پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - 2023 May 29
کد خبر: ۳۴۳۱۴۱
تاریخ انتشار : ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۲
بسیاری از مردم هنوز خانه‌های خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت نکرده‌اند و به دنبال این هستند که بدانند اگر خانه خود را در سامانه ثبت نکنند، چه جریمه‌ای در انتظار آنهاست؟

شعار سال: برای ثبت املاک مالکان و مستاجران تا روز ۱۹ خرداد زمان دارند و طبق این مصوبه اگر تا زمان اعلام شده اطلاعات ملک خود را ثبت نکنند مشمول جریمه می‌شوند.

۱۰ خدمتی که در ادامه آمده به کسانی ارائه می‌شود که املاک خود را ثبت کنند، اگر فردی ملک خود را ثبت نکند یا مشمول جریمه می‌شود یا از دریافت این خدمات محروم می‌شود. در ادامه می‌خوانید که این جریمه‌ها واقعی است و اجرایی می‌شود؟

 افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک
خدمات ناشی از اعمال سیاست‌های حمایتی یارانه‌ای و کمک معیشتی
تعویض پلاک خودرو
فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی
ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه و ابلاغیه
ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت
استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن
آب و فاضلاب، برق، گاز و تلفن مکلفند براساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، مطابق باکدپستی یا نشانی یکتا و به نام مالک یا بهره بردار صادر می‌شود
واحد‌های مسکونی واقع در کلیه شهر‌های زیر صد هزار نفر جمعیت و روستا‌های کشور مشمول جریمه‌ای معادل ۲۰ درصد مالیات سال اول
واحد‌های مسکونی واقع در شهر‌های بالای صد هزار نفر جمعیت که هریک از مالک یا بهره‌بردار آن‌ها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی موضوع ماده (۵۴ مکرر) این قانون محسوب می‌شوند.
*آیا این جریمه‌ها اجرایی است؟

سامانه و طرح املاک و اسکان که به منظوز مالیات‌گیری از خانه‌های خالی در دستور کار قرار گرفته، دارای نواقضی است. در حالی که بیشترین خانه‌های خالی در اختیار حقوقی‌ها مثل بانک‌هاست، اما الزامی برای ثبت‌نام آن‌ها وجود ندارد و به نوعی معاف از مالیات شده‌اند.

در این سامانه برای حقوقی‌ها راه فرار از پرداخت مالیات ایجاد شده، همچنین باید به اطلاعات چندین دستگاه وصل باشد که نیست. به نظر می‌رسد با توجه به نواقصی که اجرای این طرح دارد، امسال جریمه یا مالیاتی در کار نباشد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تجارت نیوز، تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۵۴۱۰۲۶، www.tejaratnews.com.

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین