پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۲۸۷۵۵۹
تاریخ انتشار : ۲۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۷
با دوستی در مورد نقش دولت در نوآوری صحبت می کردیم؛ مثال از جی پی اس و تاچ اسکرین و … می آورد که سرمایه گذاری های اولیه آنها (و نه محصول نهایی) را دولت ها انجام دادند و اینها فکت است و مشاهدات “واقعی”.
شعار سال: به او گفتم که باید فرق اختراع (اینوِنشِن/Invention) و نوآوری (اینُوِیشِن/Innovation) را در نظر داشت و اینکه البته آن به اصطلاح تجربه هم این را نشان نمی‌دهد، هیچ دولتی چیزی مثل آیفون نساخته است که افراد با میل و با امکان انتخاب برای خریدش صف بکشند، چون در کار‌های دولتی از کارآفرین و آزمون بازار خبری نیست، همیشه می‌شود پرسید این محصولات به دلیل سرمایه‌گذاری‌های دولت به وجود آمدند یا به رغم آنها؟

اما ایراد اصلی‌ات اینست که با صرف مشاهده می‌خواهی نتیجه علمی بگیری، مراقب باش دچار اشتباه آن هم‌ولایتی نشوی:

“یک بابایی ملخی را می‌گیرد و می‌گوید: بپر!
ملخ می‌پرد، پای ملخ را می‌کند و می‌گوید: بپر!

ملخ باز می‌پرد، پای دوم را هم می‌کند و باز می‌گوید بپر! این بار ملخ نمی‌پرد. طرف نتیجه علمی می‌گیرد: وقتی دوتا پای ملخ کنده شود، ملخ کر می‌شود! ”

شاید همیشه باید یادمان باشد، بدون یک تئوری مناسب برای تحلیل هر میزان مشاهده لزوما کمکی نمی‌کند، والله اعلم.شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت اقتصاد برتر، تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۹، www.eghtesadbartar.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین