پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۱۸۲۹
تاریخ انتشار : ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۷
تسنیم مدعی شده است که دفاتری مانند «معین گشت ملت» با وجود اطلاع از ابطال تمام مجوز‌های پروازی هواپیمایی العراقیه، اقدام به ثبت‌نام انبوه زائران اربعین کرده‌اند که معطلی ۲۴ تا ۴۸ ساعته زائران در فرودگاه و بازماندن از سفر را رقم زدند! منتظر دریافت توضیحات برای روشنگری و تنویر افکار عمومی هستیم.
شعار سال: دفاتری مانند معین گشت ملت با وجود اطلاع از ابطال تمام مجوز‌های پروازی هواپیمایی العراقیه، اقدام به ثبت‌نام انبوه زائران اربعین و اخذ وجه هنگفت از آن‌ها کرده‌اند که معطلی کُشنده ۲۴ تا ۴۸ ساعته زائران در فرودگاه و بازماندن زائران از سفر را رقم زدند!
 
مراسم اربعین حسینی (ع) امسال با توجه محدودیت‌های ایجادشده از سوی کشورمان و مسئولان دولت عراق، با حضور کم‌تعداد زائران ایرانی انجام شد و از سویی شرط ستاد مرکزی اربعین مبنی بر انجام سفر اربعین صرفاً از طریق "هوایی" آن هم در یک بازه زمانی ۶ تا ۷ روزه، باعث ایجاد مشکلات مختلفی برای زائران اربعین شد.

با توجه به تعیین سقف ظرفیت ۶۰ هزارنفری برای زائران ایرانی اربعین، بسیاری از زائرانی که قصد عزیمت به عراق داشتند و عملاً با توجه به تکمیل ظرفیت از طریق سامانه سماح، امکان ثبت‌نام و حضور در اربعین را نداشتند، مجبور به مراجعه به آژانس‌های مسافرتی و زیارتی رسمی شدند که آن‌ها اقدام به ثبت‌نام زائران اربعین و وعده انجام پرواز از طریق خطوط هواپیمایی "العراقیه" کردند.

در نهایت امسال بسیاری از زائران اربعین از طریق این دفاتر گردشگری و زیارتی برای سفر اربعین با قیمت‌های هنگفت و خارج از سقف قیمت اعلامی، ثبت‌نام کردند، اما در نهایت با مراجعه به فرودگاه، با خلف وعده عجیب شرکت‌های مذکور و هواپیمایی العراقیه مواجه شدند (!) و این در حالی بود که این دفاتر گردشگری فقط بابت پرواز تهران به بغداد مبلغ ۷.۵ میلیون تومان از زائران دریافت کرده بودند!

همین امر برای زائران تهرانی اربعین نیز در فرودگاه امام خمینی (ره) مشکلات بزرگی را در روز‌های منتهی به اربعین حسینی (۲، ۳، ۴ و ۵ مهر ماه) ایجاد کرد و بسیاری از زائران با وجود ثبت‌نام قطعی، با لغو تمامی پرواز‌های خود به‌مقصد بغداد و تخلف آشکار دفاتر زیارتی و گردشگری مربوطه که اقدام به ثبت‌نام زائران کرده بودند، مواجه شدند و بخش زیادی از این زائران با وجود معطلی ۲۴ تا ۴۸ ساعته در فرودگاه امام، در نهایت به‌دلیل لغو پرواز‌های العراقیه به‌طرفیت آژانس‌های مربوطه، از سفر خود بازماندند!

اما سؤال اساسی که در زمان حاضر دفاتر گردشگری و زیارتی مانند "معین گشت ملت" باید پاسخگوی آن باشند این است که این دفاتر بر چه اساس اقدام به ثبت‌نام انبوه زائران اربعین و دریافت مبلغ غیرقانونی ۷.۵ میلیون تومان از زائران برای انجام پرواز از طریق هواپیمایی العراقیه کردند در حالی که ۲۵ شهریور امسال، سازمان هواپیمایی کشوری از ابطال تمام مجوز‌های پروازی هواپیمایی العراقیه (اینجا را بخوانید) به‌دلیل تخلف در صدور روادید خبر داده بودند!

پس عملاً دفاتری مانند معین گشت ملت که با وجود اطلاع از ابطال تمام مجوز‌های پروازی هواپیمایی العراقیه، اقدام به ثبت‌نام انبوه زائران اربعین و اخذ وجه هنگفت از آن‌ها برای پرواز از طریق العراقیه کرده‌اند، مرتکب تخلف بزرگی شده‌اند که از این ناحیه هم باعث رقم خوردن معطلی کُشنده ۲۴ تا ۴۸ ساعته زائران در فرودگاه و هم ایجاد اختلال گسترده در روند عملیات پروازی فرودگاه امام به‌دلیل ازدحام شدید زائران شده‌اند.

اما نکته تأسف‌بار اصلی تخلف شرکت‌های مذکور این است که به‌دلیل ورود دیرهنگام نهاد‌های بازرسی و ناظر مربوطه، دفاتر گردشگری و زیارتی مانند "معین گشت ملت" نه‌تن‌ها هیچ خسارتی بابت این امر به زائران ثبت‌نامی خود پرداخت نکرده‌اند بلکه تا امروز حتی از عودت دادن مبالغ دریافتی از زائران ثبت‌نامی خود نیز امتناع کرده اند!

متأسفانه اربعین امسال، شاهد اتفاقات تلخی برای زائران کشورمان بودیم و بسیاری از زائران به‌دلیل تخلفات صورت‌گرفته کنار معطلی‌های طولانی‌مدت در فرودگاه‌ها، در نهایت از سفر اربعین بازماندند و حالا هم دفاتر و شرکت‌های گردشگری و زیارتی مربوطه از پس دادن مبالغ پرداختی زائران سر باز می‌زنند که این امر، ورود سریع و جدی نهاد‌های بازرسی و قضایی را می‌طلبد تا هرچه سریعتر، تکلیف این تخلفات مشخص شود تا جلوی تکرار آن در مناسبت‌های بعدی گرفته شود.


شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: ۱۴مهر ۱۴۰۰، کد خبر:۲۵۸۴۷۲۲، tasnimnews.com
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین