پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۱۸۱۰
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۵
طرح «تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی» به رغم نقض صریح در خصوص جلوگیری از زمین‌خواری و دست‌درازی به منابع طبیعی و تغییرکاربری اراضی کشاورزی در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۲۱ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و به منظور بررسی از جهت تعارض با شرع و عقل و قانون اساسی کشور و رد یا تایید نهایی، به شورای نگهبان ارجاع شده است.
شعار سال : طرح «تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی» به رغم نقض صریح در خصوص جلوگیری از زمین‌خواری و دست‌درازی به منابع طبیعی و تغییرکاربری اراضی کشاورزی در تاریخ ۱۴۰۰/۶/۲۱ در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و به منظور بررسی از جهت تعارض با شرع و عقل و قانون اساسی کشور و رد یا تایید نهایی، به شورای نگهبان ارجاع شده است. با توجه به آثار و تبعات جبران‌ناپذیر ناشی از این طرح ضرورت دارد بازنگری شود چراکه این مصوبه نه تنها موجب تقویت امنیت غذایی نخواهد شد، بلکه برعکس، با اضمحلال منابع طبیعی، آب و کشاورزی کشور، امنیت ملی را تهدید خواهد نمود. متاسفانه این طرح بر خلاف عنوان آن، نه تنها بند‌های متعددی دایر برای تشویق مالکان اراضی کشاورزی به تغییرکاربری و تخریب آن‌ها وجود دارد، بلکه برخی انواع تصرفات در اراضی ملی و منابع طبیعی را تشویق و تحریک نموده است.

تبعات زیانبار این طرح به زعم اهل فن و کارشناسان مختلف در دستگاه‌های حاکمیتی و نهاد مدنی عبارتند از: اختلاف فاحش با سیاست‌های کلی نظام، تزلزل حاکمیت بر منابع ملی و طبیعی، واگذاری اختیارات حاکمیتی و صدور مجوز به موسسات خصوصی از قبیل سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، انتقال قطعی مالکیت انفال به اشخاص حقیقی و حقوقی، انتزاع بخش اعظم اراضی ملی و عرصه‌های طبیعی و تبدیل آن‌ها به طرح‌های کشاورزی تحت مالکیت شرکت‌های خصوصی از یک سو، و از سوی دیگر تشویق تغییر طرح‌های کشاورزی موجود و واگذار شده به ویلا و بنا به بهانه مستحدثات مجاز در بند‌های این طرح، یکسان تلقی نمودن منابع طبیعی با کشاورزی، نسخ تعداد بسیار زیادی از قوانین حفاظتی کشور در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی و ... ایراد‌های متعدد دیگر می‌باشد که جای دارد کارشناسان به این مهم ورود نمایند و نقد کنند.

در برنامه رادیویی کافه خبر روز یکشنبه ۱۱ مهرماه با توجه به فرصت اندک سعی شد تا به مخاطره تغییر کاربری اراضی و امنیت غذایی توجه شود.
تعداد بازدید : 0

پایگاه تحلیلی خبری شعار سال برگرفته از کانال تلگرامی فاطمه پاسبان
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین