پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 06
کد خبر: ۳۹۲۸۳۴
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۲
محسن حاجی میرزایی وزیر اسبق آموزش و پرورش مدعی است که بزرگترین فرصت سوزی جامعه ما در تعلیم و تربیت اتفاق افتاده است چراکه ما از ظرفیت این نهاد به درستی استفاده نکرده‌ایم. آینده جوامع به وسیله آموزش و پرورش کشورها ساخته می‌شود و ایجاد شایستگی‌هایی در جامعه برای مواجهه موثر و فعال با آینده، محصول آموزش و پرورش پویا و فعال است و .... . ضمن پذیرش بی کم و کاست فرمایشات ایشان ، باید پرسید که دوره خود شما چطور بود؟ پایگاه تحلیلی خبری شعار سال ، کم به شما هشدار مشفقانه داد؟ چقدر با انتصاب شما مخالفت نموده و می گفتیم که صلاحیت تجربی لازم را ندارید؟ چه کسی شنید؟ خودتان حتی ما را بعنوان نیروی مزاحم می دیدید؟ یادتان هست؟!

شعارسال: «محسن حاجی میرزایی» وزیر اسبق آموزش و پرورش در مورد چالش‌های آموزش و پرورش و عدم ثبات مدیریتی برای رفع چالش‌ها در این وزارت‌خانه اظهار کرد: متاسفانه ناپایدارترین کرسی وزارت، کرسی دستگاه تعلیم و تربیت کشور است.

بزرگترین فرصت سوزی جامعه در تعلیم و تربیت اتفاق افتاده است + ضمن پذیرش فرمایشات، دوره خودت چطور بود؟کم به شما هشدار مشفقانه دادیم؟

وزیر آموزش و پرورش در دولت دوازدهم اضافه کرد: این یعنی نه درک روشنی از تعلیم و تربیت و کارکرد‌ها و ماموریت‌های آن داریم نه مسائل آن را به درستی می‌شناسیم نه راه حل‌های آن برای ما شفاف است.

حاجی میرزایی تاکید کرد: هیچ تحول پایداری شکل نمی‌گیرد مگر اینکه انباشتی از دانش و تجربه ایجاد شود. چنین شرایطی حتی در بخش صنعت و فعالیت‌های صنایع گوناگون نیز حکم می‌کند؛ زمانی که نتوانیم در صنعت انباشت تجربه ایجاد کنیم، به دنبال آن نمی‌توانیم پیشرفتی هم داشته باشیم.

وزیر اسبق آموزش و پرورش بیان کرد: در موضوع تعلیم و تربیت نیز چنین روندی بسیار اهمیت دارد. امروز وضعیت آموزش و پرورش به گونه‌ای شده که تشکیلات آن دائما پوست می‌اندازند و شاهد این وضعیت هستیم که مدام همه چیز را از نو شروع می‌کنیم و این پدیده خطرناکی برای دستگاه آموزش کشور محسوب می‌شود و لازم است برای آن فکری کرد.

به گفته حاجی میرزایی؛ دستگاهی با گستردگی و ماموریت عظیم و سنگین و دایره مخاطبان بسیار زیاد همچون آموزش و پرورش، نیازمند نوعی ثبات مدیریتی جدی و همیشگی است.

وزیر اسبق آموزش و پرورش ادامه داد: به نظرم بررسی و بیان بزرگترین چالش کنونی آموزش و پرورش کشور به این بستگی دارد که از نگاه چه کسی به آموزش و پرورش نگاه کنیم؛ از منظر معلم شاید مسئله و چالش مواردی باشد که از نگاه خانواده‌ها آن موارد چالش اصلی آموزش و پرورش نیست و یا دانش آموزان و حاکمیت نیز ممکن است از دیدگاه خود چالش اصلی را چیز دیگری بدانند.

او ادامه داد: من معتقدم امروز اگر از نگاهی فراتر به آموزش و پرورش کنونی ایران نگاه کنیم، می‌بینیم بزرگترین فرصت سوزی جامعه ما در تعلیم و تربیت اتفاق افتاده است چراکه ما از ظرفیت این نهاد به درستی استفاده نکرده‌ایم.

حاجی میرزایی تاکید کرد: همه می‌دانیم که آینده جوامع به وسیله آموزش و پرورش کشور‌ها ساخته می‌شود و ایجاد شایستگی‌هایی در جامعه برای مواجهه موثر و فعال با آینده، محصول آموزش و پرورش پویا و فعال است.

حاجی میرزایی گفت: در همین رابطه به نظر می‌رسد در مورد دستگاه آموزش و پرورش کشور، تا کنون این چنین نبوده است. ما باید به مسئله فرصت سوزی در این عرصه بیشتر توجه کنیم تا موانعی که موجب توقف رشد و بهبود وضعیت تعلیم و تربیت و کاستن از چالش‌های می‌شود را کنار بزنیم.

شعارسال با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از خبرگزاری ایلنا، تاریخ انتشار: 27آبان1402، کدخبر: 1419065، www.ilna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین