پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - 2024 June 17
کد خبر: ۲۶۲۰۸۱
تاریخ انتشار : ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۱
مدیرکل دفتر مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی سازمان امور مالیاتی از رصد پولشویی و فرارمالیاتی از طریق حساب‎های بانکی افراد خبر داد.
شعارسال: مدیرکل دفتر مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی سازمان امور مالیاتی از رصد پولشویی و فرار مالیاتی از طریق حساب‎های بانکی افراد خبر داد
 
*** اهداف تهیه دستورالعمل بررسی تراکنش‌های بانکی
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، امراله عابدی در مورد اهداف تهیه دستورالعمل بررسی تراکنش‌های بانکی برای رسیدگی به مالیات و فرار مالیاتی، اظهارداشت:
 
در راستای رسیدگی و تشخیص درآمد مشمول مالیات مودیان مالیاتی، قانون‌گذار طی تصویب قانون مالیات‌های مستقیم مصوب اسفندماه ۱۳۶۶ و اصلاحیه‌های بعدی مقرر کرده است.
 
مدیرکل دفتر مبارزه با فرارمالیاتی و پولشویی سازمان امور مالیاتی کشور گفت:
 
بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند، در صورتی که اسناد و مدارک مربوط به درآمد اشخاص نزد آنها وجود دارد به درخواست وزیر امور اقتصادی و دارایی (وفق تبصره ماده ۲۳۱ قانون مالیات های مستقیم) یا به درخواست رئیس سازمان امور مالیاتی کشور (وفق ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده) اسناد و مدارک مذکور را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دهند.
 
وی تاکید کرد:‌ اگرچه این حکم قانونی از سالیان قبل وجود داشته، لیکن از آنجا که مودیان مالیاتی وفق مقررات مواد ۹۵، ۹۶، ۹۷، ۱۰۰، ۱۱۰ و ۲۲۹ قانون مالیات‌های مستقیم و مواد ۲۱ و ۲۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده مکلف به تسلیم اظهارنامه و دفاتر و اسناد و مدارک مربوط به درآمد خود هستند.
 
سازمان امور مالیاتی بنابه احترام متقابل و اعتماد به مودیان ابتدا درآمد مشمول مالیات مودیان را براساس اظهارنامه، ترازنامه و حساب سود و زیان و اسناد و مدارک آنها و مطابقت با اطلاعات مربوط به فعالیت‌های اقتصادی به دست آمده از سامانه‌های اطلاعاتی سازمان از جمله سامانه معاملات فصلی مورد رسیدگی قرار می‌دهد.
 
*** اجرای طرح جامع مالیاتی در سالهای اخیر
 
عابدی بیان کرد: در صورتی که بررسی اولیه حاکی از مطابقت ندادن حجم فعالیت مودی با آنچه در صورت‌های مالی تسلیمی ابراز شده باشد، سازمان با استفاده از اختیارات فوق‌الذکر و در جهت شناسایی میزان فعالیت و درآمد اشخاص اقدامات لازم را اعمال می‌کند.
 
مدیرکل دفتر مبارزه با فرارمالیاتی و پولشویی سازمان امور مالیاتی با اشاره به اجرای طرح جامع مالیاتی در سال‌های اخیر و اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی مالیاتی، بیان کرد:‌
 
تاکید بر اجرای مقررات ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی بهمن ماه ۱۳۸۰ و ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی تیرماه ۱۳۹۴ و بهبود نسبی فرآیندهای اخذ معاملات اشخاص از طریق سامانه الکترونیکی و همچنین همکاری دستگاه‌های اجرایی و نظارتی در مورد شناسایی فراریان مالیاتی و تصویب ماده ۱۶۹ مکرر به عنوان تنها پایگاه مدیریت اطلاعات مالیاتی، سازمان امور مالیاتی در جهت بررسی پرونده فراریان مالیاتی اقدام به اخذ گردش حساب‌های بانکی مودیان مشکوک به فرار مالیاتی با استفاده از اختیارات قانونی از جمله تبصره یک ماده ۲۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم و ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده کرده است.
 
وی تصریح کرد:‌ از آنجا که رسیدگی به گردش حساب‌های مذکور به عنوان اطلاعات پولی اشخاص نیازمند تبحر و آگاهی کافی در امور حسابرسی مالی و مالیاتی و وجود وحدت رویه در حسابرسی است سازمان امور مالیاتی در اجرای ماده ۵۴ آیین‌نامه اجرایی ماده ۲۱۹ قانون مالیات های مستقیم اقدام به تهیه و ابلاغ دستورالعمل نحوه رسیدگی به تراکنش‌های بانکی مشکوک کرد.
 
بنابه مراتب فوق دستورالعمل در راستای مقابله با فرار‌مالیاتی تهیه شده و طبیعتا شامل مودیان خوش حساب که به تمامی تکالیف قانونی خود وفق مقررات عمل می‌کنند، نخواهد بود.
 
*** فرایند بررسی تراکنش‌های بانکی به صورت سیستمی
 
عابدی در مورد اینکه چرا تراکنش‌های بالای ۵ میلیارد تومان در دستور کار بررسی قرار دارد، آیا تراکنش‌های کمتر از این میزان بررسی نخواهد شد، خاطر نشان کرد:
 
سازمان امور مالیاتی حسب اقتضاء و با توجه به گزارش‌های اولیه مربوط به فرارمالیاتی هیچ گونه محدودیتی در اخذ اطلاعات مربوط به تراکنش‌های بانکی و رسیدگی به آنها نداشته، و با توجه به اینکه حسابرسی مالیاتی همانند حسابرسی مالی از الگوی نمونه‌گیری و حسابرسی ریسک تبعیت می‌کند در نظر گرفتن سقف برای اخذ و ارسال اطلاعات تراکنش‌های بانکی با توجه به دامنه رسیدگی و اهمیت اطلاعات واصله جزء وظایف ذاتی سازمان امور مالیاتی است.
 
به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرکل دفتر مبارزه با فرارمالیاتی و پولشویی سازمان امور مالیاتی در پایان، پیرامون اینکه فرایند بررسی تراکنش‌های بانکی به صورت سیستمی انجام می‌شود یا نیروی انسانی،‌ اظهار داشت:
 
با اجرای طرح جامع مالیاتی تمامی فرایندهای حسابرسی مالیاتی را بر اساس سامانه‌های الکترونیکی انجام می‌شود. حسابرسی تراکنش‌های بانکی مقوله‌ای جدای از حسابرسی مالیاتی پرونده‌های عادی نبوده و در تکمیل همدیگر صورت می‌گیرد.
 
 
شعار سال،با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته  از  خبرگزاری  صنایع   ،تاریخ انتشار:  29  بهمن  1398،کدخبر:  160233  ،www.sanayepress.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین