پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۶۱۹۱۵
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۵
در کمتر از ۱۵ روز باردیگر یکی از استراتژیک ترین متجمع های پتروشیمی فعال در ماهشهر روز گذشته و اینبار در مدت زمان طولانی تری با مشکل فنی مواجه شد و همین امر موجب اختلال در روند تولید برخی از پتروشیمی‌های منطقه شد.

شعار سال: پتروشیمی فجر که مسوول تامین یوتیلیتی اغلب مجتمع های پتروشیمی فعال در ماهشهر است پیش از این نیز در تاریخ ۱۴ بهمن ماه دچار مشکل فنی شده بود و در همان زمان نیز برخی از پتروشیمی‌ها به شدت با مشکل مواجه شدند.

اگرچه دراین بین مدیرعامل این مجتمع شب گذشته  شات دان دادن این مجتمع در تمام بخشها را رد کرد و تاکید داشت تنها بخش بخار این مجتمع با مشکل فنی و قطع خدمت رسانی به مجتمع های هدف را رقم زده است اما بسیاری از کارشناسان همچنان معتقدند تمامی مجتمع های تولیدی پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر به جز سه شرکت پتروشیمی بندرامام. فارابی و رازی سرویس های یوتیلیتی خود شامل آب صنعتی. برق و بخار را از شرکت فجر می‌گیرند هرچند قطع برق دریافتی از پتروشیمی فجر موجب قطع کامل تولید در تمامی شرکت های مستقر در منطقه می‌شود ولی قطع بخار دریافتی هم یقینا قطعی بخش‌هایی از مجتمع های تولیدی را به همراه داشته و فرایند تولید محصول در ان شرکت ها را دچار اختلال و وقفه می‌کند.

دراین بین به گفته مدیرعامل پتروشیمی فجر، روز گذشته در این حادثه هیچ مجتمعی  به خاطر قطعی برق تعطیل نشده و تنها درتولید برخی شرکت هایی که تولیدشان وابسته به بخار بوده اختلال ایجاد شده است.

زال خانی از زوایای این مشکل  پرده برداشت و گفت: تنها بخشی از  گاز مصرفی این مجتمع که از  شرکت بالادستی گازش را تامین می‌کرد، به دلیل یک عملیاتی شیر گاز را بسته‌اند که تا زمان این مصاحبه(۲۱:۳۰ دقیقه روز گذشته) این مشکل برطرف نشده بود و وی وعده داد تا قبل از ساعت ۱۲ شب  این مشکل کاملا مرتفع می‌گردد.

بنابراظهارات زال خانی، یک صنعت برای راهبری خود هم به برق نیاز  دارد هم به بخار، ما اکنون برق را داریم و تنها بخش‌هایی که به بخار نیاز داشتند برای چند ساعت دچار مشکل شده اند؛  و لازم است که دوباره تاکید کنم  مجتمع فجر دچار قطعی برق نشده است.

مدیر عامل فجر که هنگام ایجاد این اختلال در ماهشهر حضور نداشت و در همایش حمایت داخلی در کیش به سر می‌برد در پاسخ به پرسش خبرنگار که پرسیده بود این مشکل چند ساعت است که به وجود آمده متذکرشده بود: اطلاع دقیقی درباره این موضوع ندارم و خیلی هم نمی‌توانیم اطلاعات بدهیم ولی پیرو همان نشتی گازی که به وجود آمده بود مجبور شدیم گاز را ببندیم و ظرف چند ساعت مشکل مرتفع خواهد شد.

براساس این گزارش، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی واقع در ماهشهر یکی از قطب های مهم پتروشیمی کشور است که تعداد زیادی از مجتمع های مهم و بزرگ تولیدی را در خود جای داده است. ویژگی مهم و ممتاز منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در این است که اولین مرکزی بود که تمامی شرکت‌های تولیدی برای صرفه جویی در استفاده از زمین و کاهش هزینه های احداث، واحد سرویس های جانبی خود را حذف کرده و مجتمعی تحت عنوان شرکت پتروشیمی فجر( که اخیرا نام خود را به شرکت فجر انرژی خلیج فارس تغییر داده) در این منطقه احداث شده تا وظیفه تامین آب، برق و بخار یا همان یوتیلیتی مجتمع‌های تولیدی مستقر در منطقه را عهده دار شود.

شعار سال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت نفتی ها، تاریخ انتشار: 29بهمن1398 ، کدخبر: 27838: naftiha.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین