پایگاه تحلیلی خبری شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۳۸۸۶۵۸
تاریخ انتشار : ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷
چند سال پیش در گوش کر و مغز معیوب مدیران مرتبط در وزارت جهادکشاورزی و صمت هشدارهای ما فرو نرفت. گفتیم که هفت برند که منشا پشت گرده بعضی از انها یکی هم هست، دارندبا همدستی و بعد از خرید حجم بالایی از برنج، برنج شمال را وارد فاز افزایش قیمت دیوانه وار می کنند. برنج از دست کشاورز با قیمت پائین حدود 35 تومان خارج شده و واردفاز افزایش قیمت گردید. اما آقایان نشنیدند. شاید هم شنیدند و منافع و شاید تطمیع شدگی اجازه واکنش نداد. سال بعد هشدار دادیم که با داستان سال 1399،در سال 1400 هرکشاورز خود تبدیل به یک محتکر شده و خرده فروشی مرحله ای جای فروش عمده را می گیرد که ملاحظه کردید تحقق یافت. حال در خصوص انجمن حمایتی هشدار می دهیم. منفعت این کارها برای کشاورز نیست، برای ان واسطه ها و کارتل هایی است که سود خود را دنباله گیری می کنند.

شعارسال: برخی شالی‌کاران شمالی اخیراً از تشکیل انجمنی در حوزه برنج خبر داده‌اند که نام برخی واردکنندگان این محصول در آن دیده می‌شود. آن‌ها با تشکیل این انجمن در حال خرید گسترده محصولاتی هستند که سال گذشته خریداری برای آن‌ها وجود نداشت و وعده می‌دهند که به‌زودی قیمت برنج را بالا ببرند. آیا باز هم قرار است احتکار برنج صورت بگیرد و این انجمن با تجارت مشکوک خود موج جدید گرانی کالاهای اساسی را به وجود آورد؟

تله گذاری انجمنی نوپا مثلا حمایتی برای افزایش قیمت برنج شمال؟

به هر ترتیب برنج به‌عنوان مهم‌ترین غذای مرسوم ایرانی‌ها، جایگاه مهمی در سفره مردم دارد و در نوسانات بازار، كالايى است كه در زندگی یومیه، سبد غذایی و حتی قیمت سایر کالاهای اساسی تاثیر می‌گذارد. در این بین فروشندگان و کشاورزان به نوعی مهم‌ترین نقش را در زنجیره تولید و عرضه محصول ایفا می‌کنند. اما از شمال کشور که خطه اصلی کشت برنج است، اخبار چندان خوبی در خصوص فعاليت‌هاى اين حوزه به گوش نمی‌رسد.

ازجمله آنکه بخش قابل توجهى از كشاورزان، سال گذشته موفق به فروش برنج توليدى خود نشدند. در همین زمینه مرتضی رمضان‌نیا، از تولیدکنندگان برنج بابل، درباره اوضاع فعلی اين بازار در شمال کشور گفت: اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر رخ داده، شرایط متفاوتی در بازار برنج رقم زده است. مشکل اول این بود که بخشی از برنج تولیدی به فروش نرفت؛ اما اخيرا اقداماتى جهت خريد برنج‌ها آغاز شده كه بسیار عجيب و مشکوک است.

*ماجرای مشکوک در بازار برنج شمال

او درباره دلیل تعجب خود توضیح داد: اخیراً عده‌ای تشکیلاتی راه انداخته‌اند و در حال جمع‌آوری و خرید برنج‌هایی هستند که سال گذشته روی دست کشاورزان ماند. این در حالی است که برنج ایرانی آنقدر منفعت ندارد که شخصی برای آن تشکیلات به وجود آورد، ویزیتور و پرسنل استخدام کند و انبارهای خود را مملو از برنج سازد.

وی افزود: همین حالا در سیستان و بلوچستان که صدها کیلومتر با شمال کشور فاصله دارد همه مردم می‌دانند که قیمت برنج چقدر است. شما نمی‌توانید برنج طارمی که به هر کیلو از آن ۸۰ هزار تومان فروش می‌رود را در سیستان و بلوچستان ۱۰۰ هزار تومان بفروشید. این اتفاق فقط با شلوغ‌کاری و روش‌های غیرمتعارف امکان‌پذیر است. به همین دلیل هم می‌گویم که به نظرم خریداران اهداف دیگری در سر دارند و باید در آینده دید که چه اتفاقی رخ خواهد داد.

رمضان‌نیا درباره هویت اشخاصی که این تجارت مشکوک را راه انداخته‌اند، بیان کرد: اخیرا یک مجموعه که نام خود را انجمن حمایتی هم گذاشته، راه‌اندازی شده است. افرادی که این انجمن را تاسیس کرده‌اند از گذشته به فروش برنج خارجی مشغول بودند. در واقع همه این آقایان واردکننده هستند. حال سوال اصلی اینجا مطرح می‌شود که چطور شده این افراد ناگهان به فکر این صنعت و تولیدکننده افتاده‌اند؟

*تله‌گذاری در بازار برنج!

این فعال صنعت برنج درباره دلیل این کار از سوی واردکننده‌ها نیز گفت: ادعای آن‌ها، این است که در عرض ۱۰ روز می‌خواهیم فلان قدر قیمت برنج را افزایش دهیم. اين صحبت‌ها مشكوك است. تجارت برنج مانند تمام فعاليت‌های اقتصادى دیگر پیرو قاعده عرضه و تقاضاست. وقتی تقاضایی وجود نداشته باشد، شما چگونه می‌خواهید به قول خودتان قیمت برنج را بالا بکشید؟ به جز اینکه تمام برنج بازار را از شالی‌کار و فروشنده بخرید، جمع‌آوری کنید و پس از احتکار برای آن قیمت تعیین کنید. راه دیگری وجود ندارد که بشود به این نتیجه رسید.

او درباره چگونگی حمایت همزمان از تولیدکننده و واردکننده عنوان کرد: مگر می‌شود هم از تولید داخلی حمایت کرد و هم از واردات برنج خارجی؟ مطمئناً اهداف دیگری وجود دارد که ما را هم نگران کرده است. از روزی که این افراد در شمال کشور جلسه گذاشتند مشخص شد اهداف دیگری در این مجموعه پنهان شده که باید به آن توجه داشته باشیم.

رمضان‌نیا اضافه کرد: آن‌ها حتی به مسئولانِ استانی مازندران تعهد دادند که برنج‌های در انبارمانده را از برنج‌کاران بخرند. طبيعتا مسئولان هم نمی‌خواهند برنج در دست کشاورزش بماند و فروش نرود. اکنون اعضای این انجمن اعلام کرده‌اند که تمام این برنج‌ها را می‌خرند. نکته جالب توجه آنکه سه نرخ هم برای این معامله اعلام کرده‌اند که مطمئن هستم با این اعداد و ارقام هيچ كس راضی نمی‌شود حتی برنج در انبار مانده را بفروشد. درواقع می‌خواهند برنج را به قیمت ارزان بخرند تا در فروشگاه‌های خودشان به قیمت روز بفروشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تقریبا ۳۳۰ کارخانه شالیکوبی در بابل فعالیت دارند که اینگونه که آقایان تصمیم گرفته‌اند، همگی باید تعطیل شوند؛ پس تکلیف معاش و خانواده آنها چه می‌شود؟ قطعاً تولیدکنندگان و شالی‌کاران در منطقه این روند را نمی‌پذیرند. درخواست ما این است که بررسی و دقت بیشتری در مورد این افراد و فعالیت‌هایشان وجود داشته باشد؛ چراکه چرخه اقتصاد برنج با اینگونه اقدامات آسیب می‌بیند و در منطقه می‌تواند مشکل‌ساز شود.

با توجه به این اظهارات به نظر می‌رسد تجارت مشکوک برنج در شمال ایران شکل گرفته است. از این رو از وزارت جهاد کشاورزی انتظار می‌رود سریع‌تر به این ماجرا ورود پیدا کند و قبل از اینکه ضربه‌ای سنگین به تولید و کشاورزی کشور وارد شود، در مقابل ادامه این روند بایستد.

سایت تحلیلی خبری شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت تجارت نیوز، تاریخ انتشار: 26اردیبهشت1402، کدخبر: -، tejaratnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین