پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۳۶۶۴
تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹
آقای اسلامی مدعی در دست ساخت بودن ۵۳۴.۰۰۰ واحد مسکن طرح اقدام ملی در ۱۰.۰۰۰ نقطه کشور شده اند که انتظار می‌رود برای اثبات صحت فرمایش خود، لیست این ۱۰.۰۰۰ نقطه و پیمانکاران و پیشرفت فیزیکی ۵۳۴.۰۰۰ واحد در حال ساخت ادعا شده را منتشر نمایند
شعار سال: آقای محمد اسلامی وزیر محترم راه و شهرسازی در روز چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ و در آخرین روز‌های فعالیت دولت دوازدهم، در شهر جدید پردیس و در مراسم کلنگ زنیِ احداث ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای کارکنان سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مطالب تامل برانگیزی بیان نمود که بیانگر رسوخ فرهنگ سیاه نمایی اقدامات دولت قبل در ذهن ایشان بود.

‌آقای اسلامی که از ابتدای انتصاب به عنوان وزیر راه و شهرسازی، تلاش کرد تا با تغییر ظاهری در رویه آقای آخوندی در ۷ سال اول دولت‌های آقای روحانی، چهره یک فرد واقع بین و منصف را از خود به نمایش بگذارد.

ایشان با طرح شعار‌هایی هم سو با شعار‌های دولت‌های نهم و دهم مبنی بر مداخله موثر دولت در تولید مسکن که در عموم سخنرانی‌های آقایان روحانی و آخوندی مورد هجمه ناجوانمردانه، غیرمنصفانه و غیرکارشناسی آنان بود تلاش کرد تا تفکر خود را متفاوت از تفکر دولتِ ناموفق تدبیر و امید نشان دهد.

اما علیرغم بیان شعار‌های متعدد، سخنان آقای اسلامی در مراسم کلنگ زنی احداث ۱۰۰۰ واحد مسکونی برای کارکنان صدا و سیما، مکنونات قلبی ایشان را آشکار ساخت.

آقای اسلامی که متعهد به تحویل ۴۰۰.۰۰۰ واحد مسکن طرح اقدام ملی تا پایان دولت دوازدهم شده بود، هنوز موفق به تحویل واقعی حتی ده هزار واحد مسکن در قالب طرح پیشنهادی خود نشده و با تغییر عنوان تعدادی از پروژه‌های طرح مسکن مهر، واحد‌های ساخته شده در این طرح را به عنوان طرح اقدام ملی مسکن افتتاح می‌نماید و در واپسین روز‌های دولت دوازدهم حرف‌های آقای آخوندی را تکرار می‌کند.
 
آقای اسلامی مدعی تحویل مسکن ۱۰۰ مترمربعی به قیمت بالغ بر یک میلیارد و صد میلیون تومان به مردم شده است

آقای اسلامی که امروز مدعی تحویل مسکن ۱۰۰ مترمربعی به قیمت بالغ بر یک میلیارد و صد میلیون تومان به مردم شده است، بی توجه به اینکه همین واحد مسکونی در پایان دولت دوازدهم به بهایی کمتر از ۵۰ میلیون تومان که نیمی از آن نیز وام کم بهره بوده است به مردم تحویل شده است، از واگذاری بیش از ۴ میلیون واحد مسکونی به مردم با استفاده از ۵۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی انتقاد کرد، حال آنکه با هنرنمایی دولت تدبیر و امید در کاهش ارزش پول ملی، امروز آقای اسلامی با همه تسهیلات یاد شده قادر به تحویل حتی ۵۰.۰۰۰ واحد مسکونی به مردم هم نیستند.

آقای اسلامی به ساخت مسکن مهر در مکان‌هایی اشاره نمود که هیچ زیرساخت و امکانات زیربنایی در آنجا وجود نداشته است و این دلالت بر عدم آگاهی ایشان نسبت به وضعیت مسکن و ظرفیت بارگذاری جمعیت در کلان شهر‌ها دارد.

اگر آقای اسلامی توجه می‌کرد که شهر تهران به عنوان بزرگترین کلان شهر کشور کمتر از ۲.۹ میلیون واحد مسکونی دارد، متوجه می‌شد که برای ساخت ۴.۳ میلیون مسکن جدید در کشور نیاز به اضافه نمودن اراضی جدید به محدوده شهر‌ها و یا توسعه شهر‌های جدید به عنوان محل اسکان سرریز جمعیت کلان شهر‌ها می‌باشد و مسلما این مناطق نیازمند تامین تاسیسات زیربنایی و روینایی می‌باشند.

وزیر راه و شهرسازی در پایان دولت دوازدهم به عدم کیفیت و رعایت مشخصات فنی در مسکن مهر اشاره نموده که بیانگر عدم آگاهی ایشان از تظارت مهندسین تحت پوشش سازمان نظام مهندسی برای ساخت کلیه واحد‌های مسکن مهر همانند سایر پروژه‌های ساخت ساختمان در کشور می‌باشد و چنانچه تخلفی صورت گرفته، طبیعتا بایستی در چارچوب مقررات اقدام گردد و این موضوع محدود به پروژه‌های مسکن مهر نیست.

این در حالی است که تهیه این گزارشات برای ایشان توسط افرادی است که خود از مدیران کشوری و استانی مسکن مهر بوده اند و بدون توجه به تجربه بی بدیل طرح مسکن مهر، پیشنهاد طرح اقدام ملی مسکن را تهیه نموده اند که به دلیل عدم دقت در هدف گذاری دهک هایِ نیازمندِ مسکن، عملا منجر به اتلاف وقت و انرژی وزارتخانه گردیده است.

آقای اسلامی برای پررنگ کردن نقش خود و دولت آقای روحانی در تکمیل مسکن مهر، آمار ۴.۳ میلیون واحدی را به ۲.۲ میلیون واحد تقلیل داد تا مدعی تکمیل ۱.۴ میلیون واحد آن در دولت آقای روحانی شود، حال آنکه با فرض قبول ادعای نادرست ایشان، بازهم ۲.۹ میلیون واحد مسکن مهر در ۸ سال دولت‌های نهم و دهم تکمیل و تحویل و ۱.۴ میلیون واحد نیمه کاره با متوسط پیشرفت فیزیکی ۷۰% طی ۸ سال دولت آقای روحانی هنوز به طور کامل به مردم تحویل نشده است.
 
سیاه‌نمایی وزیر راه با وعده‌های دروغین ساخت مسکن
 
آقای اسلامی به مجموعه‌ای از مسائل حقوقی در قرارداد‌های مالی، اجرایی، فنی، تاسیسات زیربنایی در مسکن مهر اشاره نمودند که بیانگر عدم آشنایی ایشان با قرارداد‌های تیپ در پروژه‌های مسکن مهر می‌باشد.

اگرچه به دلیل بی تدبیری در دولت آقای روحانی و ناکارآمدی وزرای انتخابی ایشان برای وزارت راه و شهرسازی، خسارت زیادی به مردم و سازندگان پروژه‌ها وارد آمد، ولی وقتی ۲.۹ میلیون واحد با همین قرارداد‌ها بدون هیچ مشکلی به مردم تحویل شده است، ادعای وجود مشکل در قرارداد ۱.۴ میلیون واحد نیمه کاره تحویلی به این دولت با متوسط پیشرفت فیزیکی ۷۰% قابل قبول نیست.

از سوی دیگر آقای اسلامی مدعی در دست ساخت بودن ۵۳۴.۰۰۰ واحد مسکن طرح اقدام ملی در ۱۰.۰۰۰ نقطه کشور شده اند که انتظار می‌رود برای اثبات صحت فرمایش خود، لیست این ۱۰.۰۰۰ نقطه و پیمانکاران و پیشرفت فیزیکی ۵۳۴.۰۰۰ واحد در حال ساخت ادعا شده را منتشر نمایند و قبول نمایند که چنانچه این لیست در دولت آقای روحانی منتشر نشود، بیانگر کذب بودن ادعا‌های ایشان است. ضمن آنکه برخی از دست اندرکاران اجرای این طرح، تعداد واحد‌های در دست احداث در قالب این طرح را کمتر از ۵۰.۰۰۰ واحد اعلام می‌نمایند.

تعداد شهر‌های کشور در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۵۰۰ شهر می‌باشد که ساخت مسکن اقدام ملی در ۱۰.۰۰۰ نقطه به معنی تعریف پروژه‌های متعدد در یک شهر و با متوسط تعداد ۵۳ واحد در هر نقطه می‌باشد که دلالت بر عدم انبوه سازی دارد. بدیهی است واگذاری یا آماده سازی زمین به معنی تولید مسکن نیست و این آمار‌ها دارای اشکال مبنایی است.

آنچه آقای اسلامی اصلا متوجه نشده اند این است که طرح اقدام ملی اساسا گروه‌های کم درآمد و متوسط جامعه را پوشش نمی‌دهد و اجرای این طرح هیچ تاثیری در خانه دار شدن اقشار ضعیف جامعه ندارد و این همان محتوای ذهنی دولتی است که از نگاه لیبرالیسم برخی از وزرای تحصیل کرده در خارج از کشور استفاده می‌نماید.

از آنجا که مصاحبه آقای اسلامی پس از دیدار ایشان و گروهی از دست اندرکاران بخش مسکن در کشور با رییس جمهور منتخب صورت گرفته که در آن دیدار، گزارش پر آب و تاب و غیر واقعی از اجرای طرح اقدام ملی ارائه شده است، انتظار می‌رود تا با انتشار اطلاعات دقیق پروژه‌های در دست اقدام در این طرح، شاهد رفع برخی از ابهامات باشیم.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ۹۰ اقتصادی، تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۴۰۰، کد خبر: ۲۱۴۳۰۵۲، www.۹۰eghtesadi.com
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین