پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۲۱۳۱
تاریخ انتشار : ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
بازار‌های بی رمق ده‌ها هزاران میلیارد تومان از سوی سرمایه داران برای ساخت انبوهی از مال‌های بلند مرتبه در غرب تهران هزینه شده است که بخشی از آن‌ها نیمه کاره رها شده اند و بخش دیگر این مال‌ها با حرکت عمرانی به کندی پیش می‌رود.
شعار سال: ده‌ها هزاران میلیارد تومان از سوی سرمایه داران برای ساخت انبوهی از مال‌های بلند مرتبه در غرب تهران هزینه شده است که بخشی از آن‌ها نیمه کاره رها شده اند و بخش دیگر این مال‌ها با حرکت عمرانی به کندی پیش می‌رود؛ البته تعدادی از این مال‌ها مورد بهره برداری قرار گرفته اند، که به دلیل نبود مشتری واحد تجاری آن‌ها خالی از کسب و کار است.
هر یک از مال‌ها در دل خود صد‌ها محیط تجاری راه اندازی کرده اند؛ این درحالی است که جمعیت ساکن غرب تهران کمتر از دو میلیون نفر است و محیط‌های تجاری کوچک مقیاس بسیاری نیز در هر محله وجود دارد و راه اندازی این حجم مال نیاز ساکنان غرب پایتخت نیست، مگر اینکه مال‌ها به دنبال مشتری‌های فرا استانی باشند.

در این گزارش خبرنگار پرسون نگاهی به ساخت مال‌ها در غرب پایتخت داشته است که مغایر با فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص رونق تولید دارد چرا که ورود نقدینگی و سرمایه گذاری در مال‌ها کمکی به رونق تولید در کارگاه‌های کوچک و بزرگ نخواهد داشت، که در ادامه می‌خوانید:
 

بزرگترین بازار ایران در اختیار واکسیناسیون
ایران مال یا همان بازار بزرگ ایران در غرب‌ترین قسمت بزرگراه شهید همت بعد از شهرک شهید باقری در مساحت دو میلیون متر مربع چند سالی است که روند احداث آن آغاز شده و بخش قابل توجهی از فعالیت عمرانی آن به اتمام رسیده است، اما این روز‌ها این مال که رویای این را دارد که بتواند بازار تهران را در دل خود قرار دهد در اختیار سایت واکسیناسیون کرونا قرار گرفته است.

این بازار در حال حاضر توانسته بخشی کوچک از مجموعه خود را راه اندازی کند و همچنان کارگران در این مجموعه در حال کار هستند. مجتمع تجاری عجیب با هزاران میلیارد تومان در حال ساخت است. تنها کافی است با یک حساب سر انگشتی ۲میلیون مترمربع را ضرب در ۵۰ میلیون هزینه یک متر مربع زمین کنید؛ عددی که به دست می‌آید تنها هزینه خرید زمین این مال است.

بازار بدون مراجعه کننده

 برج تجاری اداری ملت۲ یا بازار بزرگ مادر حوالی میدان موج در اطراف دریاچه شهدای خلیج فارس قرار دارد؛ که همانند یک کشتی غول پیکر دیده می‌شود؛ و قرار است بورس لوازم مادر و کودک شود. یعنی تمامی مایحتاج مادر و کودک از نوزادی تا ۱۳ سالگی در این بازار گردآوری شده است. آن طور که دست اندرکاران ساخت این مجموعه ادعا می‌کنند نظیر چنین مجموعه‌ای تابه حال در ایران وجود نداشته است با این وجود مشتری قابل توجهی در این پاساژ حضور ندارد.

همچنین اطراف دریاچه چیتگر ساختمان‌هایی وجود دارد که تعدادی از آن‌ها گویا با هدف تجاری سازی در حال ساخت است، یکی از آن‌ها معروف به آرتمیس است. آرتمیس یکی از زیباترین پاساژ‌های این منطقه خواهد شد که هم اکنون به صورت سهامی و آزاد خرید و فروش می‌شود و آن طور که با خبر شده ایم، قرار است هر برج آن بورس جداگانه‌ای باشد، اما معلوم نیست مشتریان این مال از کجا قرار است برای رونق این بازار مراجعه کنند.

«تهران مال» و «رزمال»

این پروژه با زیر بنای بیش از ۲۰۰۰۰۰ متر مربع در ۲۵ طبقه و دارای کاربری‌های متنوع از جمله تجاری، اداری، فرهنگی، تفریحی و ورزشی فعالیت عمرانی آن به پایان رسیده، اما به دلایل نامعلومی هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است، طبق تحقیقات خبرنگار ما خرید یک متر مربع واحد تجاری در این مال بیش از ۶۰ میلیون تومان است
تهران مال یکی از قدیمی‌ترین مال‌هایی است که در حال ساخت قرار دارد این مال بیش از ده سال پیش فعالیت عمرانی خود را آغاز کرده و همچنان کارگران در حال ساخت هستند، تهران مال در انتهای غربی بلوار امیرکبیر و خیابان هوانیروز در محدوده منطقه۲۲ تهران قرار دارد و گویا برای این طرح عمرانی تاکنون بیش از یک هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

یکی از مال‌هایی که در منطقه ۲۲ چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند، رز مال است، چرا که بنای این مال بلند مرتبه طلایی رنگ است و نور افتاب که به آن می‌تابد در هر کجا از این منطقه باشید بنای آن را مشاهده خواهید کرد. این پروژه با زیر بنای بیش از ۲۰۰۰۰۰ متر مربع در ۲۵ طبقه و دارای کاربری‌های متنوع از جمله تجاری، اداری، فرهنگی، تفریحی و ورزشی فعالیت عمرانی آن به پایان رسیده، اما به دلایل نامعلومی هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است، طبق تحقیقات خبرنگار ما خرید یک متر مربع واحد تجاری در این مال بیش از ۶۰ میلیون تومان است.

مال‌های افتتاح شده
در این میان مراکز تجاری مانند مجتمع تجاری کوروش، مال مون، گلدیس، سمرقند، طوبی و بام لند در غرب تهران افتتاح شده اند.

بام لند اولین مرکز خرید خطی ایران با ۱۲ ویلای مستقل دوطبقه است که بخشی از رواق‌ها و واحد‌های گردشگری آن به یکدیگر پیوند می‌خورند و فضای بام این رواق‌ها خود تشکیل‌دهنده تراس‌هایی برای طبقات بالای رستوران‌ها هستند. از دیگر مراکز تجاری غرب تهران مجتمع تجاری طوبی است که در بلوار کوهک در سال ۹۴ ساخته شده است. این مجتمع با مساحت ۹۰۰۰ متر مربع و زیر بنا در قالب ۲۱ طبقه ساخته شده و ۱۰۰‌ها واحد تجاری، اداری و تفریحی را در خود جای داده است. از دیگر مال‌های افتتاح شده مال مون است که در بلوار امیرکبیر ساخته شده در ۷ طبقه تجاری و اداری که نزدیک به ۱۰۰ واحد تجاری دارد که درحال حاضر تعدادی از واحد‌های تجاری خالی از کسبه است.

گلدیس و کوروش در میدان صادقیه و بزرگراه ستاری نیز سالیان پیش مورد بهره برداری قرار گرفته اند و این بازار‌ها نیز این روز‌ها از رونق کسب و کار افتاده اند.

مسیر اشتباه سرمایه گذاری

در صورتی باید این حجم مال ساخته شود که رونق تولید و کسب و کار بالا باشد در غیر این صورت هزینه ساخت این مال‌ها از سوی سرمایه گذاران بی فایده است و اشتباه بزرگی در حوزه سرمایه گذاری است.
برای بررسی بیشتر این موضوع با لیلا شیخ پو کارشناس مالی گفتگو کرده ایم؛ او در این باره گفت: در صورتی باید این حجم مال ساخته شود که رونق تولید و کسب و کار بالا باشد در غیر این صورت هزینه ساخت این مال‌ها از سوی سرمایه گذاران بی فایده است و اشتباه بزرگی در حوزه سرمایه گذاری است.

این کارشناس مالی ادامه داد: اگر این سرمایه گذاران در خارج از شهر مجموعه تولیدی راه اندازی می‌کردند، بعد از مدت زمان کوتاهی به سود می‌رسیدند و از سوی دیگر حجم تولیدات در کشور افزایش پیدا می‌کرد و همچنین کمک بزرگی به اشتغالزایی کشور صورت می‌گرفت.

وی تصریح کرد: این طور نیست، چرا که این شغل‌ها کاذب هستند و ماندگاری ندارد از سوی دیگر اشتغالزایی به شغلی گفته می‌شود که ماندگار و در خط تولید کشور فراهم باشد.

به گفته این کارشناس مالی در حال حاضر دولت حمایت خوبی از سرمایه گذاران در حوزه صنعت و کارخانه‌ها می‌کند؛ اگر این حجم سرمایه که برای ساخت مال‌ها صرف شده در حوزه صنعت و کارخانه‌ها در کشور صورت می‌گرفت انقلاب بزرگی در حوزه اقتصادی شکل می‌گرفت.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از اقتصاددان، تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۴۰۰، کد خبر: ۶۳۳۰، www.eqtesaddan.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین