پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۲۲۵۰
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۶
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع از اراضی کشور طی ۱۰ سال گذشته به صورت پهنه‌های اکتشافی در اختیار ایمیدرو قرار داده شده که تقریبا این مجموعه‌ها بلاتکلیف رها شده اند که باید در این رابطه تصمیم‌گیری شود.
شعار سال: محمدرضا پورابراهیمی در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در مجموعه ملی مس کار خیلی عقب است افزود: ۸۰۰ نقطه امیدبخش در دسترس ایمیدرو وجود دارد و نتایج اولین اکتشافات دستیابی به ذخایر قابل توجه است و به راحتی می‌تواند چهره منطقه را تغییر دهد.

وی بیان ادامه داد: پیشنهاد ما آزادسازی همه پهنه‌های اکتشافی در اختیار ایمیدور و واگذاری آن به مردم از طریق مزایده عمومی است که در این راستا چندین جلسه برگزار شده، اما اقدامی صورت نگرفته است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در بعضی شهرستان‌ها مانند راور ۹۰ درصد پهنه جغرافیایی یا در اختیار محیط زیست و یا سازمان انرژی اتمی است که عملاً قفل است و هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم برای همین بیکاری در این منطقه از میزان متوسط کشوری بالاتر است.

وی ادامه داد: از سال ۱۳۵۵ که آغاز عملیات اجرایی قبل از انقلاب در سرچشمه آغاز شده و تاکنون ظرفیت آن به ۲۵۰ هزار تن رسیده طی ۴۰ سال، که اگر حدودا سالی دو درصد رشد فعالیت در نظر بگیریم نیز وضعیت بسیار نامناسبی دارد.

پورابراهیمی اظهار داشت: برآورد می‌شود ذخایر شرکت ملی مس ۱۵ تا ۱۷ میلیارد تن در منطقه است و به راحتی افزایش چهار برابری میزان فعلی امکان پذیر است.

وی بیان کرد: در بحث زیرساخت‌ها برای توسعه بخش عمده‌ای در حوزه آب اجرایی شده و درخواست دستور آغاز عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب را داریم تا شاهد توسعه صنعتی باشیم و محدودیت‌های آبی را پشت سر بگذاریم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: علیرغم محدودیت ها، اما در استان کرمان کار‌های بزرگی انجام شده و در یک و سال نیم گذشته ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های بزرگ صنعتی را در شهر کرمان اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: یکی از این پروژه ها، سل‌های خورشیدی است که با ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری آماده شده و سالانه سه هزار مگاوات تولید دارد و بزرگترین پروژه است که در نزدیکی کرمان در ماهان قرار دارد.

پورابراهیمی ادامه داد: دومین پروژه لاستیک‌های فوق سنگین با ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری است که نیاز کشور را برطرف می‌کند و با حضور پنج سهامدار عمده که رتبه‌های برتر بورس ایران هستند.

وی افزود: سومین پروژه، الکترود گرافیتی با هشت هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است که با توجه به توسعه صنعت فولاد انجام می‌شود و شرکت‌های صنعتی و معدنی و بانک‌ها برای آن سرمایه گذاری کردند و در حد فاصل فولاد بوتیا و اختیارآباد در حال اجرا است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: توافق ایجاد بندر خشک و مرکز لجستیک با وزیر راه نهایی شده و بزرگترین پس کرانه جنوب شرق در کرمان خواهد شد که ظرفیت بسیار بزرگی است.

وی افزود: پروژه بعدی که با بازه زمانی غیرقابل قبول انجام می‌شود؛ تولید پلاسما با مجوز وزارت بهداشت و با سرمایه گذاری بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان است.
 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری معادن و فلزات خاورمیانه، تاریخ انتشار:۲۱ مرداد ۱۴۰۱، کدخبر:۲۷۰۳۱۲، www.felezatkhavarmianeh.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین