پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۳۷۵۸
تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۱:۰۳
رییس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی مالیاتی کشور در اطلاع رسانی بعمل آورده که بی شباهت به تشویش اذهان عمومی با ارایه یک طرح خام و بیان جمع بندی های فکری و غیر برنامه ای جلسات حضرات نیست ،بیان داشته که هر شناسه هویتی یک کد بالقوه مالیاتی است. خدمت این عزیز بزرگوار باید عرض شود که مالیات ستانی قانونی با باج خواهی جان کوچولو در کارتون رابین هوت ، تفاوت دارد. مالیات ستانی الزاما نیازمند حداقل دو کد طرف گیرنده و طرف دهنده است و این ارتباط نظام مند هنوز در سیستم مالیاتی کشور تعریف نشده است. بر این قاعده ، این اطلاع رسانی به هر دلیلی که انجام شده باشد( خود بزرگ نمایی تا اطلاع رسانی عمومی تا پیش آگاهی) می تواند اثرات تشویشی داشته باشد. اول سیستم ها را آماده کنید و بعد وارد اطلاع رسانی شوید. این اخطار رسانه ای بعنوان آخرین اخطار به عزیزان حوزه مالیات خواهد بود. در گام بعدی مطالبه گری قانونی با تاکید بر رویکرد بازرسی- امنیتی دنباله گیری شده و حتی ممکن است خاطیان مورد پیگیری حقوقی از طرف شاکیان خصوصی قرار گیرند. بی انظباطی های حوزه مالیات در برخورد با مردم ، هزینه های زیادی را تاکنون بر نظام تحمیل نموده و مدارا کردن بیش از این به هیچ وجه جایز بنظر نمی رسد.

شعار سال: رییس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی کشور توضیحاتی را درمورد طرح مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی ارائه کرد.

 مهدی موحد ، درمورد طرح مالیات بر مجموع درآمد اشخاص حقیقی توضیح داد: در این طرح هر فرد ایرانی یا هر فرد مقیم ایران که دارای یک شناسه هویتی یکتا مانند شماره ملی یا شماره گذرنامه باشد، یک مودی بالقوه مالیاتی است و هر نوع فعالیت اقتصادی را شروع کند و درآمدی داشته باشد، به یک مودی بالفعل مالیاتی تبدیل خواهد شد و به اتکای این موضوع امکان وصول مالیات فراهم می‌شود. اولین ویراست از این لایحه انجام شده و برای ارزیابی‌های بعدی در اختیار وزارت اقتصاد قرار گرفته است. سازمان امور مالیاتی نیز اصلاحاتی روی آن انجام داده و در کمیسیون اقتصادی هیات دولت درحال بررسی است.

وی ادامه داد: بنابراین افراد ایرانی که مقیم خارج از کشور هستند یا خارجی‌هایی که مقیم ایران هستند به اتکای شماره هویتی می‌توانند به گونه‌ای مشمول این مالیات شوند. البته این موضوع به نوع فعالیت آن‌ها بستگی دارد. ممکن است فردی که ۱۰ سال پیش مهاجرت کرده است هم مشمول شود، زیرا ممکن است فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد با حوزه اقتصادی کشور مرتبط باشد. در این راستا از مجموع درآمد فرد مالیات اخذ می‌شود.

رییس مرکز آموزش، پژوهش و برنامه ریزی مالیاتی به این سوال که مزایای طرح مالیات بر مجموع درآمد چیست؟ پاسخ داد: این طرح نه تنها افزایش درآمد ایجاد می‌کند بلکه در راستای تحقق عدالت مالیاتی است. همه درآمد‌ها از همه مجاری درآمدی فرد جمع می‌شود و یک مالیات یکپارچه‌ای دریافت می‌کند و بالاتر از آن پایه معافیت، مشمول مالیات می‌شود. برای مثال فردی یک طلافروشی، یک سری سهام و یک سپرده بانکی دارد که از آن‌ها درآمد و سود کسب می‌کند همه این اقلام جمع می‌شود، معافیت پایه می‌خورد و بالاتر از معافیت پایه مشول مالیات بر جمع درآمد خواهد شد.

موحد همچنین درمورد اینکه آیا هر خانوار باید یک اظهارنامه مالیاتی ارائه کند یا خیر، توضیح داد: ممکن است شرایط اجرای این طرح به گونه‌ای پیش نرود که هر فرد یا خانواده یک اظهارنامه ارائه کند. ممکن است با توجه به اطلاعاتی که از خانوار‌ها یا افراد وجود دارد بتوان اظهارنامه پیش فرض یا اظهارنامه‌ای از پیش تکمیل شده تهیه کنیم. اگر این اظهارنامه‌های از پیش تکمیل شده برای افراد تهیه شود ان‌ها را از اینکه خودشان اظهارنامه تولید کند بی‌نیاز می‌کند.

 
شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری آفتاب، تاریخ انتشار:۹ مهر ۱۴۰۱، کدخبر: ۱۱۴۲۹۳۷،aftabnews.ir
اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین