site traffic analytics مدیریت و برنامه ریزی - مدیریت توسعه
سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کارنامه پارلمان دهم
امیرحسین خالقی پژوهشگر اقتصاد سیاسی و توسعه؛

کارنامه پارلمان دهم

امیرحسین خالقی پژوهشگر اقتصاد سیاسی و توسعه خیلی‌ها وقتی می‌خواهند اهمیت هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی را برای اهالی کسب‌و‌کار نشان دهند؛ از بخشی از داستان معروف لوییس کارول (آلیس در سرزمین عجایب) استفاده می‌کنند. در آن داستان آلیس بر سر دو راهی از گربه می‌پرسد که از کدام راه باید برود و گربه پاسخ می‌دهد بستگی به این دارد که مقصدش کجاست و کجا می‌خواهد برود و وقتی این را از آلیس می‌شنود که خیلی برایش مهم نیست مقصدش چه باشد، پاسخ می‌دهد پس خیلی مهم نیست از کدام راه بروی! به همین شکل در مورد هر پدیده دیگری هم وقتی می‌توان در مورد چگونگی طی مسیر صحبت کرد که از پیش هدف و مقصد مشخصی برای آن در نظر گرفته باشیم، ارزیایی عملکرد وکلای مجلس هم وضعیت متفاوتی ندارد، زمانی می‌توان از موفقیت یا شکست نسبی آنها گفت که بدانیم قرار بود به کجا برسند، و در غیر این صورت برشمردن تعداد ماده و تبصره‌های تصویب شده و نشست‌های علنی و غیرعلنی برگزار شده بعید است کمکی به فهم اوضاع کند.
چرا توسعه به روش Ipc متوقف شد؟
کارشناس مدیریت فنی مناطق نفت خیز:

چرا توسعه به روش Ipc متوقف شد؟

نورالدین موسی کارشناس مدیریت فنی مناطق نفت خیز جنوب، توضیحاتی ارسال نموده که به شرح ذیل است: مدل قراردادی IPC پس از تصویب نهایی ( با اکثریت ارا) در کمیته بازنگری قراردادها در هیئت وزیران تصویب و جهت اجرا به وزارت نفت ابلاغ گردید .
گردهمایی مدیران عامل آرامستان های شهرداری های کشور
به میزبانی بهشت زهرای تهران؛

گردهمایی مدیران عامل آرامستان های شهرداری های کشور

گردهمایی مدیران عامل آرامستان های شهرداری های کشور و بیست و پنجمین مجمع عمومی عادی سالانه آرامستان های کشور با حضور دکتر حبیب راضی مدیرکل دفتر هماهنگی عمرانی و خدمات شهری شهرداری ها، دکتر حمیدرضا موفق مشاور و مدیر کل حراست سازمان شهرداری ها، دکتر سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا(س) و شهردار حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) و مدیران عامل 32 آرامستان سرار کشور به میزبانی سازمان بهشت زهرا(س) برگزارشد.
نگاهی به عملکرد کمیسیون اقتصادی مجلس دهم
کمیسیون اقتصادی چه کرد؟

نگاهی به عملکرد کمیسیون اقتصادی مجلس دهم

بار مسؤولیت کمیسیون اقتصادی مجلس با فشار تحریم‌ها و بی‌عملی دولت سنگین‌تر شده است و در این میان کارنامه این کمیسیون نشان می‌دهد نتوانسته از پس این بار سنگین بر آید و طرح‌ها و لوایح مهمی که برای بهبود اوضاع اقتصادی ضروری هستند، در راهروی کمیسیون اقتصادی گیر کرده‌اند.
بررسی مزایا و معایب برون سپاری
برون سپاری چیست؟

بررسی مزایا و معایب برون سپاری

در طول سالیان متمادی نگاه‌های متفاوتی به برون سپاری شده است. برخی برون سپاری را همچون ناجیِ شرکت‌شان می‌بینند، در حالیکه برخی دیگر،برون سپاری را بسیار بد و یک تاکتیک مدیریتی غلط می‌دانند که باعث از بین رفتن فرصت‌های شغلی می‌شود. پیش از اینکه شروع به ارزیابی برون سپاری بکنید و ببینید که آیا برای شرکت شما مناسب است یا خیر، لازم است که برون سپاری را به درستی بشناسید و بدانید چه چیزی برون سپاری محسوب می‌شود و چه چیزی برون سپاری نیست.
برای  احیای سیاست بودجه‌ای چه کنیم؟
در شرابط فعلی تحریم‌ها؛

برای احیای سیاست بودجه‌ای چه کنیم؟

هر چه دولت بتواند خدماتی را که به شهروندان ارائه می‌دهد با کارآیی بیشتر و هزینه کمتری به انجام رساند، گام‌های موثرتری در شرایط فعلی در مقابل تحریم‌ها برداشته است و از این رو هر اقدامی در جهت کاهش هزینه‌ها به خصوص در قسمت هزینه‌های جاری می‌تواند به معنای وضعیتی پایدارتر برای اقتصاد ایران تعبیر شود.
۱۷ نهادی که پس از پیروزی انقلاب تشکیل شدند+ اسامی
نهادهای انقلاب ؛

۱۷ نهادی که پس از پیروزی انقلاب تشکیل شدند+ اسامی

بعد از انقلاب اسلامی نهادهای زیادی برای خدمت‌‌رسانی در حوزه‌های مختلف امنیتی، نظامی، انتظامی و اقتصادی تشکیل شدند که به نهادهای انقلاب مشهور هستند که به اختصار آن را ذیل معرفی کردیم.
به سیاست‌گذاری نیار داریم تا برنامه‌ریزی
یادداشت دکتر روح‌الله اسلامی؛

به سیاست‌گذاری نیار داریم تا برنامه‌ریزی

آیا اگر همه کار خود را انجام دهند و در نقش خود بهترین باشند کشور به آبادانی خواهد رسید؟ گاهی دولت-کشور متخصص‌ترین و باتجربه‌ترین سیاستمداران را دارد، اما اهدافی که مشخص شده است محقق نمی‌شود.
لایحه بودجه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسید
آخرین فرصت احیای بودجه؛

لایحه بودجه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسید

لایحه بودجه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی رسیده و در روزهای آینده باید ضمن بررسی پیشنهادات نمایندگان، تصویب شود؛ سندی که قرار است دخل و خرج کشور را در سال آینده مشخص کند و با وجود تغییراتی که کمیسیون تلفیق در آن ایجاد کرده اما باز هم نقدهای بسیاری به آن وارد است.
مشارکت بخش دولتی با خصوصی بسیار ضعیف است
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران:

مشارکت بخش دولتی با خصوصی بسیار ضعیف است

ما در شرایط تحریم هستیم و دیگر فرصت قهر کردن با زیرساخت‌های مدرن را نداریم و زمان صحبت درباره اینکه دولت الکترونیک خوب یا بد است، گذشته است.
8 ثانیه، میانگین مدت زمان توجه انسان‌هاست!
یکی از تحقیقات مایکروسافت؛

8 ثانیه، میانگین مدت زمان توجه انسان‌هاست!

در یکی از تحقیقاتی که توسط مایکروسافت در سال ۲۰۱۸ صورت گرفت، مشخص شد که مدت زمان توجه انسان‌ها به‌طور میانگین، حدود ۸ ثانیه است؛ یعنی به‌عبارت دیگر، من احتمالا کمتر از ۳ ثانیه دیگر وقت دارم تا شما را برای خواندن ادامه این مقاله متقاعد کنم، در غیر این صورت شما توجهتان را به عامل دیگری منعطف خواهید کرد!
عدم امکان استنادبه استعلام‌های موردی دستگاههای اجرایی
بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور؛

عدم امکان استنادبه استعلام‌های موردی دستگاههای اجرایی

پاسخ‌های موردی که در قبال استعلام یک دستگاه اجرایی صادر می‌شود، صرفاً در خصوص سؤال مطروحه و در همان دستگاه قابلیت اقدام دارد و سایر دستگاه‌ها نمی‌توانند آن پاسخ را مبنای عمل خود قرار دهند. بدیهی است چنانچه ایجاد رویه واحد اداری و استخدامی در نظر باشد، این سازمان مراتب را در قالب بخشنامه به تمامی دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد نمود.
چرا انقلاب صنعتی در ایران تحقق پیدا نکرد؟
گفتگو با چهره ماندگار علم مدیریت؛

چرا انقلاب صنعتی در ایران تحقق پیدا نکرد؟

چهره ماندگار علم مدیریت با اشاره به اینکه در ایران هرگز انقلاب صنعتی تحقق پیدا نکرد گفت: دلیل این محقق نشدن این است که انقلاب صنعتی در ایران همواره وارداتی بوده است.
۶ آدم سمی برای صمیمت در محل کار
کارشناسان محیط کار تشریح می کنند؛

۶ آدم سمی برای صمیمت در محل کار

بهتر است در محیط کار از نزدیک شدن به بعضی افراد پرهیز کنید. کارشناسان محیط کار ۶ نوع از همکارانی را که ممکن است بعد‌ها از صمیمی شدن با آن‌ها پشیمان شوید، فهرست کرده اند.
استقرار چرخه مديريت بهره‌وري در بخش دولتي در ارتقاي بهره‌وري بخش خصوصي به صورت جدي تأثيرگذار است
معاون رئيس‌جمهوري:

استقرار چرخه مديريت بهره‌وري در بخش دولتي در ارتقاي بهره‌وري بخش خصوصي به صورت جدي تأثيرگذار است

معاون رئيس‌جمهوري و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور صبح امروز با حضور در همايش متوليان بهره‌وري استان‌ها (استقرار نظام مديريت بهره‌وري) كه در مركز همايش‌هاي سازمان مديريت صنعتي برگزار شد، به مسئله بهره‌وري و اهميت توجه به آن در نظام اداري و اجرايي و بخش‌هاي مختلف اقتصادي كشور پرداخت.
تعصبات و خطاهای رایج در تصمیم گیری
راه میان بر در تصمیم گیری ها؛

تعصبات و خطاهای رایج در تصمیم گیری

مردم بر اساس عقلانیت محدود تصمیم گیری می کنند، اما تحقیقات بسیاری نشان داده که تعصبات وخطاهای سیستماتیک نیز در قضاوت آنها دخیل است. دلیل بروز این خطاها آن است که افراد می خواهند در تصمیم گیری از راه میان بر بروند. انسان ها برای آنکه تلاش کمتری به خرج داده و خود را درگیر سبک سنگین کردن های پیچیده نکنند، تجربیات، انگیزه ها، احساسات درونی و قوانین کلی را به شدت در تصمیم گیری های خود دخیل می کنند.
محدودیت های دسترسی به اطلاعات؛

نظام جامع اطلاع‌رسانی

دستیـابی همه آحاد جامعه به اطــلاعـــات عمــومـی (Public Information) موضوعی است که درهر جامعه‌ای به‌عنوان منفعت عمومی برای آن سرزمین مطابق قوانین و مقررات موجود، تعریف می‌شود.
نظرات و گلایه ها
پرطرفدارترین