site traffic analytics میزان صادرات ایران به کره جنوبی بیشتر از واردات | شعار سال

پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۱۰۰۹۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۵
یک کارشناس نفت و انرژی با تاکید براینکه کره‌ای‌ها به دنبال استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری در ایران هستند، گفت: موضوع سیاست باید از اقتصاد جدا شود و هم‌اکنون فرصت‌های زیادی در حوزه نفت، انرژی های نو و پتروشیمی وجود داردتا جاییکه کره‌ای‌ها علاقمندبه سرمایه‌گذاری در این بخش هستند، به طوری که براساس آمار، میزان صادرات ما هم اکنون به کره بیشتر از واردات بوده است.

شعارسال: نادعلی بای کارشناس نفت و انرژی در خصوص روابط تجاری ایران وکره جنوبی در حوزه نفت و انرژی اظهار داشت: کشور کره جنوبی در سال 2017 میلادی 574 میلیارد دلار صادرات داشته است و ارزش تولید ناخالص داخلی این کشور در واقع در حدود 1238 میلیارد دلار بوده که 574 میلیارد دلار صادرات و 479 میلیارد دلار واردات بوده است. معمولا جی ان پی کره جنوبی به طور متوسط سالانه 1.4 تریلیون دلار است.

او تصریح کرد: در سال 2012 میزان مبادلات تجاری دو کشور به 9 میلیارد دلار می رسید اما در دوران تحریم متاسفانه 66 درصد کاهش داشته به عنوان مثال به 4.5 میلیارد دلار در سال 2014 رسید، به گونه ای که صادرات ایران به کره جنوبی 76 میلیون دلار و واردات ایران از کره جنوبی به 4.167 میلیارد دلار رسید. در شرایط کنونی در 9 ماه سال اول 1396، 3 میلیارد دلار به کره صادرات داشته ایم. همچنین در طی این مدت 2.5 میلیاد دلار واردات از کره جنوبی صورت گرفته است. اگر بخواهیم با سال 94 مقایسه ای داشته باشیم، واردات عمده ما از کره جنوبی بیشتر شامل صفحات ماژول ال سی دی، ال دی، کابینت یخچال، قطعات خودرو است. عمده صادرات ما به کره جنوبی در واقع نفت خام و میعانات گازی ، محصولات پتروشیمی ، نفتا، بوتان، سرب و روی است.

کارشناس مسائل نفت و انرژی در مورد کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه دسامبر و نوامبر 2017 گفت: باید توجه داشت که کره جنوبی به خاطر تحریم‌ها واردات نفت و میعانات گازی خود را به 64 هزار بشکه در روز رسانده بود. کره جنوبی به طور متوسط روزانه 3 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی وارد می کند. میزان واردات به ترتیب 256 هزار و 317 هزار بشکه بوده که در مقایسه با همان بازه زمانی در سال 2016 به ترتیب 30 و 25 درصد کاهش داشته است. ولی به طور متوسط در سال 2017 حدود 29 درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: اگر مقایسه ای داشته باشیم متوسط صادرات ما به کره روزانه373 بشکه نفت و میعانات گازی است. این کاهش صرفا از ایران نبوده بلکه از عربستان هم بوده است. از عربستان 798 هزار بشکه در ماه نوامبرکره وارد کرده که حدود 13 درصد کاهش داشته است و در مجموع واردات سالانه خود از عربستان را 2 درصد کم کرده است. هند هم از ایران به طور متوسط روزانه 260 هزار بشکه نفت و میعانات گاز وارد می کند و در مقایسه با مدت زمان سال گذشته 43 درصد کاهش یافته است.

بای تاکید کرد: در سال 2017 هند حدود 20 درصد واردات خود را کاهش داده است. هندی ها به خاطر پروژه فرزاد بی و بحث مشارکت گازپروم در این میدان گازی واردات خود را کاهش داده اند. دلیل دیگر کاهش واردات نفت کره جنوبی بخاطر این است که رئیس جمهور جدید کره جنوبی "مون جائه اینم" که یک لیبرال چپگراست، استراتژی جدید افزایش سهم گاز طبیعی و انرژی های نو را در دستور کار خود تا سال 2030 قرار داده است.

این کارشناس نفت و انرژی ادامه داد: هم اکنون 70 درصد برق کره جنوبی از طریق انرژی هسته ای و زغال‌سنگ تامین می شود و در استراتژی جدید بحث استفاده از انرژی خورشیدی و بادی در اولویت است. همینطور بحث گاز به عنوان یک منبع انرژی و سوخت پاک. کره جنوبی پنجمین تولید کننده برق هسته ای دنیاست. در سال 2016 حدود 20 مزرعه بادی و 6 نیروگاه خورشیدی راه اندازی کرده است و طبق برنامه ریزی صورت گرفته قرار است تا سال 2030حدود 83 نیروگاه بادی و خورشیدی اضافه کنند و این امر باعث شده که 22 میلیون مگاوات ساعت برق از مزرعه بادی تولید کنند و منجر به کاهش واردات نفت خام شده و توانسته است از طریق این محل 5.5 میلیارد دلار ذخیره اقتصادی داشته باشد و بحث دیگر متنوع سازی مبادی وارداتی است که از آمریکا هم میعانات گازی وارد می کند.

بای در پاسخ به این سوال که سامسونگ از دادن گوشی به ورزشکاران امتناع کرده و این امر چقدر می‌تواند در روابط تجاری ایران و کره جنوبی در بخش صادرات فرآورده‌های نفتی تاثیر گذار باشد؟ گفت: اقدامی که کمیته بین المللی المپیک و شرکت کره ای در خصوص وزرشکاران ایرانی انجام داد اقدام غیر حرفه ای بوده است. در واقع با توجه به روح و شعار کمیته المپیک مبنی بر صلح و دوستی و برابری این اقدام در تناقض با این شعار بود. به هرحال عذرخواهی انجام شد و بحث خاتمه یافت.

او تصریح کرد: بحث شرکت سامسونگ از سیاست دولت رسمی کره جنوبی جداست. بحث دیگر در ایران شرکت سام الکترونیک را داریم که تولید کننده لوازم برقی خانگی است که تقریبا تمام مواد اولیه آن تولید داخل است و 4000 نفر اشتغال زایی انجام شده که در راستای اقتصاد مقاومتی است. ما نباید بحث شرکت سامسونگ را به این شرکت ایرانی تعمیم بدهیم و آن را مورد تحریم قرار دهیم زیرا ضربه به تولید ملی است. طبق آمار سامسونگ حدود 100 میلیون دلار صادرات گوشی تلفن همراه به ایران دارد و با احتساب سود خالصی این شرکت در سال 2017 که حدود 54 میلیارد دلار بوده و یک بازار 425 میلیارد دلاری در دنیا را دارد عدد قابل ملاحظه ای نیست.

بای افزود: اینکه این موضوع روی واردات نفت یا فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی تاثیر دارد باید گفت خیر. چون راه تجارت از راه سیاست جداست. ما باید این را در نظر بگیریم زمانی که رئیس جمهور سابق کره در می 2016 که سفر به تهران داشتند ما 30 پروژه مشترک به میزان 20 میلیارد دلار تعریف کردیم که بخشی از آنها اجرا شده و بخشی نیز در حال انجام است. شرکت اس کی (SKEC) کره جنوبی بعد از تحریم ها به دنبال افزایش واردات نفت از ایران بود و شرکت اس کی (SK) بزرگترین شرکت پالایشی آسیا است و در توسعه 3میلیارد دلاری پالایشگاه سیراف به همراه ژاپن مشارکت دارد. همین شرکت برنامه کنتورهای هوشمند را در ایران در دست دارد و علاقمند به سرمایه گذاری در نفت و گاز، اکتشاف، حمل و نقل فرآورده های نفتی در ایران است.

او گفت: شرکت هیوندای در واقع با کرمان موتور همکاری می کند. همچنین قرار است 10 فروند کشتی به ایران تحویل دهد. همچنین برای سرمایه گذاری پروژه های پتروشیمی در کشور ابراز علاقمندی کرده است. یا شرکت کوگس را داریم که تفاهمنامه را برای توسعه میدان گازی بلال امضا کرده است و مهندسی، اجرا، و بهره برداری از خطوط لوله سراسری دهم و یازدهم را امضا کرده و به دنبال ساخت واحدهای ال ان جی و مینی ال ان جی در ایران است.

با تاکید کرد: اجرای خط لوله زیردریایی ایران و عمان و تبدیل گاز به محصولات پتروشیمی و خرید آن را در دست اجرا دارد. شرکت پیلدز قرارداد طرح ساخت پنتان عسلویه با تامین مالی توسط اگزیم بانک کره جنوبی را در دست دارد یا شرکت هانووا در میعانات گازی فعال است. یا شرکت KCT ساخت نیروگاه خورشیدی 200 مگاواتی فسا و نیروگاه بادی 100 مگاواتی زابل را در دست اجرا دارند. شرکتهای دیگر کره ای همچون سامسونگ، سندول، یونیکون، دوو، دائلیم، جی اس هر یک تجربه همکاری در ایران داشته و خواهان مشارکت در صنعت نفت هستند.

الان کره جنوبی دومین وارد کننده بزرگ گاز طبیعی در دنیا، دهمین واردکننده نفت دنیا، چهارمین واردکننده زغالسنگ در دنیاست. چهارمین اقتصاد برتر دنیا و دومین رشد اقتصادی را بعد از چین در آسیا تجربه می کند و 10 درصد واردات نفت کره از ایران است. ایران برای کره دومین بازار صادراتی منطقه است. دو کشور تفاهم دارند که روابط تجاری خود را به مرز 10 میلیارد دلار هم افزایش دهند.

بای اضافه کرد: کره ای ها به دنبال استفاده از فرصت های سرمایه گذاری در ایران هستند. اگزیم بانک کره جنوبی آماده سرمایه گذاری 5 میلیارد دلاری در بخش زیربنایی است و یا شرکت بیمه K-Sure آماده سرمایه گذاری مشترک 5 میلیارد دلاری در شبکه هوشمند برق، انرژی‌های نو، برق آبی و شبکه آب و پساب و بازیافت انرژی است. به نظرم نباید به این موضوع احساسی وارد شد. فرصت های زیادی است می خواهند در حوزه نفت، انرژی های نو پتروشیمی وارد شوند. براساس آمار میزان صادرات ما هم اکنون به کره بیشتر از واردات بوده است. در مجموع با توجه به فضای تحریمی که ترامپ راه انداخته نباید اسیر احساسات شد و خود را از سرمایه و فناوری کره محروم کرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسکانیوز، تاریخ انتشار: 23 بهمن 1396 ، کدخبر: 906476 ، www.iscanews.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Switzerland
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
0
0
همه ی این صادراتمون به کره محدود به محصولات نفتی داره میشه ، پس کی میخوایم صادرات غیر نفتی خودمون رو افزایش بدیم؟
ا.ح75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین
پرطرفدارترین