پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - 2023 May 28
کد خبر: ۳۴۳۳۶۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
حکیم زاده، معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اهداف ارزشیابی‌ها گفت: هدف اصلی از ارزشیابی برای یادگیری است نه مچگیری یا ایجاد استرس و اضطراب و اگر خلاف این عمل شود فکر می‌کنم ما از اهداف تربیتی که در مورد ارزشیابی است، فاصله گرفته‌‎ایم و امیدواریم با آگاهی بیشتر معلمان، بتوانیم این دغدغه را برای والدین و دانش آموزان کاهش دهیم.
شعار سال: «رضوان حکیم‌زاده» معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش، درباره بازماندگان از تحصیل و در پاسخ به این سوال که در سال تحصیلی ۹۹_۱۴۰۰ حدود ۲۱۰ هزار بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی داشتیم، بیشترین آمار بازمانده از تحصیلی مربوط به کدام استان‌ها و مناطق بوده‌اند؟ گفت: بیشترین آمار برای امتناع از ورود دانش آموزان به مدرسه در زمان کرونا در شهر‌های بزرگ به ویژه در تهران بوده است. طبق بررسی‌هایی که امسال شده تعداد زیادی از دانش آموز کلاس اولی در میان بازمانده از تحصیلان هستند.

وی در ادامه گفت: طبق تحقیقات ما، اکثر این دانش آموزان هیچ مشکلات خاصی نداشتند یعنی جزو کودکانی نبودند که نگرانی از بابت امکانات تحصیل در آن‌ها وجود داشته باشد و یا اصلا نتوانند به مدرسه بیایند. بلکه خانواده‌هایشان به دلیل اینکه یک سال به آن‌ها فرصت دهند و همچنین نگرانی از بابت شیوع کرونا این کار را کردند.

حکیم زاده در پاسخ به این سوال که از آنجا که همه دانش آموزان باید در سامانه سیدا ثبت نام کنند، طریقه ثبت نام برای دانش‌آموزان مناطق محروم که به اینترنت و سیستم دسترسی ندارند به چه صورتی خواهد بود؟ گفت: مناطقی که امکان دسترسی به سیستم ندارند، می‌توانند از طریق حضوری نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: این امکان فراهم شده است در نقاطی که زیر ساخت لازم وجود ندارد، اولیا و دانش آموزان بتوانند به شکل حضوری و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ثبت نام را انجام دهند. تعداد اینگونه مناطق معدودند و عمدتا مناطق روستایی و عشایری هستند. ضمنا دانش آموزان آن‌ها بسیار اندک است از این رو ثبت نام حضوری دشواری خاصی ندارد.

حکیم زاده درباره ممنوعیت آزمون‌های ورودی مدارس ابتدایی به ویژه در پایه اول دبستان گفت: ما مشخصا آزمون‌های ورودی برای پذیرش دانش آموزان در مدرسه را نادرست می‌دانیم، زیرا به لحاظ تربیتی صحیح نیست از کودکی که هنوز پا به مدرسه نگذاشته است در کلاس اول آزمون یا مصاحبه گرفته شود.

وی در خصوص ارزشیابی موثر در فضای مجازی بیان کرد: این کار نه فقط برای مقطع ابتدایی بلکه برای آموزش عالی نیز یک چالش بوده و واقعا کار دشواری است. به این دلیل که از قبل روی آن کار نشده و آمادگی لازم در جهت ارزشیابی موثر در فضای مجازی ایجاد نشده است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: تاکید اصلی ما در دوره ابتدایی ارزشیابی کیفی و توصیفی است و اصلا نباید ارزشیابی را به یک امتحان منوط کرده و صرفا بر اساس آن قضاوت کنیم. معلم باید این امکان را داشته باشد که با مجموعه‌ای از مستندات از فعالیت‌های دانش آموزان، ارزشیابی پایانی‌اش را انجام دهد.

وی ادامه داد: هیچ موقع این تاکید بر امتحان پایانی به عنوان تنها بستر برای قضاوت در خصوص عملکرد و یادگیری دانش آموزان مورد تایید ما نبوده است. من امیدوارم با ارائه آموزش‌های بیشتر و توانمند کردن معلمان برای تدریس اثربخش در فضای مجازی که یکی از ارکان آن ارزشیابی درست است، چالش‌های موجود را رفع کنیم.

حکیم زاده با اشاره به اهداف ارزشیابی‌ها گفت: در هر حال هدف اصلی از ارزشیابی برای یادگیری است نه مچگیری یا ایجاد استرس و اضطراب و اگر خلاف این عمل شود فکر می‌کنم ما از اهداف تربیتی که در مورد ارزشیابی است، فاصله گرفته‌‎ایم و امیدواریم با آگاهی بیشتر معلمان، بتوانیم این دغدغه را برای والدین و دانش آموزان کاهش دهیم.

معاون آموزشی وزیر آموزش و پرورش در واکنش به کندی اینترنت گفت: در خصوص کندی اینترنت اقداماتی از سوی بخش فناوری و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش برای ارتقا سامانه شاد و ایجاد فرصت‌های بهتر از طریق فناوری در حال انجام است.

شعار سال؛ با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری کار ایران، تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۰۷۸۷۹۰، www.ilna.news
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
هیوا
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
0
0
واقعا الان بچه ها پادشاهی میکنن زمان ما افتضاح بود و کاملا همه روش ها غلط چه روشهای آموزشی و چه رفتاری زیر سطح استاندارد بود کلا و هیچ کسم نمیتونست اعتراض کنه کلا جبری در مدارس حاکم بود که همه بچه ها رو از مدرسه و درس زده میکرد و یه غولی براشون میساخت که هنوزم کابوس شب امتحان و تجدیدی و ردی رو در خواب می بینم
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین