پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۶۵۶۰۲
تاریخ انتشار : ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
طرح جنجالی عبدالملکی در خصوص تغییر کاربری‌ها هم قابل تامل و تفکر است و هم قابل نقد و رد. بروکراسی شکن است و رافع بسیاری از موانع خودساخته تولید که طی سال‌های سال توسط ارگان‌های بعضا کم خاصیت دولتی ایجاد شده و قابل نقد و نادیده گرفتن به جهت ایجاد نوعی اولیگاریشی و نابسامانی در نظام‌های برنامه ریزی! اما بنظر می‌رسد که می‌توان راهی بینابین هم یافت.
شعار سال:حجت الله عبدالملکی روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان خرمدره گفت: حل برخی از مشکلات نیاز به منابع و برخی نیاز به تصمیم گیری مسوولان دارد که مثال مورد دوم، تصمیم گیری برای تغییر کاربری ها جهت خانه دار شدن مردم است که باید آن را انجام داد.

حجت الله عبدالملکی در جلسه شورای اداری شهرستان خرمدر گفت: حل برخی از مشکلات نیاز به منابع و برخی نیاز به تصمیم گیری مسوولان دارد که مثال مورد دوم، تصمیم گیری برای تغییر کاربری‌ها جهت خانه دار شدن مردم است که باید آن را انجام داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما به دنبال خانه دار شدن یک میلیون نفر هستیم و اگر با یک تصمیم بشود مردم را خانه دارد کرد باید آن را اجرایی کنیم.

عبدالملکی از کدام طرح سخن می‌گوید؟

عبدالملکی در فروردین سال جاری در توضیح توییت جنجالی خود درمورد انقلاب اقتصادی از طریق تغییر کاربری زمین‌های کشوری گفت: باید انقلابی در بخش‌های مختلف، چون بانکداری، خدمات، نفت، کشاورزی و ... اتفاق بیافتد که یکی از اجزای آن آزادسازی کاربری زمین‌های کشاورزی است؛ به این معنا که کشاورزان اجازه تغییر کاربری داشته باشند و بتوانند زمین‌های کشاورزی خود را برای دامداری، فعالیت صنعتی و ساخت و ساز و ... نیز استفاده کنند؛ اقدامی که می‌تواند جهش تولید را به دنبال داشته باشد البته گرچه پیشنهاد عجیبی به نظر می‌رسد.

عبدالملکی تاکید کرد: چنین اظهاراتی در حد پیشنهاد و طرح موضوع است و با قوانین فعلی مجوز چنین اقدامی وجود ندارد؛ چه بسا اجرای آن به قانون‌گذاری و لایحه‌ای از سوی دولت نیازمند است.

وی گفت: قطعاً در این مسیر مخالفان زیادی هم وجود دارد، زیرا دلیل این افراد آن است که با چنین مجوزی اراضی کشاورزی از بین می‌رود؛ چون منافع ویلا سازی و ساخت و ساز زیاد است و این موضوع باعث می‌شود که به تدریج زمین‌های کشاورزی نابود شوند.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که وجود دارد آن است که بازار مسکن و ساخت و ساز کشور ظرفیت بیش از یک درصد از این اراضی را ندارد؛ به این دلیل که در کل دارای ۲۳ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در کشور هستیم و با فرض بدترین حالت که کل یک درصد از زمین‌های کشاورزی ساخت و ساز شود، سرمایه بسیار بالایی را می‌طلبد که هرگز امکان چنین سرمایه‌ای در حوزه ساخت‌وساز کشور وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: اگر فرض کنیم در این یک درصد اشاره شده ساخت و سازی هم انجام گیرد، این اقدام عملاً در طول ۵ سال، باعث افزایش تولید خواهد شد؛ این گونه که با تفکیک این میزان زمین، حدود ۱۰ میلیون واحد ۱۰۰ متری ساخته می‌شود که به افزایش تولید ناخالص داخلی معادل با ۵۵ درصد تولید ناخالص در ایران می‌انجامد.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از دیار میرزا، تاریخ انتشار:۲۸ آبان۱۴۰۰، کد خبر: ۶۵۹۱۳۰/ diyarmirza.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین