پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۴۰۴۰۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۵
افشین دادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور مدعی شده است که انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی منجر به فروپاشی شبکه تعاونی‌های کشاورزی شده و ما با این مصوبه مخالف و خواستار لغو فوری آن هستیم. باید از ایشان پرسید که در چند کشور، بخش تعاون و تعاونی‌های کشاورزی و روستایی، توسط تشکیلات و سازمان دولتی هدایت می شوند؟ چرا یاد نمی‌گیرید که روی پای خودتان باشید و بدور از رانت و اهمال، توانمندی‌های واقعی شبکه خودجوش تعاون در بخش اقتصاد را نشان دهید؟
شعار سال: افشین صدر دادرس در واکنش به مصوبه دولت مبنی بر ادغام سازمان مرکزی تعاون روستایی در وزارت جهاد کشاورزی گفت: ما با این تصمیم که ابهامات زیادی نیز در آن وجود دارد، به شدت مخالفیم. این کارشناس حوزه کشاورزی با اشاره به اینکه تصمیم مذکور غیرکارشناسی است، افزود: تشکیل سازمان مرکزی تعاون روستایی براساس قانون بوده بنابراین انحلال یا ادغام آن نیز باید در مجلس شورای اسلامی بررسی شود و مجلس در این زمینه تصمیم گیری کند.
 
دادرس تاکید کرد: بنابراین این مصوبه دولت در تضاد با قوانین بالادستی است. وی با بیان اینکه آموزش، ترویج، تشکیل و توسعه و نظارت بر کار تعاونی‌ها از جمله وظایف سازمان مرکزی تعاون روستایی است، تصریح کرد: در وزارت جهاد کشاورزی هیچ واحد تخصصی وجود ندارد که بخواهد چنین کاری را انجام دهد و سرنوشت تعیین و تقویت تشکل‌ها و حمایت از آنان نامعلوم خواهد بود.
 
دادرس با اشاره به اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی از طریق تعاونی ها، رابط بین دولت و بدنه اجتماعی بخش کشاورزی است، افزود: با انحلال سازمان ارتباط بین بخش دولتی و بهره برداران قطع می‌شود. وی تاکید کرد: در دولت فعلی ارتباط بین مسئولان و تعاونی‌ها به شدت ضعیف بوده و این اقدام نیز تیر خلاصی بر ساختار تعاونی‌های کشاورزی و روستایی کشور است.
 
دادرس با بیان اینکه ساختار بخش کشاورزی و دامپروری کشور ما خرده مالکی است، گفت: بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کشاورزی کشور به صورت خرده مالکی است و این کشاورزان خرد در قالب تعاونی‌ها گرد هم جمع شده اند، برای هدایت این گروه و حمایت از آن‌ها باید ارتباط قوی بین دولت و تعاونی‌های کشاورزی و روستایی شکل بگیرد.
 
شش هزار تعاونی کشاورزی و روستایی در کشور فعال است
 
 
تعاونی‌ها چه نیازی به سازمان مرکزی تعاون روستایی دارند آقای دادرس؟
 
وی با اشاره به اینکه حدود شش هزار تعاونی کشاورزی و روستایی در کشور فعال است که سازمان مرکزی تعاون روستایی بر کار آن‌ها نظارت دارد، تاکید کرد که انحلال این سازمان به معنای تضعیف تعاونی‌های کشاورزی است ضمن اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی اموال و تجهیزات فراوانی دارد که در صورت لزوم در اختیار تعاونی‌ها قرار می‌دهد در صورتی که این سازمان منحل شود، کدام دستگاه چنین امکاناتی را در اختیار تعاونی‌ها قرار خواهد داد؟
 
این کارشناس حوزه کشاورزی تصریح کرد: اگر سازمان مرکزی تعاون روستایی منحل شود، تعاونی‌های بخش کشاورزی حمایتی دریافت نمی‌کنند و این مساله منجر به تضعیف و یا حتی فروپاشی تعاونی‌ها خواهد شد.
 
دادرس با اشاره به اینکه دولت در روز‌های پایانی کار خود چنین مصوبه‌ای را به تصویب رسانده است، افزود: این مساله برای دولت بعدی چالش جدی مواجه خواهد کرد چرا که بدون حضور تعاونی‌ها و از بین رفتن آن‌ها، چگونه مسئولان قادر به نظارت بر کار صد‌ها بهره بردار خرد و حمایت از آن‌ها خواهند بود؟ وی تصریح کرد: با توجه به تمام موارد فوق، درخواست ما از مسئولان حمایت از شبکه تعاونی‌ها است، ما با مصوبه دولت در خصوص انحلال سازمان مرکزی تعاون روستایی به شدت مخالفیم و خواستار لغو فوری آن هستیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از اگنا، تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، کدخبر: ۶۳۶۵۴، agna.ir
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۱
0
0
ای دوصد کاش که در زمینه مدیریت منابع خودمون کمی فعلانه تر به قضیه نگاه میکردیم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین