پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۵۵۸۷۴
تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۳
مصطفی علیجانزاده نوشت: قیام عظیم کربلا یک انقلاب بزرگ انسان ساز و جریان ساز است. حرکت عظیم سالار شهیدان در روز عاشورا، یک واقعه‌ هیجانی و صرفا عاطفی نیست. گرچه عنصر احساس و عاطفه در آن عیان است، ولی اصل این حماسه بر پایه‌ی عقلانیت استوار است.
شعار سال: مصطفی علیجانزاده نوشت:

حرکت عظیم سالار شهیدان در روز عاشورا، یک واقعه‌ی هیجانی و صرفا عاطفی نیست. گرچه عنصر احساس و عاطفه در آن عیان است، ولی اصل این حماسه بر پایه‌ی عقلانیت استوار است، که اهداف ذیل را دنبال می‌کند:

اصلاح امت

امام حسین (ع) در وصیتنامه‌ای کوتاه و بسیار پرمحتوا به برادرش محمد حنفیّه می‌نویسد:” من از سر هوا و هوس قیام نکردم و قصد ظلم به دیگران هم ندارم، (و در پی پست و مقام و مال دنیا هم نیستم) بلکه به منظور اصلاح امت جدّم قیام کرده‌ام. ”

امر به معروف و نهی از منکر

امام حسین (ع) در وصیت نامه‌اش خطاب به محمد حنفیّه فرمود:” هدف من از قیام امر به معروف و نهی از منکر است. ” در زیارت وارث می‌خوانیم:” شهادت می‌دهم که تو “امام حسین (ع) ” نماز را بپا داشتی، و زکات را پرداختی و امر به معروف و نهی ازمنکر کردی و تا هنگام شهادت از خدا و رسولش اطاعت کردی. ”

احیای سنت پیامبر اکرم (ص)

امام حسین (ع) می‌فرماید:” شما را به کتاب خدا و سنت پیامبر اسلام دعوت می‌کنم چرا که سنت رسول خدا را از بین برده و بدعت را احیا کرده اند. ” و درجای دیگر خطاب به برادرش محمد حنفیّه می‌فرماید:” می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و طبق سنت جد و پدرم عمل نمایم. ”

حمایت از حق و مبارزه با باطل

امام حسین (ع) پس از رو به رو شدن با لشکر حرّ می‌فرمود:”‌ای یاران من! آیا نمی‌بینید که حق فراموش شده و وباطل صحنه جامعه را فرا گرفته است؟ در چنین شرایطی انسان مومن باید (در مسیر زنده کردن حق و میراندن باطل) آماده لقای الهی باشد. ”
 
 
اهداف قیام عاشورا

تشکیل حکومت اسلامی

یکی از مهمترین اهداف قیام امام حسین (ع) تشکیل حکومت اسلامی بود. امام حسین (ع) برای اینکه صرفا به شهادت برسد به کربلا نیامد بلکه در پی اهدافی از جمله تشکیل حکومت اسلامی عزم کربلا کرد؛ هر چند که می‌دانست در پایان شهید می‌شود. در جمله‌ای از آن حضرت می‌خوانیم:” بار خدایا! تو خوب می‌دانی که انقلاب و نهضت من به خاطر حکومت و سلطنت بر مردم و دستیابی به زرق و برق دنیا نبوده بلکه هدف من از حکومت، ارائه نشانه‌های دینت به مردم، و اصلاح بلاد و شهر‌ها و ایجاد امنیت برای بندگانت و عمل به فرایض و سنت‌ها و احکام توست. ”

مبارزه با جهل

یکی دیگر از اهداف قیام امام حسین (ع) مبارزه با جهل و نجات مردم از ضلالت و گمراهی است. در زیارت اربعین می‌خوانیم: ” امام حسین خون قلبش را در راه تو داد تا بندگانت را از جهل ونادانی و سرگردانی نجات دهد”.

اجرای عدالت

امام حسین (ع) می‌فرماید:” رسول خدا (ص) فرمود: هر کس حاکم ظالمی را مشاهده کند که محرمات الهی را حلال شمرده و عهد و پیمان‌های الهی را شکسته و با سنت و سیره رسول خدا مخالفت کرده و درمیان بندگان خدا با گناه ودشمنی عمل می‌کند و در مقابل چنین حاکم ستمگری هیچ گونه عکس العمل گفتاری یا رفتاری از خود بروز ندهد خداوند چنین انسانی را در جایگاه همان ظالم ستمگر داخل می‌کند. ”

افشای چهره منافقان

خطر منافقانه بنی امیه که در لباس خلافت اسلامی همه مقدسات اسلام را زیر پا گذاشته و یکی را پس از دیگری محو می‌کردند همچنین جمعی از کوفیان پرمدعای منافق که بر امام حسن (ع) به خاطر صلحش آن همه ایراد کرده و تقاضای قیام از امام (ع) می‌کردند می‌بایست رسوا می‌شد.

آری، قیام عظیم کربلا یک انقلاب بزرگ انسان ساز و جریان ساز است، چنان که امام خمینی (ره) در مورد آن فرمودند «زنده نگه داشتن عاشورا یک مسئلۀ بسیار مهم سیاسی – عبادی است، عزاداری کردن برای شهیدی که همه چیز را در راه اسلام داد، یک مسئله سیاسی است، یک مسئله‌‎ای است که در پیشبرد انقلاب اثر بسزا دارد. ما ملت گریۀ سیاسی هستیم، ما ملتی هستیم که با همین اشکها، سیل جریان می‌‎دهیم و سد‌هایی را که در مقابل اسلام ایستاده است، خرد می‌‎کنیم». (صحیفۀ امام، جلد ۱۳، صفحه ۳۲۷)

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از صدای حوزه، تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۰، کدخبر: ۲۲۱۰۹، v-o-h.ir
اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین