پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
يکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 May 29
کد خبر: ۳۷۱۰۳۵
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۱
به این حقیقت تلخ و ناگوار باید اعتراف کرد که وضع اقتصادی کشور بیش از آن چه در تصور بگنجد بیمار و نابسامان و لجام گسیخته است و از تاثیرات و تبعات اجتماعی و سیاسی و اخلاقی خطرناک و زیانبار آن نباید غافل بود و این در حالی است که کمتر کسی به فکر چاره‌ای جدی و عملی است و این بیماری مزمن جلو چشم مسؤولان رو به گسترش است.
شعار سال: به این حقیقت تلخ و ناگوار باید اعتراف کرد که وضع اقتصادی کشور بیش از آن چه در تصور بگنجد بیمار و نابسامان و لجام گسیخته است و از تاثیرات و تبعات اجتماعی و سیاسی و اخلاقی خطرناک و زیانبار آن نباید غافل بود و این در حالی است که کمتر کسی به فکر چاره‌ای جدی و عملی است و این بیماری مزمن جلو چشم مسؤولان رو به گسترش است.

مخصوصا مسئله تورم و گرانی که با معیشت اکثریت مردم سر و کار دارد. این پدیده را عوامل متعددی است که بعضا ناخواسته و غیرقابل اجتناب بوده و بازتاب تحریم‌ها و فشار‌ها و اخلال هائی است که از سوی دشمنان خارجی هدایت و طراحی شده است. اما نباید تمام مشکل را معلول این علت برشمرد و به کلی شانه از زیر بار مسئولیت آن خالی کرد بلکه باید با شهامت و شجاعت پذیرای مسئولیت مشکلاتی بود که از رهگذر ندانم کاری‌ها و غفلت خودی‌ها بر مردم و کشور تحمیل شده است.

هم چنان که نقش سوداگران و رانت خواران و تروریست‌های اقتصادی را نیز نباید نادیده گرفت و برخورد جدی با آنان را فراموش کرد و به دفع الوقت گذرانید و با شعار و وعده از کنار آن گذشت و رسیدگی به پرونده‌های آنان را نیمه کاره گذاشت و به بایگانی سپرد که اثرات منفی آن فوق العاده برای روح و روان جامعه نامطلوب و زیانبار است و حیثیت نظام را زیر سؤال خواهد برد. باید پذیرفت که اصولا در کشور ما شعار از عمل فراتر رفته است. بسیاری از شعار‌های مطرح شده نیز عنوان ابزار پر و پا گاندای سیاسی و انتخاباتی به خود گرفته مانند شعار توسعه سیاسی و اصلاحات و امثال آن که چندین سال است فرصت را از دست مسؤولان و کارگزاران امور گرفته، و تنش‌ها و تضاد‌ها را باعث شده و سرمایه‌های کلان فکری را به هدر داده است، و نه تنها به دین و دنیای مردم ارتباطی نداشته، مجال را برای دشمنان انقلاب در خارج و عناصر مشکوک و وابسته در داخل کشور گشوده تا با گستاخی تمام، طلبکار نظام باشند و تجدید نظر در آرمان‌های اسلامی انقلاب را مطالبه نمایند.

صد‌ها هزار انسان در سطوح مختلف فکری و مولد که می‌توانستند هر یک نقشی در درمان درد‌های اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی جامعه ایفا کنند به جای پرداختن به مسائل حیاتی و نیاز‌های روز و فعالیت در جهت تولید و کار و اشتغال و سازندگی و سر و سامان دادن به اوضاع فرهنگی و اخلاقی جوانان و مبارزه با مفاسد اخلاقی و اجتماعی به بحث و جدال‌های بی حاصل سرگرم شدند و بسیاری دیگر به پر کردن جیب خود پرداخته و سر در گریبان بردند و آن‌ها که می‌توانستند از امکانات بیشتر بهره گیرند چشم خود را به روی مصالح توده‌ها بستند و حمایت از قشر‌های محروم جامعه نقش بر دیوار بماند و هم چنان مانده است.

از سوی دیگر مشکل کارخانه‌های سنتی ما است که امروزه با مشکل روبرو است و نیرو‌های کار با مشکل حقوق دست به گریبان، چرا که فراورده‌های داخلی در کارخانه‌ها انبار می‌شود و دروازه‌های کشور به روی واردات گشوده می‌گردد و عملا کشور بازاری می‌شود برای بیگانگان و مصرف کالا‌هایی که از شرق و غرب سرازیر است و نمایشگا‌های ما به ترویج و تبلیغ آن می‌پردازند! دیگر آن که برخی نهاد‌های کشور که داعیه انقلابی بودن را بیش از دیگران دارند و فلسفه وجودیشان خدمت به محرومان جامعه است عملا در خدمت پولدار‌ها قرار گرفته اند و دست به کار تجارت‌های بزرگ و احداث ساختمان‌های آسمان خراش و پرقیمت تجاری و مسکونی زده که ویژه زندگی مرفهین بی درد و اصحاب رفاه و تجمل است و پس از چندی این نهاد‌ها اعلام ورشکستگی می‌کنند و فلسفه وجودی آنان بالاخره معلوم نیست چه می‌باشد؛ و تاثیر عمل آنان در اقتصاد کشور چیست؟ و چرا آن‌ها از محدوده وظائف نهادین خود پا فراتر می‌گذارند؟

به بانک‌ها نگاه می‌کنیم و عملیات بانکی که زیر نام و عنوان اسلامی مروج سوداگری و عملا رباخواری شده اند. بزرگترین ساختمان‌ها از آن بانک هاست و روز به روز به عظمت و وسعت آن‌ها افزوده می‌شود، قبح رباخواری را زیر عنوان بانک اسلامی از میان برداشته اند. هنگامی که با فلان رباخوار از حرمت ربا و تنزیل سخن گفته می‌شود بلافاصله عمل بانک‌ها را مثال می‌زنند و ۲۵ درصد سود و شش درصد جریمه هائی که بانک‌ها با اعمال فشار قانون! از مردم می‌گیرند.

مسائل اقتصادی که از مسائل بسیار مهم و پیچیده و حیاتی کشور است بیش از این می‌بایست مورد توجه مسئولان دلسوز و کارشناسان باتجربه قرار گیرد چرا که روند موجود به هیچ وجه آینده خوبی را نشان نمی‌دهد و خدای ناخواسته انفجار روانی جامعه را به دنبال خواهد آورد. در یک سخن اقتصاد کشور باید با موازین دقیق شرعی و قانونی سامان داده شود با این سیاست که توده مردم مدنظر باشند نه معدودی سرمایه دار و صاحبان منافع کلان که ثمره آن افزایش شکاف فقر و غنا در جامعه باشد.


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از اقتصاد دان، تاریخ انتشار: ۳بهمن ۱۴۰۰، کد خبر eqtesaddan.ir ۷۵۲۸۸
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین