پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۷۶۴۳۱
تاریخ انتشار : ۲۰ فروردين ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۵
دوره طلایی اقتصاد ایران را به دوران وزارت او نسبت می‌دهند. یکی از چهره‌های قرن ایران را علینقی عالیخانی می‌دانند که به دعوت اسداله علم وارد کابینه شد و در دوره‌های نخست وزیری حسنعلی منصور و امیرعباس هویدا هم سکان هدایت اقتصاد ایران را بر عهده داشت.
شعار سال: عالیخانی به عَلَم پیشنهاد تشکیل وزارتخانه «اقتصاد» را می‌دهد و به نوعی او اولین وزیر اقتصاد ایران است.

وی از نحوه دعوتش برای پذیرش مسئولیت وزارتخانه متعجب می‌شود؛ اسداله علم انتظار داشته که او «دکتر شاخت» ایران بشود. دکتر شاخت اقتصاددان و وزیر اقتصاد آلمان طی سال‌های ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۷ میلادی بود که از اقتصاد ضعیف آلمان، اقتصادی قدرتمند ساخت.

به تعبیری ساخت ایران دهه ۴۰ را به عالیخانی نسبت می‌دهند، از این جهت که نرخ تورم زیر ۵ درصدی و رشد متوسط سالانه ۱۰ درصدی را برای اقتصاد کشور به ارمغان آورد؛ عالیخانی دوره‌ای را ساخت که دیگر تکرار نشد.

فردی که در سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۸ وزیر اقتصاد و پس از آن تا سال ۱۳۵۰ رئیس دانشگاه تهران بود، در خاطراتش از اشتباهات اقتصادی و سیاسی شاه می‌گوید.

تعداد بازدید : 8


شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از اکو ایران، تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۴۰۱، کد خبر: ۱۳۰۴۷، ecoiran.com
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین