پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۵۸۲۸
تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
هزینه نگهداری میوه در سردخانه‌ها به طور سرسام‌آوری گران شده است. به طوری که قیمت هر ۱۰۰ تن میوه در سردخانه‌ها به ۷۰ میلیون تومان رسیده است! رئیس اتحادیه بارفروشان با تائید این خبر گفت: قیمت نگهداری هر کیلو میوه در سردخانه‌ها به ۷۰۰ تومان رسیده است. یعنی هزینه نگهداری ۱۰۰ تن میوه در هر ماه ۷۰ میلیون تومان تمام می‌شود.
شعارسال: هزینه نگه‌داری میوه در سرد‌خانه‌ها هم به ارقام نجومی نزدیک شده است. همین بالا رفتن بی‌رویه قیمت‌ها باعث شد در فصل برداشت کشاورزان مزارع خود را به دامداران اجاره دهند. چرا که رها کردن میوه‌های تابستانه در زمین‌ها صرفه اقتصادی بیشتری برای آن‌ها داشت.

فروشندگان میوه می‌گویند به دلیل افزایش هزینه نگهداری، میوه گران شد و دیگر در سبد خانوار اولویتی ندارد.
 
رئیس اتحادیه بارفروشان درباره وضعیت بازار میوه گفت: با شروع ماه محرم تقاضا برای خرید میوه کاهش یافت و میوه ارزان شد. از این‌رو اکثر فعالان بازار، میوه‌های خود را در سردخانه نگهداری می‌کنند تا بعد از محرم دوباره روانه بازار کنند.
 

قیمت نگهداری هر کیلو میوه در سردخانه‌ها ۷۰۰ تومان!
 
هزینه نگهداری میوه تابستانه ۵۰۰ تومان

مصطفی دارایی‌نژاد ادامه داد: سال گذشته هزینه نگهداری میوه در سردخانه‌ها ۵۰۰ تومان بود، اما امسال هزینه نگهداری حدود ۳۰ درصد بیشتر شد و هزینه نگهداری میوه‌ها به ۷۰۰ تومان رسیده است. هر سردخانه قابلیت نگهداری ۱۰۰ تا ۵۰۰ تن میوه را دارد.

البته هزینه نگهداری میوه‌های تابستانه به دلیل کاهش میزان ماندگاری آن‌ها کیلویی ۵۰۰ تومان است، اما هزینه نگهداری میوه‌های پاییزه همچون سیب و انار بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان است.

اوگفت: قیمت میوه به دلیل عدم تقاضا ۲۰ درصد ارزان شد. اکنون گران‌ترین میوه در میدان اصلی تره بار گلابی و شلیل است. هر کیلو گلابی با قیمت ۳۰ هزار تومان و شلیل کیلویی ۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

مرکز آمار گزارشی از مقایسه قیمت‌های خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در تیر نسبت به خرداد منتشر کرد. آمار‌ها نشان می‌دهد هیچ کالایی در تیر امسال نسبت به خرداد کاهش قیمت نداشته است. بیشترین افزایش قیمت ماهانه هم مربوط به میوه و خشکبار است که در تیر نسبت به خرداد ۶.۵ درصد افزایش قیمت داشت.

امسال میوه به دلیل افزایش کرایه حمل و نقل و نگهداری در سردخانه‌ها آنقدر گران شد که مردم نتوانستند میوه نوبرانه بخرند. به طوری که صدیف بدری، نائب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس در واکنش به افزایش قیمت میوه گفته بود: مردم نمی‌توانند بیشتر از نیم کیلو میوه بخرند.

شعارسال، بااندکی تلخیص واضافات برگرفته از پایگاه خبری تجارت نیوز،تاریخ انتشار:۲۹ مرداد ۱۴۰۰، tejaratnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین