پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۳۹۹۷۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۳
توجه به فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین ترویج آن در جامعه نیازمند توجه و همکاری کلیه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی است و در این رابطه می‌طلبد دستگاه‌های مربوطه وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهند.
شعار سال:  ایثار و شهادت به عنوان یک فرهنگ متعالی از جمله عالی‌ترین مفاهیم الهی است که تنها انسان‌های متعهد به این مقام می‌رسند، در تمام جوامع بشری، ارزش‌هایی وجود دارد که بنیان اصلی فرهنگ آن جامعه را تشکیل می‌دهند و از اهـمیت و جایگاه فراوانی برخوردار هستند و خوشبختانه ایران بیش از هر جای دیگری افتخار داشتن ارزش‌هایی همچون ایثار و شهادت که در کمتر جایی دیده می‌شود را دارد به گونه‌ای که هیچ نقطه‌ای از ایران اسلامی نیست که عـطر و نور شهادت و همچنین خاطره حماسه‌های شهدا وجود نداشته باشد چرا که انقلاب اسلامی حیات، شکوه، پایداری و بالندگی خود را از این فداکاری‌ها و گذشت‌ها دارد.

فرهنگ ایثار و شهادت علاوه بر خدمت به مردم، تحقق عدالت، اطاعت از رهبری و همچنین پیشرفت کشور سبب خنثی کردن تهدید‌ها و توطئه‌های دشمنان می‌شود درهمین راستا توجه به فرهنگ ایثار و شهادت و همچنین ترویج آن در جامعه نیازمند توجه و همگاری کلیه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی است.

امروز همه ما موظف هستیم به سهم خود جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت به عنوان یک فرهنگ عاشورایی تلاش کنیم، اما متاسفانه این روز‌ها با پایان یافتن جنگ بسیاری سازمان‌ها وظیفه خود را در این زمینه تمام شده دانستند و سرگرم کار‌های روزمره شدند و تنها تعداد انگشت شـماری از نهاد‌ها و سازمان‌ها، خـود را در این زمینه مسئول می‌دانند.

لزوم اجرای مصوبات جلسات شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

حجت الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی نماینده، ولی فقیه در لرستان صبح امروز در جلسه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت استان که در سالن جلسات استانداری برگزار شد با بیان اینکه همه ما مدیون فداکاری‌های شهدا و خانواده شهدا هستیم اظهار داشت: باید فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه زنده نگه داشته شود چرا که راه رسیدن به قله‌های متعالی ایثار و فداکاری است که در جامعه وجود داشته و باید تقویت شود.

وی افزود: زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه نیازمند یک برنامه فرهنگی کارشناسی شده به وسیله بنیاد شهید و کلیه دستگاه‌های فرهنگی مرتبط است.

نماینده، ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: امیدواریم مصوبات جلسات شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جنبه اجرایی پیدا کند و به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که نیاز‌های خانواده‌های شهدا برطرف شود چرا که برخی نیاز‌های خانواده شده انبوه و متراکم شده در همین راستا برگزاری این چنین جلساتی باید با دستور کار شفاف، روشن و با جدیت بیشتری دنبال شود.

وی با اشاره به اهمیت اشتغال و مسکن فرزندان و خانواده شاهد و ایثار استان بیان کرد: موضوع اشتغال فرزندان و مسکن خانواده‌های شاهد و ایثارگر باید زمانبندی شود و دستگاه‌های مربوطه با برگزاری جلسات اقدامات لازم را با زمان بندی مشخص انجام دهند.
 
تصاویر شهدا در سطح شهر‌ها نیازمند ترمیم و بهسازی است

حجت الاسلام والمسلمین شاهرخیدر رابطه با برگزاری کنگره ملی ۶ هزار و ۳۰۰ شهید استان گفت: جهت برگزاری این کنگره دستگاه‌های مربوطه باید با جدیت بیشتری ورود کنند و کمیته‌های مربوط به کنگره از جهت زمانبندی به گونه‌ای کار خود را انجام بدهند که پیش از برگزاری کنگره اقدامات لازم انجام شده باشد.

وی تصریح کرد: ساماندهی گلزار شهدا از دیگر اقدامات مهمی است که دستگاه‌های مربوطه باید به خوبی پای کار باشند.

اشتغال دغدغه اصلی فرزندان شاهد و ایثار است

محمود زرین جویی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان لرستان نیز در ادامه این جلسه با اشاره به برگزاری کنگره ملی ۶ هزار و ۳۰۰ شهید لرستان تصریح کرد: جهت برگزاری این کنگره کلیه دستگاه‌های اجرایی، تشکل‌های مردم نهاد و گروه‌های جهادی در قالب کمیته‌های ۲۲ گانه شبانه روز در حال فعالیت هستند که تحولی عظیم در راستای خدمت رسانی مطلوب به اقشار جامعه به ویژه قشر ایثارگر، زنده نگه داشتن نام شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه اتفاق بیفتد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان لرستان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های اصلی ایثارگران بحث اشتغال فرزندانشان است که بر اساس تفاهم نامه بین معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور با استاندار استان در رابطه با تامین مسکن ایثارگران و ساماندهی گلزار شهدا استان کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط موظف هستند وظایف مربوط به خود را با هماهنگی بنیاد شهید به سر انجام برسانند.

وی اظهار داشت: انغقاد تفاهم نامه‌هایی با اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، صمت، میراث فرهنگی و جهت تامین زمین مسکن ایثارگران با راه و شهرسازی و همچنین تامیت اعتبار ساماندهی گلزار شهدا با سازمان برنامه‌ریزی و بودجه از جمله مهمترین مصوبات سال گذشته شورای ترویج ایثار و شهادت استان است.

نارضایتی اقشار مختلف از وضعیت گلزار شهدا خرم‌آباد

زرین جویی افزود: براساس مصوبات سال گذشته شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت مقرر شد زمین مورد نیاز بنیاد شهید جهت ایثارگران متوفی و والدین شهدا توسط شهرداری‌ها به ویژه شهرداری مرکز استان در گلزار شهدا با صدور برگه واگذاری به نام بنیاد شهید مشخص شود که تاکنون این امر انجام نشده است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان عنوان کرد: بر اساس ماده ۱۱ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران و تفاهم نامه بین وزارت کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران تحت عنوان کارگروه گلزار شهدا مبنی بر واگذاری مزار و گلزار شهدا ساماندهی شده جهت حفظ، نگهداری، حراست، پاکیزگی و آراستگی بر عهده شهرداری‌ها در شهر‌ها و دهیاری‌ها در روستا باشد و بنیاد شهید ناظر بر کار باشد.

وی بیان کرد: متاسفانه مشکلات گلزار شهدا استان به ویژه گلزار شهدا خرم‌آباد همچون گذشته ادامه دارد و سبب نارضایتی اقشار مختلف مردم و ایثارگران شده است، طی روز‌های اخیر شاهد ورود احشام بر سر قبور شهدا بودیم که این امر یکی از دغدغه‌های خانواده‌های شهدا شده است.

گلزار شهدا میعادگاه عاشقان شهید و شهادت

وی بیان کرد: گلزار مطهر شهدا میعادگاه عاشقان به شهید و شهادت است و باید محیطی امن همراه با آرامش جهت برگزاری مراسمات مذهبی و محیط در شان و منزلت ایثارگران باشد.

زرین جویی گفت: تصاویر شهدا در سطح شهر‌ها نیازمند ترمیم و بهسازی است که این امر با مشارکت کلیه دستگاه‌های فرهنگی عضو شورای ترویج و شهادت به ویژه شهرداری‌ها انجام و همچنین بحث نامگذاری معابری که به نام شهدا نیست باید با جدیت پیگیری شود.

وی تصریح کرد: انتظار داریم هیئت اندیشه ورز در بحث ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان جهت اثر بخشی این فرهنگ غنی در بین جامعه به ویژه نسل جوان و انتقال این فرهنگ به نسل‌های آینده تشکیل و همچنین کمیته‌های زیر مجموعه این شورا فعال شوند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم، تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، کدخبر: ۲۴۹۳۴۱۵، www.tasnimnews.com
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۰۹
0
0
مدت هاست در این زمینه ضعف های زیادی رو حس میکنیم اما کسی نیست پیگیر موضوع باشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین