پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۴۸۶۹
تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
تخلفات وزارت نیرو در عدم الزام خود به رعایت تشریفات قانونی نه تنها محیط زیست را تخریب کرده نه تنها چالش‌های منطقه ایی را تشدید کرده بلکه کل نظام حکمرانی را با بحران کارامدی روبرو کرده است. تحقیق و تفحص از پرو‍ژه‌های وزارت نیرو صرفا برخورد با یک تخلف نیست بلکه شناسایی و مسدود کردن گلوگاه‌های تخلف در سایر بخش‌ها نیز هست.
شعار سال: «با وجود تصویب قوانین الزام آور و ضرورت انجام ارزیابی‌های زیست محیطی پروژه‌ها از سال ۱۳۷۳ و مصوبه "شورای عالی محیط زیست"، اما وزارت نیرو از اجرای این قوانین سرباز زده و خود را متعهد به این قانون ندانسته است؛ تا جایی که بر اساس داده‌های سازمان حفاظت محیط زیست، بیش از ۸۰ درصد پروژه‌های مشمول ارزیابی زیست محیطی این وزارت خانه فاقد مجوز محیط زیستی است. با توجه به عدم پاسخ‌های قانع کننده از سوی وزیر محترم نیرو و معاونین محترم و به منظور تسریع در آغاز فرایند تحقیق و تفحص از وزارت نیرو، مواردی مورد توجه این کمیسیون قرار بگیرد.»

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ این‌ها بخش‌هایی از سخنان جلیل مختار نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی است که که در نامه‌ای خطاب به محمد جواد عسگری رییس "کمسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست" مجلس شورای اسلامی گفته است.

نماینده مردم آبادان در این نامه تاکید کرده که در راستای اجرای ماده ۱۹۷ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و پیرو جلسه مورخ ۱۱/۰۸/۱۴۰۰ و با توجه به عدم پاسخ‌های قانع کننده از سوی وزیر نیرو و معاونین و به منظور تسریع در آغاز فرایند تحقیق و تفحص از وزارت نیرو، مواردی مورد توجه این کمیسیون قرار بگیرد.

او هشدار داده که با وجود تصویب قوانین الزام آور و ضرورت انجام ارزیابی‌های زیست محیطی پروژه‌ها از سال ۱۳۷۳ که با مصوبه شماره ۱۳۸ شورای عالی حفاظت محیط زیست آغاز و در سال ۱۳۷۶ با تصویب ماده ۱۰۵ قانون برنامه سوم توسعه و ماده ۷۱ قانون برنامه چهارم توسعه مصوب ۱۳۸۴ و بند الف ماده ۱۹۲ قانون برنامه پنجم توسعه مصوب ۱۳۸۹ که در بند الف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه نیز مورد تنفیذ قرار گرفته و تاکید شده که کلیه طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ تولیدی و خدماتی پیش از اجرا و در مرحله انجام مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی، مشمول ارزیابی‌های زیست محیطی هستند؛ اما وزارت نیرو از اجرای این قوانین سرباز زده و خود را متعهد به اجرای این قانون ندانسته تا جایی که بر اساس داده‌های سازمان حفاظت محیط زیست، بیش از ۸۰ درصد پروژه‌های مشمول ارزیابی زیست محیطی این وزارت خانه فاقد مجوز محیط زیستی است.

مختار با بیان این موارد که در این نامه شامل طی نشدن روند‌های قانونی در اجرای پروژه ها، به چالش کشیدن نظام حکمرانی کشور، اصرار بر امتداد روند‌های غیرقانونی، نامشخص بودن تعهدات قانونی نسبت به ذی نفعان حوضه مبدا، ابهام در صحت آمار و داده‌های طرح ها، تصمیم گیری بر مبنای اطلاعات ناکافی، تنظیم دلایل توجیهی بر مبنای ملاحظات قومی و منطقه‌ای ذکر شده، لیست پروژه‌های پیوست را به منظور انجام تحقیق و تفحص به همراه دیگر مستندات به این کمیسیون ارائه کرده است.
 
تفحص از وزارت نیرو و لیست ۹۳ پروژه فاقد مجوز محیط زیست

متن کامل این نامه در ادامه می‌آید.

به نام خدا

برادر عزیز جناب آقای محمد جواد عسگری

ریاست محترم کمسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی

موضوع: معرفی لیست پروژه‌های مشمول تحقیق و تفحص و ضرورت‌های تحقیق و تفحص

با سلام و تحیت

احتراما در راستای اجرای ماده ۱۹۷ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و پیرو جلسه مورخ ۱۱/۰۸/۱۴۰۰ به استحضار می‌رساند با توجه به عدم پاسخ‌های قانع کننده از سوی وزیر محترم نیرو و معاونین محترم، خواهشمند است به منظور تسریع در آغاز فرایند تحقیق و تفحص از وزارت نیرو، موارد ذیل مورد توجه قرار گیرد:

الف) طی نشدن روند‌های قانونی در اجرای پروژه‌ها

ضرورت انجام ارزیابی‌های زیست محیطی از سال ۱۳۷۳ با مصوبه شماره ۱۳۸ شورای عالی حفاظت محیط زیست آغاز و در سال ۱۳۷۶ با تصویب ماده ۱۰۵ قانون برنامه سوم توسعه کلیه طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ تولیدی و خدماتی باید پیش از اجرا و در مرحله انجام مطالعات امکان‌سنجی و مکان‌یابی، مشمول ارزیابی‌های زیست محیطی قرار می‌گیرند. همین ماده در ماده ۷۱ قانون برنامه چهارم توسعه مصوب ۱۳۸۴ و بند الف ماده ۱۹۲ قانون برنامه پنجم توسعه مصوب ۱۳۸۹ و در بند الف ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه مورد تنفیذ قرار گرفت. با وجود تصویب قوانین الزام آور متاسفانه وزارت نیرو خود را متعهد به اجرای این قانون ندانسته تا جایی که بر اساس امار سازمان محیط زیست بیش از ۸۰ درصد پروژه‌های مشمول ارزیابی زیست محیطی این وزارت خانه فاقد مجوز محیط زیستی می‌باشد.

متأسفانه بسیاری از این طرح‌ها برخلاف نص صریح قانون (بند الف ماده ۲۱۵ قانون برنامه پنجم توسعه) موفق به اخذ مجوز کمیسیون ماده ۲۱۵ نیز شده‌اند. علی ایحال با توجه به دستورات موکد مقام معظم رهبری مبنی بر اصلاح ساختار بودجه از یک سو و شناسایی گلوگاه‌های فساد در کشور که به تخریب سرزمین و تضاد‌های اجتماعی انجامیده است ضروری است کلیه طرح‌های فاقد مجوز محیط زیستی دارای پیشرفت فیزیکی و دیگر پروژه‌های متخلفانه وزارت نیرو در حوضه سد سازی و انتقال آب که به پیوست لیست آن‌ها تقدیم می‌شود در فرایند تحقیق و تفحص وزارت نیرو مورد بررسی قرار گیرند.

ب) به چالش کشیدن نظام حکمرانی کشور

تخلفات وزارت نیرو در عدم الزام خود به رعایت تشریفات قانونی نه تنها محیط زیست را تخریب کرده نه تنها چالش‌های منطقه ایی را تشدید کرده بلکه کل نظام حکمرانی را با بحران کارامدی روبرو کرده است. تحقیق و تفحص از پرو‍ژه‌های وزارت نیرو صرفا برخورد با یک تخلف نیست بلکه شناسایی و مسدود کردن گلوگاه‌های تخلف در سایر بخش‌ها نیز هست. وزارت نیرو با تخلفاتش مشروعیت قانونی مصوبات مجلس، دولت و حتی احکام قوه قضاییه و ساختار‌های نظارتی نظام را به چالش کشیده است؛ لذا ضروری است با اجرای تحقیق و تفحص توسط مجلس و اعلام عمومی نتایج آن از ساختار حکمرانی کشور اعاده حیثیت شود و راه بر هر گونه سو استفاده‌های دیگر بسته شود.

ج) اصرار بر امتداد روند‌های غیر قانونی

متاسفانه وزارت نیرو به جای اصلاح رویه‌های غیر قانونی با دور زدن نمایندگان بر استمرار رویه‌های قبلی ادامه می‌دهد. صرفه نظر از نامه‌های نمایندگان محترم ادوار تاکنون پاسخ روشنی در مورد مکاتباتی که تاکنون با وزارت نیرو انجام نشده به دست نیامده متاسفانه به جای پاسخ‌های علمی شاهد ان هستیم که مثلا آقای خامسی در جواب نمایندگان انشا تحویل می‌دهد یا اصولا جواب نمی‌دهند نظیر مکاتبات مربوط به پروژه ونک رفسنجان، کاهش تخصیص آب پرو‍ژه‌های انتقال آب کارون به زاینده رود، مکاتبه در خصوص پیگیری دلایل عدم رها سازی حق ابه محیط زیستی تونل‌های انمتقال آب یک و دو کوهرنگ، ارسال مدارک و مستندات پرو‍ژه بهشت آباد، مکاتبات در خصوص پرو‍ژه گلاب و...

د) نامشخص بودن تعهدات قانونی نسبت به ذی نفعان حوضه مبدا

صرف نظر از اینکه به قوانین عمل شده تعهدات وزارت نیرو در قبال مردم ساکن در مخزن سد بهشت آباد و ساکنین مسیر انتقال آب و سد سازی در هیچ کدام از پروژه‌های مشخص نیست. سازمان محیط زیست در گزارش سازمخود در رابطه با پروژه گلاب به صراحت می‌گوید حدود ۴۰ هزار نفر متاثر از اجرای تونل گلاب هستند تکلیف این ۴۰ هزار نفر چه می‌شود؟ درمورد پروژه بهشت آباد مشخص نیست که در صورت خشک شدن چشمه‌های تامین کننده آب شرب چه سناریو‌هایی مد نظر وزارت نیرو است در صورت بروز خشک سالی‌هایی که با ان رو برو هستیم تعهد وزارت نیرو به ذی نفعان خوزستانی و چهارمحال و بختیاری گه با کمبود آب روبرو می‌شوند و از ذی نفعان اصلی کارون هستند مشخص نیست. تکلیف پیش روی آب شور دریا در مصب کارون به علت انتقال آب در کارون چیست؟ تکلیف پایین آمدن کیفیت آب شرب ۵ میلیون از مردم خوزستان به علت کاهش آورد رودخانه‌های خوزستان به علت انتقال آب چیست؟ ایا قرار است مردم مخزن سد بهشت آباد نیز مانند مردم بیرگان بخاطر سد کوهرنگ سه آواره شوند؟

ه) ابهام در صحت آمار و داده‌های طرح‌ها

متاسفانه نحوه محاسبات اسناد بالادستی وزارت نیرو در خصوص نحوه تخصیص آب، تعیین آب قابل برنامه ریزی حوضه‌های آبریز و... باعث شده است که تمامی دستگاه‌های تصمیم گیر دچار سر در گمی شوند به عنوان نمونه در تخصیص شورای عالی اب سهم اصفهان از بهشت آباد ۱۵۲ میلیون است، اما در تخصیص جدید ۲۵۰ میلیون قید شده است؛ و) تصمیم گیری بر مبنای اطلاعات ناکافی

به عنوان نمونه در پروژه بهشت آباد موارد ذیل را می‌توان برشمرد:

۱- ریسک زیست محیطی مسیر انتقال آب مشخص نیست چه در مسیر لوله چه در مسیر تونل

۲- معیار‌های انتخابی برای ملاحضات زیست محیطی معطوف به مباحث کم اهمیت‌تر مثل ‍c۰۲، الودگی صوتی، پساب و... بوده و در رابطه با ریسک زیست محیطی تونل گزارشی دقیقی به سازمان محیط زیست ارایه نشده در رابطه با اثر تونل بر چشمه‌ها و ... بررسی‌های کم رنگی شده است

۳- گزارش مطالعات زمین شناسی مورد تایید سازمان محیط زیست ارایه نشده

۴- موضوع بیلان آب در ابخوان‌ها در مسیر حفر تونل در گزارش هیدرولو‍ژی نیامده

۵- گزارش لرزه خیزی منطقه و مسیر بر مبنای داده‌های قدیمی بوده است

۶- عدم وجود شاخص برای ارزش گذاری در انتخاب گزینه‌های مختلف انتقال مثلا دلیل ارجحیت تونل بر لوله چیست؟

۷- اغلب چشمه‌های مسیر برای مصارف شرب هستند مطالعات این بخش و اثر این تونل بر این چشمه‌ها مشخص نیست؟

۸- منابع و مصارف حوزه مبدا و مقصد روشن و شفاف نیست، نحوه محاسبه نیاز‌های مختلف شرب کشاورزی، صنعت و گردشگری در حوضه مقصد مشخص نیست. سازمان محیط زیست در گزارش رسمی خود رقم اعلام شده وزارت نیرو را دلبخواهی توصیف کرده

۹- نیاز‌های مختلف استان خوزستان و چهارمحال بختیاری در افق ۱۴۲۵ مشخص نیست

۱۰- در گزارش‌های وزارت نیرو گزارش تغییر اقلیم منظور نشده

۱۱- منابع آب موجود در حوضه و مقادیر آب انتقالی از سرشاخه‌ها مشخص نیست در مکاتبات وزارت نیرو به کرات می‌گویند انتقاتل اب از حوضه پر آب کارون مبنای این پر آبی چیست؟ چند تا طرح دیگر قرار است بر سر شاخه‌ها اجرا شود این‌ها همه ابهامات در سیمای کلی پروژه بهشت آباد است

۱۲- حق آبه محیط زیستی در محدوده بالادست از سرشاخه‌های کارون تا انتها مشخص نیست، معیار تعیین حق آبه و روش‌های تعیین حق آبه به استناد گزارش‌های سازمان محیط زیست هنوز مشخص نشده

۱۳- اثرات تجمیعی پروژه‌های انتقال آب بر خوزستان دیده نشده است

۱۴- بررسی دقیق انتقال آب بر کشاورزی، ابزی پروری و ... خوزستان نیامده

۱۵- گزارشی در رابطه با اثر انتقال اب بر کیفیت آب کارون در گزارش بهشت آباد نیست

۱۶- گارشی در رابطه با تاثیر سد بر منابع آب زیر زمینی پایین دست سد بهشت آباد نیست

۱۷- عدم ارایه مطالعات یک پارچه سد و تونل

ز) تنظیم دلایل توجیهی بر مبنای ملاحظات قومی و منطقه‌ای

مطالعات طرح‌های وزارت نیرو عموما در راستای سیاست‌های منطقه‌ای است به گونه ایی که مثلا در مطالعات طرح‌های انتقال اب در سرشاخه‌های کارون اصلا وضعیت محیط زیستی، کشاورزی، صنعتی و ... خوزستان دیده نشده است؛ لذا خواهشمند است با توجه به موارد پیش گفته در کنار پروژه‌های بهشت آباد و گلاب لیست پروژه‌های پیوست به منظور انجام تحقیق و تفحص به همراه دیگر مستندات حضورتان تقدیم می‌شود.

شماره طبقه بندی

عنوان طرح

عنوان دستگاه

ردیف

1301041001

مطالعه و احداث سد لیروک

وزارت نیرو

1

1307003142

احداث سد تراز لالی مسجد سلیمان

وزارت نیرو

2

1307003143

احداث سد باهوش و شبکه آبیاری و زهکشی

وزارت نیرو

3

1503002235

ایجاد تصفیه خانه فاضلاب شهر البرز

وزارت نیرو

4

1301015001

احداث بخش بخار نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر

وزارت نیرو

5

1706002010

مطالعه و اجرای دهکده طرح گردشگری چرم شیر

وزارت نیرو

6

1307003105

سد تاج امیر

وزارت نیرو

7

-

توسعه نیروگاه رامین(واحدهای 7 و8)

وزارت نیرو

8

 

انتقال آب بهشت آباد به اصفهان

وزارت نیرو

9

3070030731

3070030741

شبکه آبیاری و زهکشی کهیر

وزارت نیرو

10

1307003093

سد مشمپا

وزارت نیرو

11

-

نیروگاه سیکل ترکیبی زرند

وزارت نیرو

12

1307007040

سد چایلی

وزارت نیرو

13

3070030141

انتقال آب رودخانه سبزکوه به تالاب چغاخور

وزارت نیرو

14

1307007001

سدوبند انحرافی،انتقال آب به دریاچه ارومیه (زاب)

وزارت نیرو

15

3070070291

1307002182

سد عمارت

وزارت نیرو

16

3070030411

سد و شبکه آبیاری و زهکشی پیغام چای

وزارت نیرو

17

-

سد سردآب فریدونشهر

وزارت نیرو

18

-

سد خاکی درده

وزارت نیرو

19

-

سد مخزنی گلال

وزارت نیرو

20

-

نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان

وزارت نیرو

21

1307007016

سد خدا آفرین

وزارت نیرو

22

1307003080

سد و شبکه آبیاری گرمی چای

وزارت نیرو

23

-

سد و شبکه آبیاری کلقان چای

وزارت نیرو

24

1307003067

سد قشلاق

وزارت نیرو

25

-

فاز بخار نیروگاه سیکل ترکیبی شیروان

وزارت نیرو

26

1307003069

سد کبوتر لانه (آناهیتا)

وزارت نیرو

27

-

سد و شبکه آبیاری و زهکشی گیوی

وزارت نیرو

28

-

سد دویرج و شبکه آبیاری و زهکشی

وزارت نیرو

29

-

سد کنگیر و شبکه آبیاری و زهکشی

وزارت نیرو

30

-

سد بفراجرد

وزارت نیرو

31

-

سد و شبکه آبیاری حاجیلر چای

وزارت نیرو

32

-

سد مخزنی فرخی قاین

وزارت نیرو

33

-

سد مخزنی سیاهو

وزارت نیرو

34

-

نیروگاه گهر انرژی سیرجان

وزارت نیرو

35

1307002102

سد کلان ملایر

وزارت نیرو

36

-

نیروگاه حرارتی سهند بناب

وزارت نیرو

37

-

نیروگاه سیکل ترکیبی قائن (شهید کاوه)

وزارت نیرو

38

1307003114

سد تنگ سرخ

وزارت نیرو

39

-

سد احمدبیگلو

وزارت نیرو

40

-

نیروگاه ایرانشهر (بمپور)

وزارت نیرو

41

1307003101

سد مخزنی هادیقر(دهرود)و سامانه انتقال آب شرب،صنعت و کشاورزی

وزارت نیرو

42

1307003090

سد مراش

وزارت نیرو

43

1307003059

سد شفا رود

وزارت نیرو

44

3010160021

سد خرسان (3)

وزارت نیرو

45

-

سد کنجانچم (طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

46

-

سامانه انتقال به طول127کیلومتر(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

47

-

شبکه های آبیاری و زهکشی(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

48

-

سد چنگوله(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

49

-

سامانه انتقال به طول155کیلومتر(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

50

-

شبکه های آبیاری و زهکشی(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

51

-

سد ازگله (طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

52

1307007055

51 کیلومتر سامانه انتقال(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

53

-

شبکه های آبیاری و زهکشی(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

54

-

سد بازی دراز(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

55

-

تونل بازی دراز(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

56

-

سامانه انتقال به طول65کیلومتر(طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

57

-

شبکه های آبیاری و زهکشی (طرح گرمسیری)

وزارت نیرو

58

1307003103

کوهرنگ سه

وزارت نیرو

59

1301016004

سد بختیاری

وزارت نیرو

60

1307002260

طرح گلاب

وزارت نیرو

61

3070030321

سد بابا حیدر

وزارت نیرو

62

3070030281

سد آقبلاغ و سد ونک

وزارت نیرو

63

1307007049

ﺷﺒﻜﻪ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﻭ ﺯﻫﻜﺸﻲ ﻫﻮﺍﺳﺎﻥ

وزارت نیرو

64

1307007048

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﻭ ﺷﺒﻜﻪ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﻭ ﺯﻫﻜﺸﻲ ﮔﺮﺩﻩ ﺑﻴﻦ

وزارت نیرو

65

1307007035

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪﻫﺎﻱ ﻣﺎﺷﻜﻴﺪ ﻋﻠﻴﺎ

وزارت نیرو

66

1307007030

ﺷﺒﻜﻪ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﻭﺯﻫﻜﺸﻲ ﻏﺎﺯﺍﻥ

وزارت نیرو

67

1307003143

ﺍﺣﺪﺍﺙ ﺳﺪ ﺑﺎﻫﻮﺵ ﻭ ﺷﺒﻜﻪ ﺁﺑﻴﻴﺎﺭﻱ ﻭ ﺯﻫﻜﺸﻲ

وزارت نیرو

68

1307003127

ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻭ ﺍﺟﺮﺍﻱ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﻣﺨﺰنی ﺑﻴﺴﺘﻮﻥ ﻭ ﺗﺎﺳﻴﺴﺎﺕ ﻭﺍﺑﺴﺘﻪ

وزارت نیرو

69

1307003124

ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻭ ﺍﺟﺮﺍ ﺳﺪ ﻗﺮﻩ دانلو

وزارت نیرو

70

1307003095

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﻧﺮﮔﺴﻲ

وزارت نیرو

71

1307003083

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﮔﻠﻮﺭﺩ

وزارت نیرو

72

1307003081

 

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﮔﺮﻳﻦ

وزارت نیرو

73

1307003063

 

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﺻﻔﺎﺭﻭﺩ

وزارت نیرو

74

1307003062

 

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﺷﻴﺮﻳﻦ ﺁﺏ

وزارت نیرو

75

1307003057

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﺳﻴﻜﺎﻥ

وزارت نیرو

76

1307003054

ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﻭ ﺗﺼﻔﻴﻪ ﺧﺎﻧﻪ - ﻭﺍﻣﻲ

وزارت نیرو

77

1307003053

ﺳﺎﻣﺎﻧﻪ ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﻭ ﺗﺼﻔﻴﻪ ﺧﺎﻧﻪ سد سرنی

وزارت نیرو

78

1307003048

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﺧﻴﺮﺁﺑﺎﺩ

وزارت نیرو

79

1307003046

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺳﺪ ﭼﺸﻤﻪ ﻋﺎﺷﻖ ﻭ ﺷﺒﻜﻪ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﻭ ﺯﻫﻜﺸﻲ

وزارت نیرو

80

1307003030

سد ﻛﺴﻠﻴﺎﻥ

وزارت نیرو

81

1307003019

ﺳﺪ ﻣﺨﺰﻧﻲ ﭼﻨﺎﺭﻩ

وزارت نیرو

82

1307002163

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺷﺒﻜﻪ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﻭ ﺯﻫﻜﺸﻲ ﺳﺒﻼﻥ

وزارت نیرو

83

1307002149

ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﺷﺒﻜﻪ ﺁﺑﻴﺎﺭﻱ ﻭ ﺯﻫﻜﺸﻲ ﺧﻴﺮﺁﺑﺎﺩ

وزارت نیرو

84

 

سد فینسک

وزارت نیرو

85

 

سد زارم رود

وزارت نیرو

86

 

انتقال آب خزر به سمنان

وزارت نیرو

87

 

انتقال آب هلیلرود

وزارت نیرو

89

 

گتوند

وزارت نیرو

90

 

چرمشیر

وزارت نیرو

91

 

انتقال آب دریای عمان و خلیج فارس به دریای عمانن

وزارت نیرو

92

  پروژه بن بروجرد    93

 

 

 

 
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از دیده بان ایران، تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰، کدخبر: 120495  didbaniran.ir
اخبار مرتبط
برگزیده ها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین