پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱ - 2022 May 28
کد خبر: ۳۷۷۴۸۹
تاریخ انتشار : ۱۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۸
بسیار سخیف و زشت است که رئیس کل بانک مرکزی در فضای رسانه‌ای بگوید که تورم در اکثر کشور‌های جهان صعودی شده، اما در ایران نزولی است. با این آمار به چه چیزی می‌خواهی برسی؟ خیلی زشت و سخیف است که رئیس کل بانک مرکزی تا این حد تنزل جایگاه و دیدگاه داده و با آمار‌های انحرافی عوام فریبی کند. تمایل دارید وظایف تان را در افکار عمومی یادآور شویم؟ تمایل دارید پایتان به دیوان باز شود و با شکایت شهروندان در خصوص عدم اجرای وظایف مواجه گردید؟ لطفا کارتان را انجام دهید و وارد حاشیه‌های تبلیغاتی نشوید. کشور بشدت نیازمند مدیریتی راهبردی و یکپارچه و بدور از حاشیه‌ها است. آخرین سخن مشفقانه با حضرتعالی طرح شد. ان شاالله هم که تذکر دوستان، موجب رنجش نشود.
شعار سال: علی صالح آبادی در نشست رؤسای کل بانک‌های مرکزی کشور‌های حوزه خاورمیانه و آسیای مرکزی، با برشمردن آثار اقتصادی زیانبار بحران کرونا تصریح کرد: در اقتصاد ایران طی دو سال گذشته همانند بسیاری از اقتصاد‌های دیگر کشور‌ها عمدتاً به واسطه شیوع و گسترش ویروس کرونا با چالش‌هایی مواجه شد. همچنین اقتصاد ایران با چالش‌های دیگری نظیر تشدید تحریم‌های غیرقانونی دولت آمریکا از زمان خروج آن دولت از برجام مواجه بوده است. مجموعه این شرایط تا حدودی توانست رشد کوتاه مدت اقتصاد ایران را بطور موقت متاثر سازد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: با اتخاذ سیاست‌ها و اقدامات مناسب و نیز واکسیناسیون گسترده در مقابله با ویروس کرونا، فعالیت‌های اقتصادی کشور بطور خاص بخش خدمات در حال بازگشت به روند عادی خود است.

آمار‌ها حاکی از بهبود نسبی وضعیت اقتصادی ایران است

صالح آبادی با استناد به آمار‌های رسمی از متغیر‌های کلیدی اقتصاد اظهار کرد: آمار‌های رسمی از متغیر‌های کلیدی اقتصاد در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱ و سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۲۲، حاکی از بهبود نسبی وضعیت اقتصاد ایران و تغییر در روند متغیر‌های کلان اقتصادی می‌باشند. برای مثال نرخ تورم دوازده‌ماهه و نقطه به نقطه که از سال ۲۰۲۰ متاثر از محدودیت دسترسی به منابع ارزی ناشی از تشدید تحریم‌های بین‌المللی مسیر صعودی را در پیش گرفته بودند، از سپتامبر ۲۰۲۱ وارد روند نزولی شدند و در مارس ۲۰۲۲ نسبت به مقطع مذکور به ترتیب ۱۳.۱ و ۲۵.۴ واحد درصد کاهش یافته‌اند.

وی افزود: بر اساس محاسبات انجام شده، رشد اقتصادی در نه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ معادل ۴.۱ درصد تحقق یافت و در همین مقطع، حساب جاری تراز پرداخت‌های خارجی کشور با مازاد ۸.۲ میلیارد دلاری همراه بود. در این دوره زمانی، صادرات و واردات کالا (فوب) به ترتیب معادل ۵۶.۰ و ۴۴.۲ میلیارد دلار بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن معادل ۶۳.۷ و ۳۴.۲ درصد افزایش نشان می‌دهند.

لزوم اتخاذ سیاست‌های پولی با هدف کنترل تورم

صالح آبادی اخلال در زنجیره تولید و افزایش قیمت‌های جهانی کالا‌های اساسی (به واسطه تداوم شیوع کرونا و افزایش تنش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی) در کنار سیاست‌های پولی انبساطی با هدف حمایت از خانوار‌ها را عوامل مهم در افزایش تورم در کشور‌های مختلف برشمرد و گفت: این عوامل اقتصاد ایران را نیز با توجه به وابستگی آن به واردات کالا‌های اساسی متاثر کرده است. از این رو شرایط بوجود آمده در اقتصاد جهانی، تحولات آتی متغیر‌های کلان اقتصادی نظیر تورم و رشد اقتصادی را با ابهاماتی مواجه ساخته است.

وی افزود: آمار‌های بین المللی حاکی از این است که پس از چند دهه تورم‌های پایین مجدداً نرخ تورم در اغلب کشور‌های توسعه‌یافته شروع به افزایش نموده است و این امر سایر کشور‌های در حال توسعه را نیز به صورت منفی متاثر کرده است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به شرایط اقتصاد جهانی تصریح کرد: افزایش معنادار قیمت کالا‌های پایه که مجموعاً به عنوان شوک‌های عرضه و فشار‌های هزینه‌ای قلمداد می‌شوند و سرایت سریع این شوک‌های تورمی به اقتصاد‌های در حال توسعه، ضرورت یافته تا در طراحی و اجرای سیاست‌های پولی در کشور‌های توسعه یافته و در حال توسعه عمدتاً با هدف کنترل تورم دقت نظر بیشتری صورت گیرد.

صالح آبادی ابراز امیدواری کرد که با توجه به رویکرد‌های اتخاذ شده در مدیریت فضای اقتصاد کلان ایران و تمهیدات و سیاست‌های اندیشیده شده و بهبود شرایط بین‌المللی، روند کاهشی نرخ تورم در سال جاری ادامه یابد و شاهد ثبات در بازار ارز، شتاب‌گیری رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری مناسب در فعالیت‌های اقتصادی باشیم.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص واضافات برگرفته از خبرگزاری خبرآنلاین، تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱، کد خبر: ۱۶۲۶۴۷۹، www.khabaronline.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین