پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 06
کد خبر: ۳۹۲۸۲۳
تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۶
پایگاه تحلیلی خبری شعار سال بعنوان یکی از معدود رسانه های نقد کننده طرح سر تا به پا مسئله دار و کم خاصیت ترافیک است که سال های سال در این عرصه نقد و نظر ارایه داده و در عین حال بسیار هم متاسف از محافظه کاری عموما منفعت اندیشانه جماعت بالایی از همکاران رسانه ای خود و وکلای محترم است. گویا با گرفتن و ارایه چند طرح ترافیک، قلم و لب و دهان شان را دوخته اند؟ چرا کسی نمی پرسد اثرگذاری طرح ترافیک کجاست؟ پول جرایم کجا صرف می شود؟ چرا باید هزینه بالای آلایندگی خودروهای سنگین و ناوگان حمل و نقل عمومی فرسود و موتورسیکلت ها آلوده ساز کاربراتوری را از خودروهای سواری انهم ساکنین محدوده طرح ترافیک بگیرند؟ مدیرعامل معاینه فنی خودروهای تهران بیان داشته است که ۵۱ درصد از خودروهای سنگین مراجعه‌کننده به مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای نقص فنی بودند.سهم منابع متحرک در انتشار سالانه آلاینده‌های گازی ۸۳ درصد و در تولید ذرات معلق ۶۱ درصد است. از سهم آلاینده‌های گازی، خودروهای سواری با سهم ۳۷.۸ درصد رتبه نخست و موتورسیکلت‌ها با ۲۱.۳ درصد رتبه دوم را دارند.چرا کسی به این حجم پلشتی و بی عدالتی فریاد نمی زد، چرا کسی نمی پرسد که پرداخت جریمه برای خروج از طرح برای چیست؟ چرا لال شده ایم؟ زنده باد آیه ۱۱سوره رعد و بچشید و بکشید آنچه را که لیافت جماعت خاموش است. معاونت حمل و نقل شهرداری تهران ، رئیس کارگروه حمل و نقل شورای شهر را به مناظره دانشگاهی یا کرسی آزاد اندیشی دعوت می کنیم. غیرت کاری دارد ، پذیرای دعوت ما باشید. البته اگر جیفه دنیا اجازه شنیدن به بعضی هایتان بدهد. به روایت قرآن ، بر بعضی از جوارح تان مهر زده اند. سربسته عرض شد و مخاطب خاص نداریم.

شعارسال: زمانی فقط تهران، شهر آلوده ایران بود؛ البته آلودگی هوا شاید در شهر‌های بزرگتر هم وجود داشت، اما هرگز به اندازه پایتخت نبود و به جایی نمی‌رسید که مدرسه‌ها را تعطیل کنند؛ یا اینکه بگویند شرایط هوا برای گروه‌های حساس، ناسالم است، اما اکنون بیشتر شهر‌های ایران دارای هوای آلوده شده اند شاید تا چند سال گذشته کلان شهر‌ها آلوده‌تر بود، اما الان شهر‌های کوچک هم در زمره شهر‌هایی با آلودگی بالا شناخته می‌شوند و به نظر می‌رسد هر ساله بر تعداد شهر‌های آلوده در زمستان افزوده می‌شود. شاید روزی هم برسد که هوای روستا‌ها هم دیگر پاک نباشد! به راستی چگونه است که مسولان از پس این معضل کلان نمی‌توانند بر آیند و آنچه را که جزو حداقل‌های حقوق شهروندی است ادا کنند؟

آژیر قرمز برای آلودگی هوا + کارکرد دکلان بی خاصیت طرح ترافیک کجاست؟ خوش وضعیتی است که پول می دهیم و لالیم؟

هشدار هواشناسی نسبت به تشدید آلودگی هوای ۵ کلانشهر؛ از تردد غیرضروری خودداری کنید

سازمان هواشناسی نسبت به تشدید آلودگی هوای پنج کلانشهر هشدار داد و بر خودداری از تاکید تردد غیرضروری برای تمام گروه‌ها تاکید کرد. سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ آورده است: تشدید کاهش کیفیت هواسه‌شنبه (۲۳ آبان‌ماه) در تهران، کرج، اراک، اصفهان و اهواز، چهارشنبه و صبح پنجشنبه (۲۴ و ۲۵ آبان‌ماه) در تهران، کرج و اراک پیش‌بینی می‌شود. در این وضعیت جوی افزایش شاخص‌های آلودگی هوا و غلظت آلاینده‌ها، کاهش کیفیت وضع هوا در حد ناسالم و در صورت عدم مهار منابع آلاینده ثابت و متحرک به‌ویژه در مناطق پرتردد تا حد بسیار ناسالم دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به کاهش تردد خودرو‌ها و کنترل فعالیت واحد‌های صنعتی، مدیریت منابع آلاینده، تاکید بر خودداری از تردد غیرضروری برای تمام گروه‌ها، پرهیز از فعالیت فیزیکی و ورزشی در فضای باز، اتخاذ تدابیر مدیریتی لازم برای جلوگیری از افزایش غلظت آلاینده‌ها تا حد بسیار ناسالم توصیه می‌شود. در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

تعطیلی اصفهان و برخی شهر‌های این استان

کار آلودگی هوا در اصفهان به جایی رسیده که روز ۲۳ آبان نه تنها مدارس و دانشگاه‌های این کلانشهر بلکه برخی شهر‌های این استان هم به تعطیلی کشیده شده است. خمینی شهر، فلاورجان، شاهین شهر، زرین شهر، مبارکه، نجف آباد، پیربکران، فولادشهر، برخوار و سجزی شهر‌های استان اصفهان به شمار می‌آید که کلاس‌های دانشگاه و همه مقاطع تحصیلی آموزش و پرورش بسته است. فقط خوش بحال دانشجویان و دانش آموزان به ویژه آن دسته از عزیزانی که امروز در این شهر‌ها و سایر شهر‌های مشابه امتحان داشتند.

منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان، اعلام کرده، تداوم پایداری و سکون مطلق جو همچنان اصفهان و چند شهرستان را دربر گرفته است و ابرناکی شدن و افزایش غلظت آلاینده‌ها را به همراه دارد. براساس هشدار اداره کل هواشناسی استان اصفهان، شرایط پایداری جوی و انباشت غلظت آلاینده‌های هوا همراه با کاهش کیفیت هوا تا اواخر وقت چهارشنبه در کلانشهر اصفهان و مناطق صنعتی استان تداوم دارد.

مدارس برخی شهر‌های خوزستان روز سه‌شنبه غیرحضوری شد

از جمله دسته گل‌های آلودگی هوا می‌تواند غیرحضوری شدن امروز کلاس‌های درس برای دانش آموزان برخی شهر‌های خوزستان باشد. کارگروه اضطرار آلودگی هوای خوزستان همه مدارس شهر‌های اهواز، کارون و باوی را در نوبت صبح و عصر سه‌شنبه غیرحضوری اعلام کرد. آخرین داده‌های سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان می‌دهد، هوای هشت شهر خوزستان روز سه‌شنبه در وضعیت قرمز یا ناسالم قرار دارد. براساس اعلام سامانه پایش کیفی هوای کشور، در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۹ صبح امروز براساس اندازه‌گیری ذرات معلق با اندازه ۲.۵ میکرون، ایستگاه‌های شهر اهواز شامل استانداری، حفاری، نیوساید، پادادشهر، اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان و پست برق به ترتیب با شاخص‌های ۱۵۴، ۱۸۳، ۱۷۸، ۱۸۱، ۱۶۸، ۱۸۴، اندیمشک ۱۵۴، خرمشهر ۱۶۵، دزفول ۱۵۶، سوسنگرد ۱۶۱، شوشتر ۱۷۳، ماهشهر ۱۶۹ و هندیجان ۱۵۶ میکروگرم بر مترمکعب در وضعیت ناسالم یا قرمز قرار دارد.

هوای بجنورد برای گروه‌های حساس ناسالم شد

چه کسی فکر می‌کرد روزی از بجنورد (خراسان شمالی) خبر برسد که هوای آلوده‌ای دارد؟! اما این روز فرا رسیده است و وقتی می‌گوییم، تهران دیگر تنها منطقه آلوده کشور نیست، دروغ نگفته ایم.

به گفته «جواد عمار لو» کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، کیفیت هوای بجنورد امروز (سه شنبه) با شاخص ۱۱۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گرفت. به گفته عمارلو، افزایش گرد و غبار و ریزگرد‌ها در آسمان بجنورد سبب شد تا کیفیت هوا امروز در مرکز استان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار گیرد. البته برای بجنورد این مشکل را هم آورده اند که کاسه‌ای است یعنی در گودی واقع شده است. به عبارت دیگر، کاسه‌ای بودن شهر بجنورد و وارونگی هوا سدی در برابر رفع آلودگی هوا است از این رو باید اقدامات پیشگیرانه مورد توجه باشد.

قابل توجه هموطنان تهران نشین که این شهر هم در کاسه یا در گودی واقع شده است

دیگر آنکه رسانه، آلودگی هوای مناطق دیگر را هم گزارش داده‌اند. مثل خبری که از اراک و شازند رسیده است مبنی بر اینکه آلاینده‌های هوای اراک و شازند فراتر از استاندارد‌های زیست محیطی است. اراک که اصلا یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است و از ابتدای امسال تاکنون ۸۹ روز ناسالم در کارنامه خود به ثبت رسانده است. خبرنگاران از همدان زیبا هم خبر آورده‌اند که هوایش را داشته باشیم چرا که همدان برای گروه‌های سنی حساس ناسالم شده است. همچنین از قلب خراسان رضوی خبر آمده است این چنین: هوای کلانشهر مشهد برای سومین روز پیاپی آلوده است.

کیفیت هوای تهران «قرمز» شد

در حالی میانگین کیفیت هوای تهران هم‌اکنون ۱۵۱ و در شرایط ناسالم است که داده‌های ۱۵ ایستگاه در وضعیت قرمز قرار دارد. براساس آخرین اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هم‌اکنون کیفیت هوای ایستگاه‌های شریف (منطقه ۲)، شهرداری منطقه ۲، پیروزی (منطقه ۱۳)، تربیت مدرس (منطقه ۶)، ستاد بحران (منطقه ۷)، شهرداری منطقه ۱۱، پارک شکوفه (منطقه ۱۴)، شهرداری منطقه ۱۵، پارک سلامت (منطقه ۱۷)، شادآباد (منطقه ۱۸)، پارک قائم (منطقه ۱۸) شهرداری منطقه ۱۹، فرمانداری شهر ری (منطقه ۲۰)، شهرداری منطقه ۲۱، شهرک چشمه (منطقه ۲۲ در وضعیت ناسالم قرار دارد. کیفیت هوای ایستگاه‌های اقدسیه (منطقه ۱)، سوهانک (منطقه ۱)، دانشگاه شهید بهشتی (منطقه ۱)، پونک، شهرداری منطقه ۴، دانشگاه علم وصنعت (منطقه ۴)، دانشگاه تهران (منطقه ۶)، گلبرگ (منطقه ۸)، میدان فتح (منطقه ۹)، پارک رازی (منطقه ۱۱)، میدان امام خمینی (منطقه ۱۲)، اتوبان شهید محلاتی (منطقه ۱۴)، مسعودیه (منطقه ۱۵)، شهر ری (منطقه ۲۰)، شهرداری منطقه ۲۲ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد. کیفیت هوا در ایستگاه‌های پاسداران (منطقه ۳) و ژئوفیزیک (منطقه ۶) در وضعیت قابل قبول قرار دارد. در این میان ایستگاه شادآباد با شاخص ۱۷۰ آلوده‌ترین ایستگاه سنجش کیفیت هوای تهران است.

اخبار ضد و نقیض از دورکاری کارمندان در تهران

در حالی که بر اساس تصمیم کارگروه مواقع اضطرار آلودگی هوای تهران، یک سوم از کارکنان کلیه دستگاه‌های اجرایی ۲۴ آبان‌ماه می‌توانند از دورکاری استفاده کنند، روز قبل از طرف استانداری اعلام شد که دورکاری کارکنان دستگاه‌های اجرایی تهران لغو شد و استانداری تهران اعلام کرده: تمام کارکنان دستگاه‌های اجرایی فردا باید در محل کار حاضر شوند. به نظر می‌رسد دستگاه‌های اجرایی نیز به نوعی در مواجه با معضل آلودگی هوا در سردرگمی به سر می‌برند!

انتقاد عضو شورا از اجرا نشدن طرح «کهاب» برای مقابله با آلودگی هوا: چرا باید به این راحتی از سلامت مردم بگذریم؟

قبل از هرچیز بهتر است «طرح کهاب» را تعریف کنیم. «طرح کهاب»، طرحی برای صرفه‌جویی اقتصادی در مصرف سوخت که با اهداف زیست‌محیطی پایه‌گذاری شده است، کهاب، سرنام عبارت «کاهش، هدایت، انتقال و بازیافت بخار بنزین» است. هدف اصلی این طرح کاهش از دست رفتن بخار بنزین در مراحل مختلف سوختگیری است».

«مهدی پیرهادی» رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران در جلسه امروزشورا مدعی است: شورا و شهرداری در بحث مقابله با آلودگی هوا وظایف خود را انجام داده‌اند، اما مسوول عدم اجرای طرح «کهاب» توسط وزارتخانه‌ها و دیگر نهاد‌های متولی نیستند.

وی با بیان اینکه از چند سال قبل قرار است طرح کهاب اجرایی شود، اظهار کرده است: سوال من این است که آیا وزارت نفت پول اجرای این طرح را ندارد؟ مگر سلامت مردم شوخی است؟ چرا قوه قضاییه موضوع را پیگیری نمی‌کند؟ چرا باید به این راحتی از سلامت مردم بگذریم؟

به گفته این عضو شورای شهر تهران، ذرات آلاینده کمتر از ۲.۵ میکرون دلیل آلایندگی است که ناشی از تردد وسایل نقلیه سنگین و فرسوده در پایتخت است وقتی خودرو‌های فرسوده خارج نشوند آلودگی هوا پابرجا می‌ماند از سویی دیگر تا وقتی تردد خودرو‌های فاقد معاینه فنی و عدم استفاده از فیلتر‌های جاذب دوده را شاهد باشیم، این آلودگی هم ادامه دارد. پیرهادی به وضعیت صنایع و کارخانجات سیمان هم اشاره کرده و از عملکرد وزارت صمت انتقاد کرده و از سازمان استاندارد هم انتظاراتی دارد.

مازوت و گازوییل می‌سوزانند

یکی از عوامل مهم آلودگی‌های هوا می‌تواند مصرف مازوت و گازوییل (مازوت و گازوئیل سوخت مایع به شمار می‌آید) در نیروگاه‌ها باشد. البته برخی می‌گویند «مازوت نمی‌سوزانیم» ما هم دلمان می‌خواهد این ادعا را باور کنیم، اما واقعیت چیز دیگری است.

سخن آخر اینکه آلودگی هوا چند وجهی است و عوامل مختلف دارد و نمی‌توان بروز آن را بر عهده عامل مثلا خودرو‌های فرسوده گذاشت. همچنین رفع آلودگی هوا با مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط و همکاری بین بخشی صورت می‌گیرد. اما مساله اینجاست که سال‌های سال می‌گذرد و آلودگی هوا نه تنها کم نشده بلکه بیشتر شده و به سایر مناطق کشور هم سرایت کرده است. لازم به ذکر است رنگ سال ۲۰۲۴ «هلویی» معرفی شده است که در گروه رنگ‌های نارنجی قرار می‌گیرد. رنگ نارنجی بسیار زیباست، اما نه عنوان هشداری برای هوای آلوده.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت ابتکار، تاریخ انتشار: 24آبان1402، کدخبر: 18814، ebtekarnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین