پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۲۹۶۱
تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۰
مجری طرح خط لوله نهم سراسری گاز در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرد که با اجرای پروژه «بیدبلند – اهواز»، افزایش پایداری شبکه گاز غرب کشور تضمین شد.

شعار سال:به نقل از شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، مهدی بازرگانی جزئیات پروژه «بیدبلند – اهواز» را که به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی از سوی سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری افتتاح شد تشریح کرد و راه‌اندازی این پروژه‌ را سبب افزایش پایداری شبکه گاز غرب کشور، تقویت شبکه گاز استان خوزستان، تأمین گاز مشترکان شهری و روستایی و صنایع در این استان دانست.

وی درباره پروژه احداث خط لوله گاز ۵۶ اینچ «بیدبلند – اهواز» گفت: اجرای این پروژه از ملزومات مهم شرکت ملی گاز ایران است و بنا به اهمیت راه‌اندازی این خط، همکاران طرح با گذر از انبوه مشکلات فرارو، به‌ویژه موانع طبیعی و سیل‌های غیرمنتظره، توانستند پروژه را مدیریت کنند و به سرانجام برسانند.
 
اجرای پروژه «بید بلند – اهواز» به موازات خط لوله راهبردی ششم سراسری گاز
 
مجری طرح خط لوله نهم سراسری گاز در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: این پروژه به طول ۹۹ کیلومتر و قطر ۵۶ اینچ به‌عنوان بخشی از خط لوله نهم سراسری گاز به‌منظور تکمیل رینگ گازی کشور و صادرات گاز و اکنون با توجه به شرایط کشور برای تأمین مصارف داخلی از جمله تقویت شبکه گاز استان خوزستان و تأمین گاز مشترکان شهری و روستایی و صنایع در این استان به بهره‌برداری رسید.
 
بازرگانی تغذیه واحدهای صنعتی را یکی دیگر از کاربردهای این خط لوله گاز اعلام کرد و افزود: بخشی از ۳۱ کیلومتر نخست این خط لوله به‌عنوان فاز اضطراری برای اتصال به خط لوله ۳۰‌ اینچ ماهشهر – شادگان و تأمین کسری گاز صنایع پتروشیمی واقع در منطقه ماهشهر در خردادماه ۹۹ به بهره‌برداری رسید.
 
وی همچنین در تشریح ضرورت‌های اجرای پروژه خط لوله گاز «بید بلند – اهواز» بیان کرد: گاهی اوقات یک خط لوله گاز می‌تواند به‌عنوان مخزن ذخیره گاز به‌کار گرفته شود و در بعضی مواقع بنا به اقتضای شرایط شبکه و صلاحدید مدیریت دیسپچینگ، می‌توانیم ذخیره گاز را در این خطوط داشته باشیم، بنابراین از آنجا که این خط لوله به خط لوله صادراتی و راهبردی ششم سراسری گاز متصل شده است این قابلیت را دارد در صورت کمبود گاز در خط ششم، به‌عنوان ذخیره راهبردی عمل کند و گاز مورد نیاز را به‌ویژه در روزهای سرد سال و پیک مصرف به این مسیر انتقال دهد که این مهم، تأثیر بزرگی در پایداری شبکه گاز در منطقه غرب کشور دارد.
 
مجری طرح خط لوله نهم سراسری گاز در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه خط لوله «بیدبلند – اهواز» در مجاورت خط لوله ششم سراسری گاز اجرا شده و بخش زیادی از آن به‌صورت موازی با خط ششم پیش رفته است، ادامه داد: این خط لوله از ایستگاه لانچر تلخاب آغاز و به ایستگاه ریسیور اهواز (کریت کمپ) ختم می‌شود و یک ایستگاه لانچر، یک ایستگاه ریسیور، چهار ایستگاه شیر بین‌راهی و دو ایستگاه حفاظت کاتدیک دارد.
 
وقتی محل اجرای پروژه به دریاچه تبدیل شد
 
بازرگانی با تأکید بر اهمیت و تأثیر احداث این پروژه در پایداری گاز مناطق غربی کشور، به تشریح بروز موانع طبیعی در مسیر اجرای این پروژه پرداخت و توضیح داد: این پروژه در حساس‌ترین مراحل پیشرفت خود با وقوع سیل‌های غیرقابل‌پیش‌بینی روبه‌رو شد و وقوع سیل در منطقه اهواز که به لحاظ توپولوژی، منطقه‌ای صاف و مسطح است سبب شد جریان آب‌ از هر سو و از ارتفاعات به سوی سایت پروژه سرازیر و در آن منطقه جمع شود، به نحوی که آب، کل مسیر خط را فراگرفت و سایت پروژه به دریاچه تبدیل شد.
 
وی گفت: وقوع سیل، تردد به مسیر خط و اجرای پروژه را بسیار دشوار کرده بود، بنابراین هفته‌ها صبر کردیم تا آب‌های ناشی از سیل، فروکش کند که به‌دلیل رسی بودن بافت زمین تا مدت زیادی، آب در سطح زمین باقی ماند و جذب نشد، بنابراین برای رفع مشکل، حفر کانال در دو طرف مسیر در مقاطع ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ متری انجام شد و آب‌های اضافی به‌وسیله پمپ به جوی‌های حفرشده هدایت شد تا دوباره امکان تردد، حفاری و لوله‌گذاری فراهم شود.
 
مجری طرح خط لوله نهم سراسری گاز در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: سیل و بارندگی شدید در چند مقطع طولانی ادامه داشت و خسارت‌هایی غیرقابل‌پیش‌بینی به بار آورد و بر صعوبت عملیات اجرایی افزود و حتی جاده‌های بای‌پس را که به مسیر خط لوله منتهی می‌شد در چند نوبت کاملاً مسدود کرد، اما در نهایت با همت همکاران، مشاور و پیمانکار، مرحله به مرحله کار را پیش بردیم و با وجود بافت خاک نرم منطقه و بالا بودن سطح آب زیرزمینی، توانستیم با حفر کانال‌های اضافی، سیلاب را به‌طور اصولی مهار و تخلیه کنیم تا آسیبی به زمین‌های کشاورزی منطقه وارد نشود.
 
عبور از خطوط لوله گاز، نفت و آب
 
بازرگانی تأکید کرد: زیرگذرهای متعدد گاز و نفت نیز در این پروژه مسئله‌ساز شد و خطر کار را بالا برد، همچنین سختی کاری برای عبور از جاده «رامشیر – اهواز» که طول کیسینگ در آن ۱۰۰ متر طراحی شده بود، اجرای این عملیات برای دست‌اندرکاران بسیار دشوار بود.
 
وی افزود: انجام حفاری چهار متر زیر بستر طبیعی و روبه‌رویی با آبرفت‌های سطحی زمین دشوار بود و سرانجام انتقال لوله کیسینگ به جلو با بهره‌گیری از دستگاه‌ها و جک‌هایی بسیار قوی‌تر از حالت مرسوم انجام شد، همچنین عبور از کانال‌های بتنی آب قدیمی در این منطقه به‌دشواری انجام شد و بافت زمین، طوری بود که حفاری و سنگینی کانال آب، احتمال ریزش را در پی داشت، بنابراین از سازمان آب منطقه‌ای تقاضا کردیم وقفه‌ای ایجاد کند تا اجرای کیسینگ با موفقیت انجام شود. در مقطعی نیز با وجود اجرای ۹۰ درصد از کار، کانال آب ترک خورد و خسارت‌هایی وارد شد که با ورود فوری متخصصان، مسئله برطرف شد.
 
باتلاقی و سخت‌گذر بودن منطقه
 
مجری طرح خط لوله نهم سراسری گاز در شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران همچنین بیان کرد: باتلاقی و سخت‌گذر بودن منطقه نیز تردد و اجرای پروژه را بسیار سخت کرده بود، زیرا خط لوله ۵۶ اینچ خود به تنهایی وزن قابل‌توجهی دارد، به‌ویژه آنکه فشار عملیاتی این پروژه هم PSI ۱۳۰۵ در نظر گرفته شده بود، بنابراین قرار دادن این لوله‌های ضخیم داخل کانال‌، نیازمند دستگاه‌ها و سایدبوم‌های بزرگ بود.
 
بازرگانی یادآور شد: منطقه از جنس خاک نرم تشکیل شده که به‌طور طبیعی طاقت حمل بار سنگین و حرکت جرثقیل‌های عظیم را ندارد از این رو تعداد سایدبوم‌ها را افزایش داده و بار به‌گونه‌ای تقسیم شد که بتوانیم این قسمت از کار را به پیش ببریم. با این حال، بستر خاک به‌قدری ناپایدار بود که گاهی سایدبوم‌ها هنگام بلند کردن لوله‌ها از زمین و قرار دادن آن در کانال، در زمین فرو می‌رفتند، اما سرانجام با وجود همه دشواری‌ها، بر مشکلات فائق آمدیم و پروژه با کیفیت قابل‌قبول، تکمیل، تزریق گاز و افتتاح شد.


 
شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه اطلاع رسانی نفت و گاز  ، تاریخ انتشار: 24بهمن1400، کدخبر: ، www.shana.ir،453385

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین