پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 02
کد خبر: ۳۶۸۰۲۳
تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۱۴
گروه انتخاب بدلایل مختلف و حمایت‌های گوناگون در حال تبدیل شدن به قطب لوازم خانگی کشور و حتی ان شاالله در آینده‌ای نزدیک در خاورمیانه می‌باشد. اما برخی از حمایت‌ها می‌تواند شائبه رانت داشته باشد و برخی از عدم پاسخگویی ها، قابلیت پیگیری خاص. منتظر دریافت توضیحات هستیم.
شعار سال: سید مهدی نیازی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به طالبی دبیر کل بانک مرکزی خواستار تخصیص اعتبارات خاص و خارج از مقررات محدودیت ذینفع واحد به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار و ۳۲۳۱ میلیارد تومان (مجموع بیش از ۹ هزار میلیارد تومان) به یکی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده لوازم خانگی شده است.

در این نامه تاکید شده، " به پیوست نامه، گروه صنعتی ... در خصوص تسهیلات سرمایه در گردش ارزی و ریالی مورد نیاز برای تولید لوازم خانگی مطرح می‌گردد. به استحضار می‌رساند این گروه صنعتی از مجموعه‌های بزرگ کشور در زمینه تولید لوازم خانگی می‌باشد که سرمایه گذار‌های قابل توجهی را در این صنعت به انجام رسانده و بیش از ۱۰ هزار نیروی انسانی بطور مستقیم در واحد‌های تولیدی این گروه مشغول به فعالیت می‌باشند.

با عنایت به تسهیلات دریافتی توسط شرکت‌های زیر مجموعه گروه مذکور از شبکه بانکی و محدودیت‌های مقررات نظام بانکی در خصوص ذینفع واحد، امکان دریافت تسهیلات سرمایه در گردش مورد نیاز توسط این گروه صنعتی وجود ندارد؛ لذا با توجه به اهمیت و اولویت تولید لوازم خانگی، تـامین نیازمندی بازار، ضرورت پشتیبانی مؤثر از تولیدکنندگان داخلی و ضرورت تداوم تولید و اشتغال، خواهشمند است دستور فرمایید موضوع مستثنی شدن گروه مذکور و شرکت‌های زیر مجموعه از محدودیت ذی نفع واحد و همچنین سایر بنگاه‌های تولیدکننده لوازم خانگی (حسب درخواست آن‌ها و تایید معاونت تخصصی ذیربط در وزارت صنعت، معدن و تجارت) با نظر مساعد در شورای پول و اعتبار مطرح گردیده تا امکان پرداخت تسهیلات بانکی سرمایه در گردش برای بنگاه‌های تولیدی لوازم خانگی و گروه صنعتی ... فراهم شود. "

به پیوست این نامه، جدول میزان تولید و نیاز تسهیلات به تفکیک سه محصول لوازم خانگی یخچال و یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون برای ۵ ماهه آخر سال ارسال شده است.

درباره این نامه، سوالات و نکات قابل تأملی مطرح می‌شود که باید به آن‌ها پاسخ داده شود.

نخست آنکه، آیا این روال در وزارت صنعت وجود دارد که اگر سقف دریافت تسهیلات ارزی و ریالی یک واحد تولیدی به اتمام رسیده باشد، معاونت مربوطه با ارسال نامه مستقیم به بانک مرکزی خواستار تخصیص اعتبارات جدید به آن واحد تولیدی باشند؟ در حال حاضر حجم زیادی از واحد‌های تولیدی معطل دریافت تسهیلات آنهم در حد اندک و نه ۹ هزار میلیارد تومان هستند تا بتوانند ضمن جلوگیری از تعطیلی، روند فعالیت خود را ادامه دهند، آیا وزارت صنعت برای احیاء این واحد‌های تولیدی هم به بانک مرکزی نامه می‌زند؟

نکته دوم اینکه، در جدول ضمیمه نامه جزئیات تولید و تعهدات این گروه در صورت تخصیص اعتبارات اعلام شده است. در این جدول این واحد تولیدی عنوان کرده که برای تولید ۳ محصول یخچال، لباسشویی و تلویزیون در ۵ ماهه پایانی امسال ۲۱۴ میلیون دلار ارز نیاز دارد.

این ارقام نشان از آن دارد که این تولیدکننده برای تولید هر یخچال ۴۷۸ دلار، هر لباسشویی ۳۳۰ دلار و هر تلویزیون ۳۲۵ دلار نیاز ارزی دارد. حال این سوال مطرح می‌شود که سهم تولید داخل در این محصولات چه میزان است؟ پیش از این اعلام شده بود که کشور در زمینه تولید لوازم خانگی به خودکفایی رسیده و سهم واردات در تولید محصولات حداقلی است، ولی این ارقام روند متفاوتی را حکایت می‌کند و بعضاً وابستگی بالای ۵۰ درصد را در تولید لوازم خانگی داخلی نشان می‌دهد؛ و نکته آخر اینکه این شرکت برای تولید ۵۸۲ هزار دستگاه یخچال، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون جمعا بیش از ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات درخواست کرده، یعنی به ازای تولید هر محصول حدود ۱۶ میلیون تومان. مگر هزینه تمام شده تولید هر یک از این محصولات چقدر است که ۱۶ میلیون تومان آن را می‌خواهند از بانک بگیرند؟ در این نامه برای تولید هر یخچال ۲۳ میلیون تومان و هر لباسشویی ۱۹ میلیون تومان درخواست وام شده است.
 
درخواست ۹ هزار میلیارد تومانی تسهیلات برای گروه انتخاب و کوه ابهامات؟
 
 
 
درخواست ۹ هزار میلیارد تومانی تسهیلات برای گروه انتخاب و کوه ابهامات؟
 
 
 
درخواست ۹ هزار میلیارد تومانی تسهیلات برای گروه انتخاب و کوه ابهامات؟
 
 
 
تعداد بازدید : 4
 
اختصاصی پایگاه تحلیلی خبری شعار سال، برگرفته از منابع گوناگون
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین