پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۶۱۷۷
تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۰
با اعمال افزایش تعرفه‌های گاز در کشور، مردم الیگودرز لرستان که از شهر‌های سردسیر کشور محسوب می‌شود با افزایشی چندین برابری در رقم گازبهای این ماه خانوار خود مواجه شدند. ظاهرا در شهرستان الیگودرز لرستان قضیه از قرار دیگری است و با اعمال این سیاست‌های جدید و تعرفه‌های جدید گازبهاء اکثر مشترکان گاز روستایی و شهری این شهرستان با صدور قبض‌های این ماه خود شوکه شده‌اند و قبض‌های گازی از مشترکان این شهرستان در فضای مجازی منتشر شده است که در نوع خود قابل تامل است.

شعار سال: با اعمال افزایش تعرفه‌های گاز در کشور، مردم الیگودرز لرستان که از شهر‌های سردسیر کشور محسوب می‌شود با افزایشی چندین برابری در رقم گازبهای این ماه خانوار خود مواجه شدند.

بر اساس جدول تعرفه جدید گاز پرمصرف‌ها در فصل سرد سال، قیمت گاز در سه پلکان اول یعنی مصارف متعارف هیچ‌گونه تغییری نخواهد کرد، نرخ تعرفه گاز در پلکان چهارم تا ششم ۳۰ درصد افزایش، قیمت تعرفه گاز در پله هفتم تا دهم ۵۰ درصد افزایش خواهد داشت و قیمت گاز در پله یازدهم و دوازدهم هم به ترتیب ۵۰۰۰ و ۶۰۰۰ تومان خواهد شد.

در اعمال سیاست‌های جدید مشترکین گاز خانگی در صورت کاهش مصرف، پاداش صرفه جویی نیز دریافت خواهند کرد و مطابق آن مشترکین خانگی که مصرف گاز آن‌ها در ماه‌های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه‌جویی معادل سه واحد درصد در گازب‌های صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف ۴۵ درصد گازب‌ها در صورتحساب آن‌ها اعمال خواهد شد.

اما ظاهرا در شهرستان الیگودرز لرستان قضیه از قرار دیگری است و با اعمال این سیاست‌های جدید و تعرفه‌های جدید گازبهاء اکثر مشترکان گاز روستایی و شهری این شهرستان با صدور قبض‌های این ماه خود شوکه شده‌اند و قبض‌های گازی از مشترکان این شهرستان در فضای مجازی منتشر شده است که در نوع خود قابل تامل است.

قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید! دادستان، فعلا الگیودرز و ازنا پرداخت نکنند

صدور گازبها‌های غیرمتعارف با مصارف مشابه

برخی از مشترکان این شهرستان معتقدند که در ماه قبل نیز مصرفی مشابه همین سقف مصرف این ماه داشته اند، اما رقم‌های گازب‌های غیرمتعارف و چندین برابری برای آن‌ها صادر شده است که با تعرفه‌های گازب‌های منتشر شده شرکت گاز همخوانی ندارد.

شهروندان الیگودرزی معتقدند که هزینه گاز بهاء در این شهرستان محله با محله و خیابان با خیابان و کوچه با کوچه و حتی همسایه با همسایه و طبقه با طبقه دیگر متفاوت است بگونه‌ای که در یک محله‌ای ۹۲۱ مترمکعب را ۷۷۵ هزار تومان و در محله‌ای دیگر ۱۱۵۰ متر مکعب را ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان محاسبه کرده اند و همه این‌ها در محاسبات برایشان منجر به ایجاد سوالاتی مبهم شده است.

یک شهروند الیگودرزی ساکن روستای گورچی به نام مجتبی صالحی می‌گوید که در روستا از کرسی برای گرم کردن منزل خود استفاده می‌کنند و تنها یک بخاری کوچک در یکی از اتاق‌های خانه روستایی کوچک خود دارند که در ماه‌های قبل تعرفه گاز صادر شده برای آن‌ها رقمی در حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان بوده، اما این ماه به ۲۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش یافته است.

قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید! دادستان، فعلا الگیودرز و ازنا پرداخت نکنند

افزایش نامتعارف گاز‌های خانواده دارای معلول

حمید تاج میری شهروند الیگودرزی دیگری است که ساکن شهر، مستاجر است و دارای یک فرزند معلول نیز می‌باشد و طبق تخفیفات در نظر گرفته شده برای خانوار‌های تحت پوشش باید از تخفیفی حداقل ۵۰ درصدی برخوردار باشد.

در ماه‌های پیشین خانواده ۴ نفره تاج میری گازب‌هایی حدودا ۱۵۰ هزار تومانی داشته اند که با اعمال تعرفه‌های جدید این ماه با گازب‌های ۳ میلیون و ۴۹۴ هزار تومانی مواجه شده‌اند که در نوع خود یک رکورد است.

ایمان خسروی فرماندار الیگودرز در گفتگو با تسنیم با اشاره به وجود حدود ۵۱ هزار مشترک گاز شهری، روستایی و صنعتی در شهرستان الیگودرز، اظهار داشت: با اعمال تعرفه‌های جدید گاز در کشور و به تبع آن در استان و شهرستان، برخی از مشترکان گاز شهرستان با افزایش چندبرابری در تعرفه‌های گازب‌های خود مواجه شدند.

قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید! دادستان، فعلا الگیودرز و ازنا پرداخت نکنند

مراجعات متعدد مردم به فرمانداری و دفتر امام جمعه

وی با اشاره به مراجعات متعدد شهروندان الیگودرزی به این فرمانداری و دفتر امام جمعه در پی افزایش گازبهاء، افزود: ما طبق وظیفه‌ای که در این راستا برعهده داریم اعتراض خود را به تعرفه‌های صادر شده به شرکت گاز لرستان اعلام کرده ایم.

خسروی بیان کرد: البته شرکت گاز موظف بوده است پیش از اعمال تعرفه ها، از طریق پیامک به تمامی مشترکان گاز اعلام نماید که در مصرف خود اقدامات صرفه جویانه را بکار گیرند تا با افزایش چندبرابری گازب‌های خانوار مواجه نشوند، اما ظاهرا تنها به ارسال پیامک برای مشترکان پرمصرف خود اکتفاء کرده است.

وی تصریح کرد: الیگودرز از مناطق سردسیر استان لرستان محسوب می‌شود و در دی ماه امسال به دلیل بارش برف با سرمای بی سابقه‌ای مواجه شد و افزایش مصرف مشترکان نیز به دلیل افزایش برودت هوا بوده و شایسته نیست که گازب‌های این مردم با شهر‌های گرمسیری یکسان لحاظ شود.

قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید! دادستان، فعلا الگیودرز و ازنا پرداخت نکنند

صدور ۹ هزار پیامک هشدار دهنده به مشترکان پرمصرف لرستان

وی افزود: هرچند در قالب تقسیط مشترکان می‌توانند گازب‌های خود را پرداخت کنند، اما امیدوار هستیم که با توجه به اعمال تعرفه‌های جدید درخصوص مناطق سردنشین تدبیر جدیدی اندیشیده شود چرا که غالب مردم از طبقه متوسط جامعه هستند و توان پرداخت چنین رقم‌هایی را ندارند.

کرم گودرزی مدیرعامل شرکت گاز لرستان با اشاره به اینکه تعرفه‌های جدید اعمال شده گازبهاء به صورت کشوری اعمال شده و از اختیار استان خارج است، اظهار داشت: در استان لرستان ۶۰۰ هزار مشترک گاز شهری، روستایی و صنعتی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه افزایش چندبرابری تعرفه گازب‌ها مربوط به مشترکان پرمصرف شرکت گاز بوده است، افزود: ۲ ماه قبل از اعمال تعرفه‌های جدید، ما اقدام به شناسایی مشترکان پرمصرف در استان کردیم که در این راستا حدود ۹ هزار مشترک پرمصرف شناسایی و طی ۲ مرحله برای آن‌ها از طریق پیامک هشدار‌های صرفه جویانه لازم صادر شد.

قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید! دادستان، فعلا الگیودرز و ازنا پرداخت نکنند
اعتراض نماینده الیگودرز به تعرفه‌های صادر شده در الیگودرز

گودرزی با اشاره به اینکه هزینه‌های دریافت شده گازبهاء مشترکان به حساب خزانه دولت واریز می‌شود، عنوان کرد: اغلب کسانی که گازبهایشان با افزایش چندبرابری روبرو شده است دارای خانه‌های بزرگ بوده و غالبا صاحبان باغ ویلا و استخر و... هستند و سابق بر این هم جزو مشترکان پرمصرف بوده اند.

وی افزود: چنانچه مشترکی غیر از موارد گفته شده به تعرفه خود اعتراض داشته باشد جهت رفع هرنوع ابهامی می‌تواند به شرکت گاز مراجعه و اعتراض خود را اعلام نماید تا رسیدگی‌های لازم صورت گیرد.

محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی نیز در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در روز چهارم بهمن ماه با اعلام اعتراض نسبت به افزایش قیمت گاز بدون اطلاع رسانی مناسب به مشترکان، گفت: این امر باعث ایجاد نارضایتی در بین مردم مناطق سردسیر شده است.

قبض گاز مردم الیگودرز به ۱۲ میلیون تومان رسید! دادستان، فعلا الگیودرز و ازنا پرداخت نکنند
وی افزود: تقاضای عدم دریافت مابه التفاوت قبض اولین دوره مشترکین را داریم تا مشترکین خود را با شرایط جدید تطبیق دهند و حداکثر همراهی را در صرفه جویی مصرف گاز داشته باشند.


جزئیات افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها

مجید چگنی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز از افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها از ۱۶ آذر خبر داده و گفته بود: مشترکین خانگی که مصرف گاز آن‌ها در ماه‌های سرد سال نسبت به دوره مشابه سال قبل کمتر شود، به ازای هر یک واحد درصد کاهش، مشمول تخفیف یا همان پاداش صرفه‌جویی معادل سه واحد درصد در گازب‌های صورتحساب همان دوره خواهند شد که این تخفیف تا سقف ۴۵ درصد گازب‌ها در صورتحساب آن‌ها اعمال خواهد شد.

وی تاکید کرد: مشترکینی که در ماه‌های بسیار سرد سال، مصارف آن‌ها حداکثر ۷۰ درصد الگوی متعارف مصرف (سقف پله سه جدول پلکانی) باشد، گازب‌های آن‌ها صد در صد رایگان خواهد بود. بر همین اساس، گازب‌های مشترکینی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند و مصرف آن‌ها در حد متعارف است (سقف مصرف مجاز پله سه در هر اقلیم)، رایگان خواهد بود، ولی در عین حال، مشترکین عادی و حتی مشترکین کمیته امداد و سازمان بهزیستی اگر از این سقف مصرف، عبور کنند، حجم مازاد مصرف آن‌ها مشمول پرداخت تعرفه‌های پلکانی خواهد شد.

شایان ذکر است، بر اساس مصوبه ابلاغی، مصرف متعارف در پلکان اول تا سوم اقلیم سه (بیش از ۵۰ درصد مشترکین در این اقلیم قرار دارند)، به ترتیب، ۱۷۵، ۲۵۰ و ۳۲۵ مترمکعب به ازای هر واحد مسکونی در ماه است و محاسبه گازب‌های پلکان اول تا سوم بدون افزایش نسبت به قبل و مشابه سنوات گذشته می‌باشد.

پله‌های چهارم به بعد که با افزایش تعرفه روبرو خواهند شد، به این صورت است که پلکان ۴، ۵ و ۶، افزایش ۳۰ درصدی نسبت به تعرفه سال قبل، پلکان ۷، ۸، ۹ و ۱۰ افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال گذشته و پلکان ۱۱ و ۱۲ که بسیار پرمصرف هستند، به ترتیب، به ازاء هر مترمکعب ۵ و ۶ هزار تومان محاسبه خواهد شد؛ اما این افزایش تعرفه گازب‌ها به‌صورت پلکانی و تعرفه هر پله به‌ازای مازاد مصرف پله‌های قبلی محاسبه می‌شود، ضمن آن که این محاسبات از ۱۶ آذرماه به بعد اجرایی و تا پیش از آن، با همان نرخ مصوب قبلی محاسبه خواهد شد.

به نظر می‌رسد که باید تعرفه گاز مناطق سرد نشین لرستان با مناطق گرمسیری تفاوتی داشته باشد چرا که در ایام سرد و یخبندان مصرف برخی از شهر‌ها قابل مقایسه با دیگر مناطق نیست و این امر مستلزم مصوبه مجلس شورای اسلامی یا لایحه دولت است و نمایندگان و مسئولان ارشد استان با توجه به اعمال تعرفه‌های جدید لازم است که این امر را از مراجع بالا مطالبه کنند.

دادستان خرم‌آ‌باد: مردم ازنا و الیگودرز فعلاً قبض‌های گاز نجومی را پرداخت نکنند

داریوش شاهون‌وند دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان در واکنش به این موضوع اظهار داشت: طی چند روز اخیر شاهد افزایش نجومی قیمت گاز در برخی شهرستان‌های سردسیر لرستان بودیم؛ در سفر به شهرستان ازنا رسیدگی به افزایش بی‌رویه قبض‌های گاز برخی شهروندان الیگودرزی و ازنایی را به طور ویژه در دستور کار قرار دادیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان با بیان اینکه متاسفانه رقم قبض‌های گاز در شهرستان‌های ازنا و الیگودرز که از مناطق سردسیر استان محسوب می‌شوند بسیار عجیب و میلیونی بود، بیان کرد: پس از بررسی‌های ویژه شاهد بودیم مصرف برخی خانواده در ماه‌های قبل بعضا کمتر از ۵۰ هزار تومان بوده است، ولی در قبض جدید ۱۰ میلیون و یا بیشتر بود؛ در یکی از موارد یک پیرزن با یک بخاری قبض گازش چند میلیون محاسبه شده بود.

وی با بیان اینکه علی‌رغم اینکه افزایش تعرفه گاز مصوبه هیئت وزیران بوده است، تصریح کرد: در جلسه‌ای با مدیرعامل شرکت گاز لرستان و مکاتبات انجام شده از طریق تهران، پرداخت قبض‌های نجومی متوقف شد و مردم ازنا و الیگودرز فعلاً قبض‌های گاز نجومی را پرداخت نکنند چرا که این افزایش تعرفه قبض‌های گاز سبب تنش بسیار جدی در استان شده بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری عرشه آنلاین، تاریخ انتشار:۶ بهمن ۱۴۰۱، کدخبر: 68756، www.arshehonline.com/ و خبرگزاری تسنیم، کدخبر:2843370

اخبار مرتبط
برچسب ها: قبض گاز نجومی ، اعمال افزایش تعرفه‌های گاز در کشور ، افزایش تعرفه‌های گاز ، افزایشی چندین برابری رقم گازبهای مردم الیگودرز ، افزایش گازبهای خانگی الیگودرز ، تعرفه گاز شهر الیگودرز ، تفاوت تعرفه گاز مناطق سرد نشین لرستان با مناطق گرمسیری ، تفاوت تعرفه گاز مناطق ردنشین با مناطق گرمسیری ، جدول تعرفه جدید گاز پرمصرف‌ها در فصل سرد سال ، قیمت گاز در سه پلکان اول ، نرخ تعرفه گاز در پلکان چهارم تا ششم ، قیمت تعرفه گاز در پله هفتم تا دهم ، قیمت گاز در پله یازدهم و دوازدهم ، اعمال سیاست‌های جدید مشترکین گاز خانگی در صورت کاهش مصرف ، سیاست‌های جدید مشترکین گاز خانگی در صورت کاهش مصرف ، پاداش صرفه جویی مشترکین گاز خانگی ، صدور گازبها‌های غیرمتعارف با مصارف مشابه ، گازبهاهای غیر متعارف ، افزایش نامتعارف گاز‌های خانواده دارای معلول ، قبض گاز مردم الیگودرز ، صدور ۹ هزار پیامک هشدار دهنده به مشترکان پرمصرف لرستان ، اعتراض نماینده الیگودرز به تعرفه‌های صادر شده گاز در الیگودرز ، جزئیات افزایش تعرفه گاز پرمصرف‌ها ، مجید چگنی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ، تعرفه گاز پرمصرف‌ها ، تعرفه گاز مناطق سرد نشین لرستان ، تعرفه‌های جدید گازبها اکثر مشترکان گاز روستایی و شهری ، داریوش شاهون‌وند دادستان عمومی و انقلاب مرکز لرستان
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین