پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۵۵۲
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۵
قالیباف با بیان اینکه گاهی در نوع هزینه کرد‌ها در کشور بد عمل می‌کنیم، گفت: کمبود پول و امکانات نداریم و با احتساب مجموع تمام سوخت‌های فسیلی و تبدیل آن به بشکه نفت، روزانه بیش از ۵ میلیون بشکه نفت مصرف داخلی داریم، شما به سایر کشور‌ها نگاه کنید؛ چه کشوری اینگونه مصرف می‌کند؟ از سوی دیگر برای تامین ۵ میلیارد دلار با مشکل مواجه می‌شویم! مقصر بروز اینگونه مشکلات من و امثال من هستیم که در تصمیم گیری‌ها و حکمرانی‌ها آگاهانه و شجاعانه برای کشور و به نفع مردم تصمیم نمی‌گیریم.
شعار سال: محمدباقر قالیباف در همایش سراسری مدیران کمیته امداد امام خمینی (ره) گفت: در ابتدای این نشستِ دارای معنویت و روحیه جهادی جا دارد یاد و خاطره مرحوم عسگراولادی را به عنوان نماینده امام خمینی (ره) و تلاش‌های مجاهدانه وی طی بیش از ۳ دهه که مجموعه نوآورانه اجتماعی را ایجاد کرد، گرامی بداریم.

قالیباف با اشاره به اینکه وظیفه دارم از یکایک جهادگران و زحمت‌کشان کمیته امداد خصوصاً در دوران کرونا و اقدامات خوبی که در همایش ملی همدلی که برخاسته از فرهنگی قرآنی و ایرانی بود، تشکر کنم، ادامه داد: مجموعه کمیته امداد با مدیریت آقای بختیاری خوش درخشیده است و باید به او خسته نباشید گفت.

وی با تاکید بر اینکه طبیعتاً همه ما باید تلاش کنیم تا این مجموعه اثربخش‌تر باشد، عنوان کرد: در قانون اساسی چندین اصل وجود دارد که جهت گیری ما را در مجلس و سایر دستگاه‌ها مشخص کرده است. در اصول ۲۹، ۳۰، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی با صراحت وظیفه‌ای برعهده مجلس گذاشته شده تا با استفاده از ظرفیت‌های قانون اساسی بتواند سلامت، پوشاک و خوراک را برای همه افراد تامین کند، در شرایط فعلی بر این موضوع تاکید بیشتری وجود دارد.

قالیباف با بیان اینکه روح قانون اساسی بر جنبه‌های رفاهی تاکید دارد، گفت: توفیق داشتم در دوران شهرداری به ملاقات علامه حکیمی می‌رفتم، به من می‌گفتند که اقدامات شما را می‌بینم، اما آن چیزی که از اسلام فهم کرده ام، بر این است که اگر در این شهر کسی گرسنه سر بر بالین بگذارد، هر چقدر که کار عمرانی انجام داده باشید، صحیح نیست، مراقب باشید گرسنه‌ای در شهر نباشد.

وی با اشاره به اینکه در دوران شهرداری با دقت در افراد جامعه متوجه شدم افراد قابل توجهی وجود دارند که تحت پوشش کمیته امداد، سازمان بهزیستی و سایر نهاد‌های دیگر نیستند، اما برای تامین نان شب خود مانده اند، برای این افراد اقدامات خوبی انجام شد، تصریح کرد: موضوع محرومیت زدایی و رسیدگی به محرومین حق مسلم این قشر است و اگر انقلاب نیز صورت نمی‌گرفت، این افراد به گردن ما حق داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وظیفه شرعی، انسانی و قانونی داریم که در مسیر رفع محرومیت‌ها گام برداریم و کمیته امداد در این بخش ما را در کنار خود بداند، عنوان کرد: ما از دین این را فهم کردیم که باید با سازوکارها، تصمیمات و حکمرانی صحیح و مهندسی اجتماعی درست و همچنین نوآوری در عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی دست در دست یکدیگر دهیم تا عدالت اجتماعی را در جامعه پیاده کنیم، وگرنه مشخص می‌شود که منفعل هستیم.

قالیباف با اشاره به اینکه نباید در جنگ فقر و غنا تسلیم شویم، گفت: هر انسانی که فرهنگ اسلامی و اهل بیت را در وجود خود داشته باشد، زمانی از ته دل خوشحال است که دست انسانی را بگیرد و چنین انسان‌هایی با آرامش وجودی زندگی می‌کنند.

وی اضافه کرد: با مهندسی اجتماعی، حکمرانی درست و تصمیم گیری صحیح نباید در مقابل فقر منفعل باشیم. در باور ما مستضعف کسی است که استعداد بالقوه‌ای دارد که بالفعل نشده است و وظیفه ما شناسایی این استعداد‌ها و رفع موانع پیش روی آنهاست.

قالیباف با بیان اینکه گاهی در نوع هزینه کرد‌ها در کشور بد عمل می‌کنیم، گفت: کمبود پول و امکانات نداریم و با احتساب مجموع تمام سوخت‌های فسیلی و تبدیل آن به بشکه نفت، روزانه بیش از ۵ میلیون بشکه نفت مصرف داخلی داریم، شما به سایر کشور‌ها نگاه کنید؛ چه کشوری اینگونه مصرف می‌کند؟ از سوی دیگر برای تامین ۵ میلیارد دلار با مشکل مواجه می‌شویم! مقصر بروز اینگونه مشکلات من و امثال من هستیم که در تصمیم گیری‌ها و حکمرانی‌ها آگاهانه و شجاعانه برای کشور و به نفع مردم تصمیم نمی‌گیریم.

وی با اشاره به اینکه مطمئن باشید به سهم خود این موضوعات را فراموش نمی‌کنم و تا پای جان، آبرو و اعتبار می‌ایستم تا به نقطه مطلوب برسیم، اظهار کرد: مجلس انقلابی در این مسیر باید گام بردارد و تصمیم گیری کند تا نشان دهد باور‌های اسلام، امام و انقلاب اسلامی را دنبال می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اوج کار میدانی شما جایی است که یک مددجو به خیری بزرگ تبدیل می‌شود، تصریح کرد: وظیفه ما این است که با مدیریت صحیح به افراد فقیر اضافه نکنیم چرا که بزرگ شدن خانواده کمیته امداد افتخار محسوب نمی‌شود، افتخار ما کوچکتر شدن این خانواده است.

قالیباف با تاکید بر اینکه مردمی کردن رفعِ فقر و تبعیض از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، عنوان کرد: اینگونه اقدامات هر چه مردمی‌تر شوند، کم هزینه و پراثرتر می‌شوند، لذا باید مردم را درگیر اینگونه کار‌ها کنیم.

وی با اشاره به اینکه به تعبیر شهید سلیمانی جبهه‌های دوران دفاع مقدس یک قطعه از بهشت بود، گفت: زمانی که رزمندگان مجروح می‌شدند و به دیدار آن‌ها می‌رفتیم، پدران آن‌ها می‌گفتند با این بچه‌ها چه کرده اید که پس از حضور در جبهه آن فرد سابق نیستند و به گونه‌ای نماز می‌خوانند و مناجات می‌کنند که به آن‌ها افتخار می‌کنیم، این موضوع تاثیر فرهنگ و فضای حاکم است که افراد را تربیت می‌کند.

وی در همین زمینه اضافه کرد: فضای پیاده روی اربعین و گروه‌های جهادی به این شرایط شباهت دارد و بدون شک یکی از بخش‌هایی که می‌تواند مانند آن‌ها باشد، کمیته امداد است.

قالیباف با اشاره به این که پلتفرمی در مسجد امام رضا (ع) تهران راه اندازی شده که بیش از ۲ هزار خیریه در آن ساماندهی شده اند، ادامه داد: این تجربه نشان می‌دهد به هر میزانی که می‌توانیم باید به سمت مردمی سازی حرکت کنیم و در این مسیر باید به ۴ رویکرد شفاف سازی، هوشمندسازی، مردمی سازی و کارآمد سازی توجه شود و هر تصمیمی که با این‌ها مغایرت دارد را اصلاح کنیم.

وی با تاکید بر اینکه نسبت به تمامی آسیب‌های اجتماعی و لایه‌های زیرین آن شناخت و با احتساب آن‌ها بر مردمی سازی تاکید دارم تصریح کرد: هیچ سرمایه‌ای در هیچ جامعه‌ای مهمتر از اعتماد نیست و سازمان ها، دولت‌ها و حاکمیت‌هایی می‌توانند موفق باشند که مهمترین سرمایه اجتماعی آن‌ها اعتماد مردم باشد و این سرمایه را افزایش داده و حفظ کنند.

وی با بیان اینکه یکی از چالش‌های جدی ما کاهش سطح اعتماد مردم است، اظهارکرد: این چالش با روحیه مردم مداری و مردمی سازی احیا می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساختار کمیته امداد امام خمینی (ره) باید به جای دولت محور بودن، مردم محور باشد، افزود: هر چه نیرو‌ها و چارت‌ها کوچکتر باشند، کارآمدی افزایش می‌یابد. با بزرگتر شدن چارت‌ها و فاصله رأس و قاعده از هم، بدانید کارآمدی و شفاف سازی وجود ندارد و از هوشمندسازی استفاده نشده و مردم دخیل نیستند و اعتماد خود را از دست داده اند.

قالیباف اضافه کرد: در زمان حضور در نیروی انتظامی تصمیم گرفتم در جامعه به جای رویکرد امنیت محور، اساس کار بر جامعه محوری تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه با پوست، گوشت و استخوان خود به کمیته امداد امام خمینی (ره) اعتقاد دارم، افزود: با توجه به میلیون‌ها نفری که به کمک نیاز دارند و با توجه به نقش خود، باید کار اورژانسی انجام دهید، تصدی گری‌ها را فراموش و تولی گری‌ها را حفظ کنید و تصدی گری‌ها را در اختیار مردم قرار دهید تا شاهد جوشش مردمی باشید.

قالیباف در پایان با تاکید بر اینکه موضوعات محرومیت زدایی، فقرزدایی و ایجاد اشتغال برای مناطق و افراد محروم اولویت ما در مجلس است و لحظه‌ای از آن درنگ نمی‌کنیم، عنوان کرد: برای برنامه هفتم توسعه پیشنهادات خود را ارائه کنید تا برنامه مدون و عملیاتی که بتواند خانواده کمیته امداد را کوچکتر کند، تهیه شود.

اعطای نشان والی مهر به قالیباف

لازم به ذکر است در این همایش به واسطه تفکرات و اقدامات جهادی رئیس مجلس و خدمت رسانی به محرومان، نشان «والی مهر» توسط رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) قالیباف اهدا شد.

نشان والی مهر به نام مرحوم حاج عبدالله والی از مردان الگوی جهادی است که پیش از انقلاب اقدامات جهادی در منطقه دولاب داشتند و با یاران انقلاب به مردم محروم خدمت می‌کردند. در سال ۱۳۶۱ حاج عبدالله والی توسط مرحوم عسگراولادی نماینده وقت امام در کمیته امداد امام خمینی (ره) ماموریت حضور در بشاگرد را یافت و ۲۳ سال در آن منطقه به خدمتگزاری پرداخت. وی به عنوان یکی از بنیانگذاران فعالیت‌های جهادی به خصوص در مناطق محروم و دور افتاده شناخته می‌شود.شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار:۲۷ آبان ۱۴۰۰، کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۲۷۲۱۴۲۴، www.isna.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین