پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ - 2023 April 01
کد خبر: ۳۸۵۷۹۴
تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۴

شعار سال: طبق قانون بانک مرکزی افرادی که درخواست وام مسکن دارند، باید به بانک مسکن مراجعه کنند و برای افتتاح حساب یک ساله اقدام نمایند. از طرفی به‌منظور نوبت‌دهی و بهره‌مندی از وام مسکن تا یک سال اجازه برداشت از حساب مذکور، ممکن نیست. افرادی که توانایی صبر یک ساله به‌منظور دریافت وام را نداشته باشند، طبق قانون مصوب، اقدام به خرید اوراق تسهیلات مسکن می‌کنند. به‌نوعی این افراد با پرداخت مبلغی جهت خرید اوراق تسه، نسبت به حالت عادی برای دریافت وام در اولویت می‌گیرند.

تفاوت‌های اوراق تسهیلات بانک ملی و تسه بانک مسکن

شرایط دریافت وام، نحوه خرید، مبلغ وام دریافتی و مدت باز پرداخت و سایر شرایط اوراق تسه بانک ملی و بانک مسکن با یکدیگر متفاوت هستند که در این مقاله به آن‌ها اشاره میکنیم.

سقف سنی وام

برابر مقررات فعلی بانک مسکن، تسهیلات از محل اوراق صرفا به املاک تا ۲۰ سال ساخت از تاریخ صدور پروانه ساختمانی پرداخت می‌شود.

املاک ۲۰ تا ۲۵ ساله نیز می‌توانند حداکثر ۳۵ میلیون تومان وام از محل اوراق دریافت کنند. اما املاک بیش از ۲۵ سال هرگز امکان برخورداری از وام بانک مسکن را ندارند.

این در حالی است که بانک ملی سقف سنی آپارتمان برای استفاده از وام بدون سپرده را حذف کرده و این نوع وام مسکن صرفا بر این اساس که رقم آن تکافوی حداکثر ۸۰ درصد از ارزش نهایی ملک را داشته باشد، پرداخت می‌شود.

دسترسی به تسهیلات

بانک مسکن به منظور ایجاد محافظ قیمتی برای اوراق مسکن، دو اهرم را طراحی کرده که یکی از آن‌ها ممنوعیت مبادله اوراق تا چهار ماه پس از خرید و دیگری تعیین سقف روزانه خرید تا ۲۴۰ فقره اوراق است.

اما بانک ملی فعلا چنین ابزار‌هایی را به‌کار نگرفته و خرید و فروش اوراق با هر تعداد و بلافاصله پس از خرید، ممکن و میسر است و این موضوع نگرانی درباره موج‌سواری روی قیمت اوراق «تملی» در ماه‌های آینده را بیشتر می‌کند.

پنج تفاوت اوراق تسه بانک مسکن با تملی بانک ملی

سقف مبلغ وام

میزان جعاله بانک ملی نصف بانک مسکن بوده و تسهیلات بدون سپرده و بدون اوراق ۱۰ میلیون تومانی نیز صرفا به بانک مسکن اختصاص دارد.

مدت بازپرداخت وام

سقف تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق در هر دو مدل ۱۲ ساله و با سود ۱۷.۵ درصد تعیین شده است، اما مدت بازپرداخت جعاله بانک مسکن ۵ ساله و مدت بازپرداخت جعاله بانک ملی سه ساله است.

میزان اوراق متعلقه به صاحب حساب

در بانک ملی پس از یک سال معادل ریالی یک برابر موجودی تا سقف ۳۸ میلیون تومان اوراق به دارنده حساب تعلق می‌گیرد. اما در بانک مسکن پس از گذشت یک سال معادل ریالی ۲۷ درصد از میزان سپرده، اوراق پرداخت خواهد شد.

پنج تفاوت اوراق تسه بانک مسکن با تملی بانک ملی
وام اوراق مسکن یا تسه چیست؟

اوراق تسهیلات مسکن یا اوراق تسه نوعی حق تقدم در دریافت وام به حساب می‌آیند. یعنی با دارا بودن این اوراق دیگر نیازی نیست برای دریافت وام مدت زمان زیادی در انتظار بمانید. بانک مرکزی وام اوراق را برای کسانی در نظر گرفته است که برای خرید خانه عجله دارند و از سوی دیگر در بانک حساب باز نکرده اند. نماد معاملاتی اوراق تست شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور آن‌ها می‌شود. این اوراق به مدت دو سال اعتبار دارند و دو بانک ملی و مسکن صادر کننده آن‌ها هستند. توجه داشته باشید که خریداران تا ۲ ماه پس از خرید این اوراق، امکان فروش آن‌ها را در اختیار نخواهند داشت.
پنج تفاوت اوراق تسه بانک مسکن با تملی بانک ملی

وام اوراق را از کجا تهیه کنیم؟

آن دسته از اوراق که در بازار فرابورس معامله می‌شوند اوراقی هستند که امتیازشان به اشخاص دیگری تعلق دارد و صاحبان آن‌ها از قبل در بانک سپرده گذاری خود را انجام داده اند. شما می‌توانید این اوراق را خریداری کرده و صاحب امتیاز وام شوید، اما برای خرید اوراق بهادار بانک مسکن دو راه وجود دارد: شما هم خودتان می‌توانید به طور مستقیم این اوراق را تهیه کنید و هم می‌توانید خریدتان را بر عهده بانک بگذارید.

پنج تفاوت اوراق تسه بانک مسکن با تملی بانک ملی

مبلغ وام اوراق مسکن چقدر است؟

سقف وام اوراق در سال ۱۳۹۸ برای مجرد‌های تهرانی ۱۰۰ و برای زوجین ۲۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. این وام برای مجرد‌های ساکن مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان تعیین شده است وام اوراق در سایر شهر‌ها ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۲۰ میلیون تومان خواهد بود.


 
شرایط بازپرداخت وام اوراق

وام اوراق مسکن با زمان بازپرداخت اقساط ۱۲ ساله، ۱۷٫۵ درصد سود به همراه دارد این بازپرداخت به دو روش ساده و پلکانی انجام می‌شود. در بازپرداخت ساده، دریافت کننده وام به صورت ماهانه یک مبلغ ثابت را به بانک باز می‌گرداند؛ اما در روش پلکانی، مبلغ اقساط هرماه بیشتر از قبل خواهد بود.


پنج تفاوت اوراق تسه بانک مسکن با تملی بانک ملی

چطور با کمترین هزینه وام اوراق بگیریم؟

زمانی که اقدام به خرید اوراق می‌کنید حتما به تاریخ سررسید آن‌ها توجه داشته باشید. هرچه فاصله زمانی تا تاریخ انقضا بیشتر باشد، قیمت آن اوراق بیشتر خواهد شد پس اگر برای دریافت وام عجله دارید، بهتر است اوراقی را خریداری کنید که پنج تا شش ماه دیگر با تاریخ انقضای خود فاصله دارند. به این ترتیب شما فرصت کافی داشته و هزینه‌های پرداختی تان کاهش خواهد یافت.

پنج تفاوت اوراق تسه بانک مسکن با تملی بانک ملی
مدارک مورد نیاز برای دریافت وام خرید خانه

اصل و کپی از تمام صفحات سند مالکیت – پروانه ساختمانی۔ پایان کار ساختمانی – مبایعه نامه – کارت ملی و شناسنامه خریدار، فروشنده و وکیل – قبض برق ساختمان – وکالتنامه -بنچاق -اجاره نامه در صورت لزوم یا اوقافی بودن ملک – فرم درخواست تکمیل و امضا شده

پنج تفاوت اوراق تسه بانک مسکن با تملی بانک ملی

شعار سال، بااندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت پرشیابورس، کدخبر:-- ،persiabourse.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین