فدراسیون سرپرست تعیین کرد، سرپرستی که با گذشت بیش از ۱۴ ماه همچنان به فعالیت غیرقانونی خود ادامه می‌دهد، با این حال اگر سکوت اساسنامه در خصوص انتخاب سرپرست برای دبیرکلی را در نظر بگیریم، رئیس فدراسیون باید پیشنهاد عزل یا نصب دبیرکل را به هیئت رئیسه ارائه کند، اما هدایت ممبینی به‌عنوان یکی از اعضای هیئت رئیسه صراحتاً اعلام کرد انتخاب شکوری طبق اساسنامه فدراسیون فوتبال نبوده و هیئت رئیسه در جریان این انتخاب قرار نگرفته است.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

انتخاب شکوری به‌عنوان سرپرست دبیرکلی فدراسیون، فقط با این تخلفات همراه نبوده و او شرایط دبیرکلی را هم ندارد. دبیرکل فدراسیون فوتبال باید ۱۰ سال سابقه مدیریتی داشته باشد که ابراهیم شکوری فاقد سابقه مدیریتی بود.

با توجه به این مسائل تخلفات زیادی طبق اساسنامه در خصوص انتخاب شکوری رخ داده که بخشی از آن به‌شرح زیر است:

۱ ــ رئیس فدراسیون فوتبال طبق ماده ۳۸ اساسنامه حق انتخاب سرپرست برای کمیته‌ها را دارد نه دبیرکلی.

۲ ــ دبیرکل باید تمام شرایط ماده ۶۰ را داشته باشد، اما شکوری فاقد سابقه ۱۰ سال مدیریت است، با این حال با وجود غیرقانونی بودن حضورش در این پست، او تمام شرح وظایف دبیرکل را به‌خلاف اساسنامه انجام می‌دهد و حق امضا نیز دارد.

۳ ــ دبیرکل پستی است که رئیس فدراسیون حق انتصاب او را ندارد و باید فرد مورد نظر را به هیئت رئیسه معرفی کند تا هیئت رئیسه درباره دبیرکل تصمیم بگیرد، اما در مورد انتخاب شکوری طبق گفته ممبینی این اتفاق رخ نداد.

۴ ــ در تاریخ ۱۴ خرداد ۹۸ و طبق گفته هیئت رئیسه دوره ۶ ماهه سرپرستی غیرقانونی شکوری به اتمام رسید، اما او همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد، این در حالی بود که هیئت رئیسه بار‌ها خواستار معرفی دبیرکل قانونی بود و رئیس فدراسیون هم این مسئله را قبول داشت، اما هیچ‌گاه اقدام به معرفی دبیرکل قانونی نکرد.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

مورد بعدی مربوط به کمیته داوران می‌شود، فریدون اصفهانیان از ۲۳ آذرماه ۹۵ تا زمان اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال بود. براساس بند یک ماده ۴ آیین‌نامه کمیته داوران فدراسیون فوتبال ایران و فیفا، به‌استناد ماده ۴۴ اساسنامه فدراسیون فوتبال کمیته داوران از یک رئیس، یک نایب‌رئیس و پنج عضو تشکیل شده است که این افراد نباید هیچ وابستگی به باشگاه‌ها، اتحادیه‌ها یا تشکیلات دیگر فوتبال داشته باشند، با این حال به‌خلاف اساسنامه فدراسیون فوتبال و آیین‌نامه کمیته داوران، فریدون اصفهانیان در حالی رئیس کمیته داوران شد و تا زمان کناره‌گیری به فعالیت خود ادامه داد که ریاست هیئت فوتبال استان زنجان را به‌عهده داشت.

تخلفات رخ‌داده در این باره به‌شرح زیر است:

۱ ــ رئیس فدراسیون فوتبال از اجرای آیین‌نامه کمیته داوران فیفا و فدراسیون فوتبال تخلف کرده، زیرا بیش از دو سال فردی را خلاف آیین‌نامه‌های ذکرشده ــ که وابستگی سازمانی به اتحادیه‌ها و تشکیلات فوتبال داشته ــ به ریاست کمیته داوران منصوب کرده است.

۲ ــ اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با اجرای بند ۲ ماده ۳۵ و تخلف از بند ۹ ماده ۳۵ در این تخلف سهیم هستند.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد
 
تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد
 
 
تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد
 
 
تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

ادامه تخلفات به انتصاب میرشاد ماجدی بازمی‌گردد، ماجدی سوم مهرماه ۹۶ به‌عنوان رئیس کمیته آموزش فدراسیون فوتبال منصوب شد که این انتصاب مشکل قانونی نداشت، اما ۸ بهمن‌ماه ۹۶ اعضای جدید هیئت مدیره باشگاه استقلال به‌صورت رسمی معرفی شدند که میرشاد ماجدی نیز یکی از این نفرات بود. ماجدی با عضویت در هیئت مدیره استقلال به این باشگاه وابستگی پیدا کرد، اما نه‌تن‌ها از سوی تاج تغییر نکرد، بلکه ۱۳ بهمن‌ماه ۹۶ به عضویت کمیته فنی فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی درآمد.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد
 
 
تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

تخلفات در این زمینه را مشاهده کنید:

۱ ــ رئیس فدراسیون فوتبال با نقض ماده ۵ (اصل بی‌طرفی) و ماده ۱۰ (تعارض در منافع) آیین‌نامه کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال، مرتکب تخلف شده است.

۲ ــ اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با اجرای بند ۲ ماده ۳۵ و تخلف از بند ۹ ماده ۳۵، در این ماجرا سهیم هستند.

**بخش دوم ــ تخلفات از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

فدراسیون فوتبال سال ۹۵ و از ابتدای آذرماه اقدام به قطع همکاری با بازنشستگان کرد که دلیل آن اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بود. در این تاریخ حدود ۴۲ نفر از بازنشستگان فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ از بدنه فوتبال جدا شدند و حتی مهدی تاج در نامه‌ای که اسفندماه ۹۵ به دیوان محاسبات کشور ارسال می‌کند، نام ۲۵ نفر از بازنشستگانی را که با فدراسیون قطع همکاری کرده‌اند یا به‌صورت پاره‌وقت همکاری داشتند اعلام می‌کند، اما زمانی که سال ۹۷ دایره اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان وسیع‌تر می‌شود، شرایط تغییر می‌کند.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

تبصره ۲ ماده واحده قانون بازنشستگی می‌گوید؛ «دستگاه‌های موضوع این قانون در صورت لزوم می‌توانند از خدمات بازنشستگان متخصص با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر به‌صورت پاره‌وقت و ساعتی استفاده کنند. حداکثر ساعت مجاز برای استفاده از بازنشستگان، یک‌سوم ساعت اداری کارمندان رسمی است و حق‌الزحمه این افراد متناسب با ساعت کاری آن‌ها حداکثر معادل یک‌سوم کارمندان رسمی همان شغل تعیین و پرداخت می‌شود. واگذاری پست و مناصب به این افراد ممنوع است».

به‌جز مهدی تاج که با اعاده به کار توانست همچنان به‌عنوان یک بازنشسته به‌عنوان رئیس فدراسیون فعالیت کند، حیدر بهاروند، محمود اسلامیان، فریدون اصفهانیان و عبدالکاظم طالقانی دیگر بازنشستگان فدراسیون محسوب می‌شدند. علی کفاشیان هم که به‌عنوان نایب‌رئیس اول فدراسیون و سرپرست کمیته فوتسال بازنشسته بود، تنها به عدم حضور در فدراسیون اکتفا کرد و طبق آخرین اطلاعات و به‌گفته خودش، استعفای رسمی نداد.

ماده ۳۵ اساسنامه فدراسیون فوتبال اختیارات هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال را شرح می‌دهد که در ۱۳ بند مسئولیت‌هایی را به‌عهده دارند یا تصویب‌کننده تصمیماتی هستند که مربوط به مسائل اداری، اجرایی و مالی فدراسیون فوتبال می‌شود.

به‌زعم فدراسیون فوتبال، حضور اعضای هیئت رئیسه در فدراسیون فوتبال به‌صورت پاره‌وقت است و حقوقی دریافت نمی‌کنند که به این شکل منعی با قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان ندارد، اما ۱۳ بند ماده ۳۵ و البته بند ۵ ماده ۳۶ که به‌صراحت به اجرایی شدن مصوبات هیئت رئیسه اشاره دارد خلاف تبصره ۲ این قانون است.

در ادامه تخلفات و گریز فدراسیون از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، محمدرضا ساکت با وجود اینکه با استناد به این قانون نتوانست دبیرکل فدراسیون فوتبال باقی بماند، اما همچنان رئیس سازمان تیم‌های ملی باقی ماند. نه‌تن‌ها ریاست ساکت بر سازمان تیم‌های ملی غیرقانونی بود، بلکه به‌دلیل نداشتن مدرک لیسانس و طبق تبصره ۲ ماده واحده قانون بازنشستگان، حتی به‌عنوان مشاور یا کارمند پاره‌وقت هم نمی‌توانست در فدراسیون فوتبال ادامه فعالیت دهد، با این حال ساکت به‌عنوان مشاور نیز با فدراسیون فوتبال ادامه فعالیت داد و در تمام سفر‌های برون‌مرزی تیم ملی را همراهی کرد. او حتی اسناد اداری و اجرایی را در سازمان تیم‌های ملی امضا می‌کرد.

تخلفات در این زمینه نیز به‌شرح زیر است:

۱ ــ تخلف مهدی تاج در انتصاب فردی فاقد مدرک کارشناسی به‌عنوان مشاور

۲ ــ تخلف محمدرضا ساکت در امضای اسناد اجرایی

در ادامه تخلفات مربوط به این قانون، سیدرضا غیاثی به‌عنوان مشاور کمیته داوران و سخنگوی این کمیته منصوب شد. از آنجایی که تبصره ۲ ماده واحده قانون بازنشستگان درباره استفاده از این افراد صراحت دارد، غیاثی به‌عنوان بازنشسته بدون مدرک لیسانس مشاور کمیته داوران شد و پُست سخنگوی کمیته داوران را نیز به‌عهده گرفت. تخلفات رخ‌داده در این خصوص به‌شرح زیر است:

۱ ــ تخلف مهدی تاج در انتصاب فرد بازنشسته فاقد صلاحیت در پست مشاور

۲ ــ فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران در معرفی فرد بازنشسته فاقد صلاحیت به‌عنوان سخنگو و مشاور کمیته داوران متخلف است.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

در ادامه تخلفات مربوط به استفاده از بازنشستگان نباید از بخش داوری خارج شویم. این بخش مربوط به حضور داود رفعتی به‌عنوان رئیس دپارتمان داوری است. طبق فصل سوم آیین‌نامه کمیته داوران فدراسیون فوتبال، تشکیلات اداری داوران (دپارتمان) در موضوع ترکیب اعضا می‌گوید: رئیس دپارتمان می‌بایست از بین کارشناسان داوری که دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی و در زمینه داوری دارای تجربه بوده انتخاب و توسط رئیس کمیته داوران به دبیرکل پیشنهاد شود تا در صورت تأیید دبیرکل، فرد مورد نظر به‌استناد ماده ۶۰ جهت صدور ابلاغ به رئیس فدراسیون معرفی شود تا به‌صورت تمام‌وقت در دپارتمان انجام وظیفه کند. همچنین با استناد به بند ۹ ــ ۳ اساسنامه فدراسیون فوتبال، استخدام و خاتمه دادن به خدمت کارکنان اداری فدراسیون از وظایف دبیرکل است.

با توجه به این توضیحات، داود رفعتی در زمانی که رئیس دپارتمان داوری شد، بازنشسته بود. داود رفعتی ساجدی بازنشسته نیروی دریایی ارتش است و به همین دلیل، از او باید به‌صورت پاره‌وقت در دپارتمان داوری استفاده می‌شد و نمی‌توانست صاحب پستی باشد، حتی اگر قرارداد او با فدراسیون فوتبال به‌صورت پاره‌وقت امضا شده باشد، خلاف ماده ۶ ــ فصل سوم آیین‌نامه مصوب کمیته داوران فدراسیون فوتبال عمل شده و با قرارداد پاره‌وقت نمی‌توان رئیس تمام‌وقت دپارتمان شد.

اصلاح قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان توسط رئیس جمهور ۳۱ شهریورماه ۹۷ ابلاغ شده است، با این حال انتصاب داود رفعتی ۲۸ مهرماه ۹۷ صورت گرفته که ۲۸ روز پس از ابلاغ قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان بوده است.

با این شرایط تخلفات زیر صورت گرفته است:

۱ ــ محمدرضا ساکت، دبیرکل وقت فدراسیون فوتبال با استناد به ماده ۱۰ ــ ۳ ماده ۶۰ اساسنامه با معرفی داود رفعتی به رئیس فدراسیون دچار تخلف شده است.

۲ ــ فریدون اصفهانیان، رئیس کمیته داوران در معرفی فرد بازنشسته فاقد صلاحیت به‌عنوان رئیس دپارتمان داوران متخلف است.

۳ ــ مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال به‌علت صدور حکم برای فرد بازنشسته فاقد صلاحیت به‌عنوان رئیس دپارتمان داوران متخلف است.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

تخلفات فدراسیون فوتبال در بحث قانون بازنشستگی علاوه بر اعضای هیئت رئیسه که حیدر بهاروند نیز یکی از این اعضاست، به حضور او در سازمان لیگ نیز مربوط می‌شود. در سال ۹۵ و با اجرای مرحله نخست قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان ۲۰ نفر از جمله علی کاظمی، دبیر سازمان لیگ و غلامرضا بهروان، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ مجبور به ترک پست‌های خود شدند. در همان زمان هیچ مطلبی مبنی بر خصوصی بودن سازمان لیگ مطرح نشد و تمکین از قانون نشان داد که سازمان لیگ هم شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان می‌شود، با این حال اگر سازمان لیگ مؤسسه‌ای مستقل و خصوصی است، این سؤالات مطرح می‌شود:

۱ ــ دلیل بازنشسته شدن یا کنار رفتن ۲۰ نفر از کارمندان این سازمان به‌بهانه بازنشستگی چه بوده است؟

۲ ــ چرا کارمندان سازمان لیگ جهت تشکیل پرونده کارگزینی توسط هسته گزینش وزارت ورزش و جوانان مورد بررسی قرار گرفته‌اند؟

۳ ــ عزیزالله محمدی مؤسسه حرفه‌ای لیگ فوتبال یا همان سازمان لیگ فوتبال را به ثبت رسانده و نام او به‌عنوان رئیس ثبت شده است، پس چرا حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ است؟

این مسائل در شرایطی مطرح می‌شود که حیدر بهاروند به‌عنوان رئیس سازمان لیگ تمام اسناد اجرایی، اداری و مالی این سازمان را امضا می‌کند.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

این‌ها تنها بخش‌هایی از تخلفات فدراسیون فوتبال در چهار سال گذشته بود، با این حال فدراسیون با وجود تعداد زیاد تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و حتی بسیاری از فعالان فعلی این فدراسیون برای انتخابات پیش‌ِرو که ۲۵ اسفندماه ۹۸ برگزار خواهد شد، نامزد شده‌اند.

تمام تخلفات اساسنامه‌ای و قانونی فدراسیون فوتبال در ۴ سال گذشته + اسناد

جالب است که نه کمیته اخلاق فدراسیون و نه اعضای مجمع فدراسیون برخوردی با تخلفات نداشتند و اشاره‌ای هم به آن نشده است، با این حال شاید لازم باشد نهاد‌های نظارتی در پایان دوره چهارساله فدراسیون به‌صورت جدی‌تر درباره متخلفان تصمیم‌گیری کنند به این امید که در دوره آینده فدراسیون فوتبال شاهد چنین تخلفاتی نباشیم.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 29  بهمن 1398، کدخبر: 2204815 ، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین