پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۷۸۱۶۴
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵
جزئیات اعلامی از سهام عدالت نشان می دهد سهام سهامداران یک میلیون تومانی برابر 8 میلیون و 596 هزار و 795 تومان است. چنین رقمی قابلیت وصول از طریق بازار سرمایه دارد.
شعار سال: با زمزمه ورود سهام عدالت به بورس در روز‌های اخیر، بازار سرمایه شاهد ریزش‌های پی در پی بوده است؛ ریزش‌هایی که به نظر می‌رسد طولانی‌مدت نخواهد بود و بزودی بازار پس از اصلاح خود دوباره به روند سوددهی گذشته باز خواهد گشت. اما بیم این وجود دارد که با آزادسازی فروش سهام عدالت به بانک‌ها، برخی دارندگان در شرایط کاهشی اقدام به فروش کنند که در این باره احتیاج است آگاهی کامل به فروشندگان داده شود تا این سهام ارزشمند خود را ارزان نفروشند. بر این اساس به طور کلی، سهامداران عدالت به ۲ دسته تقسیم می‌شوند؛ گروهی که روش آزادسازی را انتخاب کردند و کسانی که روش مدیریت دولتی را برگزیدند. گروه دوم که اساسا هیچ اختیاری نسبت به سهام خود ندارند و باید منتظر باشند از ماه آینده دولت به صورت مقطعی سود سرمایه‌گذاری صورت گرفته را به آن‌ها بدهد. گروه اول، اما خودشان به ۳ دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول که کد بورسی دارند و می‌خواهند اقدام به خرید و فروش سهام کنند که از ۱۰ خردادماه این روند برای آن‌ها آزاد می‌شود (البته احتمالا محدودیتی در میزان فروش برای آن‌ها تعیین خواهد شد).
دومین دسته کسانی هستند که کد بورسی ندارند یا تمایلی به خرید و فروش در بازار سرمایه ندارند که می‌توانند ۳۰ درصد آن را به بانک‌ها بفروشند. سومین دسته نیز کسانی هستند که نه می‌خواهند وارد بازار سرمایه شوند و نه می‌خواهند بخشی از آن را بفروشند، بلکه می‌خواهند آن را فعلا نگه دارند که در آینده هر تصمیمی خواستند درباره آن اتخاذ کنند. سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت در این باره گفت: آن دسته از مشمولان سهام عدالت که دارای کد بورسی هستند، خودشان می‌توانند از ۱۰ خردادماه (شنبه جاری) به فروش سهام اقدام کنند و نیازی به مراجعه به شعب بانکی نیست. حسین فهیمی گفت: ثبت‌نام برای متقاضیان فروش سهام عدالت از ۶ خرداد ۹۹ در شعبه بانک‌هایی که شماره شبای حساب مشمولان سهام عدالت در آن‌ها ثبت شده است، آغاز می‌شود. وی در ادامه با بیان اینکه طبق اطلاعیه‌های صادر شده، مشمولان دریافت سهام عدالت تا پایان روز ۸ خرداد برای ثبت مالکیت مستقیم یا غیرمستقیم سهام خود فرصت دارند، گفت: هر چند عنوان شده که از ۶ خرداد متقاضیان فروش سهام می‌توانند به شعب بانکی مراجعه کنند، اما عملیات فروش از ۱۰ خرداد آغاز خواهد شد. فهیمی در ادامه توضیح داد: به عبارت دقیق‌تر آن دسته از دارندگان سهام عدالت که تصمیم به فروش سهام خود دارند، می‌توانند با مراجعه به شعب بانک‌ها و تکمیل فرم‌های مربوط ۳۰‌درصد از سهام عدالت موجود در سبد (پرتفوی) خود را به فروش رسانند. وی در ادامه در پاسخ به این سوال که افراد دارای کد بورسی نیز نیاز به مراجعه به شعب بانکی دارند؟ گفت: خیر، نیازی به مراجعه به شعب بانکی نیست. افرادی که کد بورسی دارند از ۱۰ خرداد می‌توانند سبد سهام عدالت خود را که متشکل از ۳۵ شرکت بورسی است، مشاهده کنند و میزان دارایی خود در هر سهم و هر نماد را با جزئیات داشته باشند. سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت در ادامه با اظهار این مطلب که جلسه شورای عالی بورس تصمیم به فروش تنها ۳۰ درصد از سبد سهام عدالت هر مشمول را گرفته است، گفت: این تصمیم از یکسو برای جلوگیری از فشار فروش زیاد به بازار سرمایه در نظر گرفته شده و از سوی دیگر برای آن دسته از مشمولانی که نیاز مالی شدید دارند، اخذ شده است تا به این ترتیب امکانی فراهم شود در این شرایط سخت اقتصادی، دارایی مالی از فروش ۳۰ درصد از سبد سهام عدالت را دریافت کنند.
سخنگوی ستاد راهبری سهام عدالت در پاسخ به این پرسش که آیا این میزان فروش ۳۰ درصدی سهام شامل افرادی که روش مدیریت غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند نیز می‌شود؟ گفت: خیر! این موضوع برای این دسته از مشمولان نیست. این گروه از افراد که مدیریت غیرمستقیم سهام عدالت را انتخاب کرده و در واقع مدیریت سهام خود را به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سپرده‌اند، می‌توانند کل سهام خود را یکجا به این شرکت‌های سرمایه‌گذاری فروخته و واگذار کنند. فهیمی در ادامه تاکید کرد: البته فروش سهام به این روش (واگذاری به شرکت‌های سرمایه‌گذاری برای افرادی که روش مدیریت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند)، پس از پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار سرمایه (بورس یا فرابورس) خواهد بود. به گفته فهیمی، نگهداری کل سهام، فروش کل سهام یا نگهداری بخشی از سهام و فروش بخشی دیگر برای افرادی که روش دوم یعنی مدیریت غیرمستقیم را برگزیده‌اند، منوط به پذیرش شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در بازار سهام است. به این ترتیب این گروه از افراد دیگر نیازی نیست از ۶ خرداد به شعب بانک‌ها مراجعه و فرم‌های فروش را تکمیل کنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه وطن امروز، کد خبر:۲۱۹۹۹۰، تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۹، www.vatanemrooz.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین