پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۱۳۶۴۹
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۵۸
روز پنجشنبه هفته گذشته هم رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه طرح ساماندهی نزولات آسمانی در ماهشهر با اشاره به دیدگاه‌های مختلف درباره مالچ نفتی به ایرنا گفت: در خوزستان بر اساس دیدگاه‌های موجود، مالچ پاشی حدود یک سال متوقف بوده است.

شعارسال: مناطقی که در کویر زایی و بیابان زایی فعالند و سکونتگاه‌های انسانی و عرصه‌های زیست‌محیطی را تهدید می‌کنند. کانون‌های فعال ریزگردها در جنوب غربی، مرکز و شرق ایران در همین مناطق بحرانی قرار دارند. از هورالعظیم گرفته تا پریشان و گاوخونی وجازموریان و هامون؛ مناطقی که سال‌هاست دچار تنش آبی‌اند. شکی نیست که تأمین حقابه زیست‌محیطی این مناطق و کشت گیاهان مقاوم به خشکی و کم آبی و در کنار آن کاهش بهره برداری‌های کشاورزی و اقتصادی از مناطق دچار تنش آبی می‌تواند حد اقل از ریزگرد زایی آنها پیشگیری کند. این‌ها راهکارهایی دراز مدت و نیازمند هماهنگی و انسجام مدیریتی است که در حال حاضر کمتر دیده می‌شود. به جای آن البته راهکارهای کوتاه مدت، پرهزینه و دارای عوارض ضد محیط زیستی کم نیست. مانند مالچ‌پاشی که مدت‌هاست هر ساله در مناطق بیابانی که با پدیده شن‌های روان مواجه‌اند و در مجاورت مناطق شهری و تأسیسات قرار دارند انجام‌می‌شود. مالچ پاشی نفتی همواره با تعارضات زیست‌محیطی همراه بوده است. در استان خوزستان به‌دلیل فعالیت و حساسیت تشکل‌های زیست‌محیطی اعتراض‌ها به مالچ پاشی نفتی در یکساله اخیر نتیجه داده است به‌طوری که در پی اعتراضات فعالان محیط زیست و کارشناسان و شکایت انجمن دیده‌بان جلگه سبز خوزستان، اردیبهشت امسال منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، در دیدار با تعدادی از استادان دانشگاه اعلام کرد که ضمن انجام باقیمانده تعهدات سال ۹۸ در مناطق بحرانی، مالچ پاشی نفتی را تا دستیابی به پروتکل و مجموعه قوانین و روش‌ها و شاخص‌های مکان‌یابی تعیین شده تا یک سال متوقف می‌کند.
روز پنجشنبه هفته گذشته هم رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در حاشیه طرح ساماندهی نزولات آسمانی در ماهشهر با اشاره به دیدگاه‌های مختلف درباره مالچ نفتی گفت: در خوزستان بر اساس دیدگاه‌های موجود، مالچ پاشی حدود یک سال متوقف بوده است.
مسعود منصور با اشاره به اینکه در یک سال گذشته که استفاده از مالچ نفتی متوقف بوده، جلسات زیادی با استادان دانشگاه و مؤسسات پژوهشی و دانش بنیان در این زمینه برگزار شده است گفت: طرح استفاده از «مالچ رسی» به‌عنوان جایگزین مالچ نفتی در سطح ۲۰۰ هزار هکتار در استان سیستان و بلوچستان به‌صورت آزمایشی اجرا شده که در انتظار نتایج آن هستیم و در صورت نتیجه مثبت، تعمیم داده می‌شود.
وی سیاست فعلی سازمان جنگل‌ها را استفاده حداقلی از مالچ نفتی بیان کرد و گفت: هم اکنون با بیش از ۳۰ میلیون هکتار عرصه بیابانی و ۶ میلیون هکتار عرصه بحرانی، مجموع عملیات مالچ پاشی به ۳۰۰ هزار هکتار نمی‌رسد، بنابراین ما تنها در مناطقی که شن‌های روان، تأسیسات و زیستگاه‌ها را تهدید می‌کند از مالچ پاشی نفتی استفاده می‌کنیم. در خوزستان نیز مالچ نفتی در سال‌های گذشته که جایگزینی نداشته اجرا شده و در مناطقی همچون جاده اهواز - اندیمشک، گمبوعه و غرب کرخه که مشکلات جدی داشتیم اگر این اقدامات انجام نمی‌شد آسیب‌های زیادی می‌دیدیم.
منصور، با بیان اینکه برای استفاده از مالچ‌پاشی سه اولویت را مدنظر داریم، افزود: اولویت نخست، استفاده از خاک‌پوش جایگزین که توجیه اقتصادی و قابلیت تطبیق داشته باشد در برنامه داریم، که در این زمینه دو سه نمونه به‌صورت آزمایشی اجرا شده و منتظر نتایج آن هستیم و خوزستان از جمله استان‌هایی است که تلاش داریم در آن از مالچ غیرنفتی استفاده کنیم.
وی اضافه کرد: اولویت دوم در جاهایی که ضرورت استفاده از مالچ نفتی باشد، روی کیفیت آن اقدام و ترکیب و نوع مالچی که وزارت نفت تأمین می‌کند، مناسب‌تر شود.
منصور ادامه داد: اولویت سوم نیز افزایش کیفیت پاشش مالچ است، زیرا در بسیاری از مواردی که ایراد وارد بوده، پاشیدن مالچ بدون ‌ملاحظه از سوی مجری، باعث آسیب شده بود.
راهی بجز مالچ‌پاشی
اینکه سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور در استان خوزستان که با بحران ریزگردها روبه‌روست مالچ پاشی را به‌طور موقت متوقف کند یک‌ موفقیت برای محیط‌ زیست ایران است و نشان می‌دهد باور به «دفع ضرر با ضرر؛ ضرر است» در بدنه اجرایی و تصمیم‌گیری کشور تسری یافته است. اما باید در نظر داشت که تا زمانی که برای مهار ریزگردها راهکاری پایدار، اثربخش و کم عوارض پیدا نشود، ممکن است در سال‌های آینده مدیران به همان تفکر مالچ پاشی بر گردند.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به وسعت ۳۵۰ هزار هکتاری کانون‌های گرد و غبار در خوزستان گفت: اقدامات بیابان‌زدایی در این کانون‌ها که مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده بود، از سال ۹۶ به‌صورت جدی آغاز شد که تاکنون ادامه دارد. منصور ادامه داد: تاکنون حدود ۱۷۰ هزار هکتار از کانون‌های گرد وغبار در خوزستان به نوعی زیرپوشش طرح‌های مختلف قرار گرفته که یکی از این برنامه‌ها مدیریت روان آب است که با کارهای فیزیکی و نگهداشت آبی که جریان دارد، پوشش گیاهی بتدریج احیا می‌شود.
وی اضافه کرد: در بخشی از کانون‌های گرد و غبار، گونه‌های درختی همچون کهور پاکستانی کاشته شده، بخشی نیز که در گذشته پوشش مرتعی بوده، باید با انجام اقداماتی این مراتع را احیا کرده و پوشش‌ آن را بازگردانند. البته اکنون تمرکز بیشتر روی احیای پوشش گیاهی مرتعی و زادآوری طبیعی با اقداماتی مثل مهار روان آب است و بخش کمتری به کشت گونه‌های درختی، اختصاص دارد.

نیم نگاه

رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور: سیاست فعلی سازمان جنگل‌ها استفاده حداقلی از مالچ نفتی است. هم اکنون با بیش از ۳۰ میلیون هکتار عرصه بیابانی و ۶ میلیون هکتار عرصه بحرانی، مجموع عملیات مالچ پاشی به ۳۰۰ هزار هکتار نمی‌رسد، بنابراین ما تنها در مناطقی که شن‌های روان، تأسیسات و زیستگاه‌ها را تهدید می‌کند از مالچ پاشی نفتی استفاده می‌کنیم. در خوزستان نیز مالچ نفتی در سال‌های گذشته که جایگزینی نداشته اجرا شده است.

 

 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری ایران آنلاین، تاریخ انتشار: 4 آذر 1399، کدخبر: -، ion.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
0
0
براي چي اين همه عقب مانده برخورد ميكنيم و نميذاريم كه اين موضوع درست و حسابي حل بشه؟
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
0
0
وقتي اين ها هنوز نميدونن درست چيه و غلط چيه ازشون انتظار چي داريد تو محيط زيست
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
0
0
اين ها اصلا به فكر محيط زيسن نيستن مخصوصا اين دولت كه روي ذغال رو هم سياه كردن
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
0
0
وقتي از صحيبت هاي اقاي دكتر كندواني استفاده نميكنيم در اين زمينه بايد هم دوباره كاري رخ بده
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
0
0
در زمينه محيط زيست نه اينكه متخصص خوب نداشته باشيم اتفاقا خوبشم داريم گوش شنوا نيست
ناشناس
Germany
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۵
0
0
یعنی میشه به این فهم برسند آقایون؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین